(10.10 hodin)
(pokračuje Rath)

Jinak k té věcnosti. Pane ministře, v Hostivici žádné soukromé gymnázium nevzniká. To je gymnázium veřejné, čili nikolivěk soukromé. (Ministr Bárta se směje.) Nevím, čemu se smějete, vy jste tady říkal, že si tam zakládám soukromé gymnázium, tak vám tady jenom odpovídám, že žádné soukromé gymnázium v Hostivici nevzniká, vzniká tam veřejné gymnázium, se kterým mimochodem vyslovilo souhlas i Ministerstvo školství vedené vaším ministrem. Jestli s tím nesouhlasíte, tak jste si měl udělat pořádek ve vlastní partaji.

Myslím si, že je dobře, abychom tady říkali věci skutečně tak, jak jsou, a vzájemně se nenapadali věcmi, které nejsou pravda. Navíc vám mohu říci: když si vezmete statistiku, tak jediný ministr zdravotnictví, za kterého klesly náklady na léky, a já vám tu statistiku mohu poslat, když ji neznáte, to jsem byl já ve funkci ministra zdravotnictví. Za všech ostatních ministrů zdravotnictví náklady na léky stoupaly nějakých 7, 8, 9 % meziročně. Čili jestli takto vypadá přítel farmaceutického průmyslu, tak nevím, protože za našich let a mého řízení Ministerstva zdravotnictví farmaceutické firmy vydělaly nejméně, a pro vaši informaci, tehdy si proti mně spolu s lékárníky najali stejnou firmu, kterou dneska používá hnutí lékařů Děkujeme, odcházíme, tedy pana Hrabovského, se kterým jsem na to nedávno narazil, a on sám vzpomínal na to, jakým způsobem proti mně tato lobby si zaplatila poměrně velkorysou mediální kampaň a jakým způsobem jsme tehdy byli soupeři. Dnes pan Hrabovský dělá za jiné peníze jiné organizace, ale mohu vás ubezpečit, že toto byl fakt, který tehdy proběhl, a určitě nesvědčí o tom, že bych já někdy byl nakloněn farmaceutickému průmyslu.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, pan ministr Bárta se hlásí.

 

Ministr dopravy ČR Vít Bárta Fakta. Já si myslím, že i ta vaše bigamie trošku souvisí s tím farmaceutickým průmyslem, a myslím, že zde existují celkem jasné konflikty zájmů, které se dají lehce pojmenovat.

Za druhé. Kdo žije z peněz daňových poplatníků? Já dávám 100 % svého platu stejně jako kolega Babák na dobročinné účely, mimo jiné do zdravotnictví. Mimo jiné přes nadaci Chantal Poullain na opravy dětských oddělení v českých nemocnicích. (Neklid v levé části sálu.) A říkat o mé ženě, že jsem ji já instaloval do politiky, je hrubá historická neznalost, protože moje žena je v politice o sedm let déle než já.

Co se týče soukromého a státního, já si myslím, že mám zcela právo říct, že ve Středočeském kraji mezi soukromým a obecním ne hejtman, ale ruský gubernátor žádný rozdíl nemá.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím, poslanec Rath si bere slovo.

 

Poslanec David Rath: Děkuji. Pokud mě pan ministr tady uráží jako ruského gubernátora, tak mi nezbývá říci, jak tady měl ten krásný šátek, že urážky od Ferdy Mravence neberu vážně. (Veselost v levé části sálu.) Je to podobná práce všeho druhu.

Tady přece není problém, jestli někdo byl v politice dřív, nebo později, jestli paní pana ministra byla v politice o dva tři roky dříve někde na komunální úrovni, než on se do ní dal. Ale prostě spíše princip, který se objevuje v české politice, který podle mě není zdravý a není správný, kdy vrcholný politik ve vládě, člen vlády, instaluje či pomáhá instalovat své nejbližší do dalších vrcholných funkcí ve státě. V tomto případě jak pan Topolánek, tak pan Bárta, do čela Poslanecké sněmovny, která má z Ústavy České republiky kontrolovat vládu. Mě by zajímalo, jak ta kontrola vypadá doma u Bártů při večeři, kde se sejde doma paní místopředsedkyně Sněmovny a pan ministr Bárta a ona mu řekne: tak teď mi koukej říct, co jste všechno na vládě dělali, já to tady pěkně zkontroluji. Samozřejmě to je chyba.

A to, že dáváte část nebo celý plat, to je chvályhodné, to dělám i já a dělá to celá řada dalších politiků, když mají vícero příjmů, že celý nebo část z nich dají na charitativní či veřejně prospěšné, kulturní a jiné účely, to je asi normální a to je správné. Nicméně to nemění nic na faktu, že vy jste měl firmu, která měla obrat nějakých 800 mil., a neplatil jste prakticky žádné daně. Čili vy jste v podstatě de facto velmi neúspěšný podnikatel z tohoto pohledu, na hranici asi bankrotu. A zajímavé je, že tento neúspěšný podnikatel se proháněl v maserati, o které, předpokládám, jste si snížil ty daně. Čili že se teď snažíte nějakých 50, 100 tisíc, možná trochu více, možná trochu méně někomu poslat, tak jak říkám, je chvályhodná věc, ale co je naprosto zavrženíhodný model, že vy roky jako podnikatel v čele firmy, která má obrovský obrat, a můžeme debatovat, jestli bezpečnostní agentura má marži nějakých 5, nebo 10 %, nebo 12, nebo  3, to je jedno, ale i kdyby měla 5 %, tak si spočítejte, kolik to dělá z 800 mil. korun. Ty peníze prostě nebyly. Vy jste prostě daňově optimalizoval takovým způsobem, že jste roky v podstatě tomuto státu nezaplatil ani korunu, přitom sám jste si žil na poměrně vysoké noze. Já vám to přeji. Já na rozdíl od vás nezávidím ani jednu manželku, ani dvě, ani tři, ani auta, ani domy.

Takže, prosím, pane ministře, toto je ta chyba. Vy byste měl i této Sněmovně a lidem vysvětlit, jak je to možné, že firma s takovým každoročním obratem neplatí a neplatila prakticky žádné daně.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, prosím pana ministra. Máte slovo.

 

Ministr dopravy ČR Vít Bárta Já se za prvé musím omluvit Poslanecké sněmovně, že to je naposled, co si dneska honím ego.

Za prvé. Společnost ABL platí na daních ročně něco přes 300 mil. korun, na DPH, na sociálním a zdravotním pojištění a samozřejmě i na dani z příjmu. Je pravdou to, že já proti jiným podnikatelům, pseudopodnikatelům, jsem nikdy nežil ze státních zakázek. Od svých osmnácti let jsem podnikal a svoji firmu jsem si vypiplal z 500 korun, které jsem si vydělal v samoobsluze, ke společnosti s miliardovým obratem.

Každý ekonom ví, že jestliže společnost meziročně roste o minimálně 25 %, tak je logické, že meziroční růst obzvláště z nuly na dnešní více než miliardu je vykoupen tím, že samozřejmě je zapotřebí investovat do té společnosti. A investice je přesně to, proč zisk společnosti nebyl nijak velký. To je první věc.

Druhá věc. Tady zaznívalo o tom, co máme doma. Tady zaznívalo to, že máme konflikt zájmu mezi místopředsedkyní Sněmovny a ministrem. Já znovu opakuji, že mě fascinuje, jak někdo může mít drzost říkat, že nemá nic společného s farmaceutickou lobby, ještě mě poučovat o tom, co má doma, když sám tady jistý předřečník má doma zaměstnance společnosti Zentiva a majitele Zentivy bere za státní peníze na návštěvy do Saúdské Arábie. Co to je, tohle to? Nejdřív, když něco říkám, tak si zametu před svým prahem! ***
Přihlásit/registrovat se do ISP