(10.10 hodin)
(pokračuje Carbol)

Co se týče té společnosti, já myslím, že to je podobná kauza jako Diag Human. Kdo byl na začátku kauzy Diag Human, si možná také někteří z vás vzpomenou. A ve výsledku to bude zase tento stát, který bude platit 10, 20 nebo 30 mld. Korun - a vy si tady z toho, pane poslanče Nečasi prostřednictvím předsedající a pane poslanče Zaorálku děláte předvolební tribunu! Já bych vás chtěl vážně, ale opravdu vážně požádat: pojďte řešit problém 103 tisíc nájemníků v bytech OKD, ať jste zprava, nebo zleva. Jestliže se moje usnesení, které jsem navrhl, bude zdát měkké a slabé, pojďme přitvrdit a navrhněme výpověď smlouvy o prodeji menšinového podílu OKD, vezměme si jako stát majetek zpátky a naložme s ním tak, jak se s ním naložit má! Děkuji. (Potlesk poslanců v levé části sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla faktická poznámka pana poslance Carbola. Nyní další faktická poznámka - pan kolega Jaroslav Krupka. Prosím, pane kolego.

 

Poslanec Jaroslav Krupka: Děkuji za slovo. Nechci opravdu zdržovat, takže dvě stručné poznámky.

První. Já bych prosil možná i aktéry této diskuse o naznačení pokývnutím, jestli to, co řeknu, bude pravda, nebo ne. Padla tady před chvílí zmínka z úst pana kolegy Carbola, že záměrem této smlouvy bylo prodat byty za 40 tis. stávajícím nájemníkům. Já chci říci, že toto je lež, protože toto není pravda z jednoho prostého důvodu: Je tam další řádek, kde je napsáno "a současně za cenu v místě a dobu obvyklou". Čili prosím, a to kývnutí by teď mělo zaznít, je pravdou, že tam platí obě dvě podmínky současně? Ano, platí. Je to v textu smlouvy. To znamená, že v současné době a v místě prodeje bytů neprodávají se byty za 40 tis. Byty obecní, čili obdobné, se prodávají za několikanásobně vyšší cenu, dokonce myslím, že vaše primátorka ve Frýdku-Místku prodává byty za cenu asi 5800 za metr čtvereční, takže není pravdou tento bod, který se tady velice často říká.

A druhá poznámka. Pokud tady padlo: vypovědět smlouvu. Prosím, bavíme se ne jenom o bytech, bavíme se kompletně o celém majetku, o dolech a dalších závislostech. A samozřejmě tato záležitost je podstatně náročnější vůbec na jakoukoliv diskusi než tento planý výstřel. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego. Opět faktické poznámky. Faktická poznámka - pan kolega Carbol, poté pan kolega Petr Nečas.

 

Poslanec Jiří Carbol: Já se omlouvám panu kolegovi Krupkovi prostřednictvím předsedající, nicméně musím poukázat na to, že už jsem tady ve svém úvodním projevu řekl, že zvýhodnění je významné - zopakuji to pro pana kolegu Krupku prostřednictvím předsedající a může si to najít ve stenoprotokolu - protože ve smlouvě je uvedeno, že kupní cena za převod bytové jednotky do vlastnictví nájemce bude vycházet z ceny, která byla použita při ocenění, tj. 40 tis. korun za byt, a dále kupní cena bude přiměřená a obvyklá ve srovnání s kupní cenou obdobných bytů převáděných v daném místě a čase z vlastnictví státu, krajů a obcí do vlastnictví dosavadním nájemcům. Takže bych požádal pana poslance Krupku, prostřednictvím předsedající, aby o mně nevykládal, že lžu, protože já si myslím, že nelžu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. A nyní faktická poznámka pana poslance Petra Nečase.

 

Poslanec Petr Nečas: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl vaším prostřednictvím, paní předsedající, vzkázat panu poslanci Carbolovi, že s ním naprosto sdílím jeho obavu o osudy těchto tisíců rodin a jejich bydlení a myslím si, že skutečně bychom měli věcně řešit tento problém, nicméně předvolební téma si z toho vyrobili někteří jiní.

Je prostě neuvěřitelné chování místopředsedy sociální demokracie pana Zaorálka, který prakticky neudělá nic, přitom ví, že zodpovědnost za tento nešťastný krok nesou sociálně demokratické vlády a především tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Ví, že tehdy neudělal nic, přestože byl předsedou Poslanecké sněmovny, tedy třetím nejvýše postaveným ústavním funkcionářem v této zemi, a teď tady ječí od této tribuny, obviňuje všechny kolem sebe, obviňuje prakticky kohokoliv, jenom odmítá připustit, že základní zodpovědnost nesou vlády ČSSD, ministr financí za ČSSD a první místopředseda sociální demokracie pan Sobotka a on sám jako třetí nejvýše postavený ústavní funkcionář v této zemi!

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám za tuto faktickou poznámku. Nyní tedy jsou řádné přihlášky. A s řádnými přihláškami... (U řečnického pultu se připravuje mpř. Zaorálek.) Já jsem se ptala, zda chcete přednostní právo. (Odpovídá, že se hlásí řádně.) Řádně, ale bez přednostního práva jste řekl. Tak je ještě pan kolega Severa před vámi s řádnou přihláškou. - Jak se domluvíte. Prosím, pan poslanec Pavel Severa.

 

Poslanec Pavel Severa: Dámy a pánové, mně se zdá, že si tady někdo plete příčinu a následek. Ono už to tady zaznělo, ale já si pro pořádek dovolím odcitovat fakta, která jsou všeobecně známa a píší se i v otevřených zdrojích. Nejprve krátká citace, abychom se vrátili do doby, kterou si asi pan Zaorálek špatně pamatuje:

"Pozoruhodné je, že v době divoké privatizace seděl v dozorčí radě Českomoravských dolů patřících Viktoru Koláčkovi šéf Odborového svazu horníků Cyril Zapletal. Koláčkovi tak s ovládnutím dolů, včetně havířských bytů, pomáhal ten samý Zapletal, který je nyní stranickým a poslaneckým přítelem Lubomíra Zaorálka, bojovníka za práva hornických nájemníků. Jenže státu i potom zůstalo zhruba 46 % akcií OKD, což trochu blokovalo soukromé vlastníky v nakládání s majetkem, a těch se zbavila sociálně demokratická vláda Stanislava Grosse v roce 2004, jak už tady bylo citováno, smlouvou, kterou uzavíral ministr financí Bohuslav Sobotka. Toho Grosse, který po svém pádu vybral za svého nástupce ve straně i vládě Jiřího Paroubka. Grossův kabinet chtěl tenhle balík akcií prodat Koláčkovi za 1,5 mld. korun. Teprve po hrozbách žalobami ostatních zájemců o akcie byla cena navýšena na 4 mld., byť už v té době bylo jasné, že jen cena havířských bytů činí minimálně už tady zmiňovaných 10 až 12 mld. korun. A pak Koláček prodal vše Bakalovi za mnoho a mnoho miliard a nyní 40 tis. havířských domácností neví, co bude s jejich byty. Všichni by však měli alespoň vědět, kdo může za jejich trable, jejichž počátek je v divoké privatizaci na konci 90. let, byť se to viníkům před volbami moc nehodí." Konec citace z otevřených zdrojů.

Já mám pocit, že samozřejmě bychom rádi všem rodinám v havířských bytech pomohli a řešili to právně. Potíž ale je, že - byť nepředpokládám, že úmyslně nebo se zištným úmyslem - sestavil pan ministr financí Bohuslav Sobotka takovou smlouvu, která dává takové možnosti současnému vlastníkovi, že stát tahá asi za kratší konec. Takže kdyby pan Zaorálek byl natolik soudný, tak by z toho nedělal předvolební téma, řekl by, že se omlouvá za svého kolegu Bohuslava Sobotku všem rodinám, kterým natropil problémy, možná by ho vyzval k tomu, aby rezignoval z pozice předsedy rozpočtového výboru, aby alespoň ukázal morální odpovědnost za to, co natropil, a pak by se stát klidně mohl i dále snažit soudit a hledat řešení. Ale já se obávám, že z toho se tady, jak už to tady zaznělo, dělá předvolební téma, určitým způsobem se zastírají fakta a snaží se všichni, kteří za to mohou, zapomenout na období, jak to vzniklo, a snaží se mluvit jenom o posledních 14 dnech, co tato vláda nedělá, anebo nemůže dělat vlastně s touto kauzou. Proto se domnívám, že by bylo dobře, kdyby se k tomu jako chlapi postavili zejména ti, kteří uzavírali smlouvu se soukromou společností, to znamená Bohuslav Sobotka a zároveň i jeho stranický kolega Zaorálek, kdyby jasně řekl všem občanům v Ostravě, že se udělala chyba. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Severovi. Nyní tedy má slovo místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP