(1.00 hodin)

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, paní předsedající. Máme přesně jednu hodinu, už jsem tu téměř 21 hodin. Jak jsem řekl, stále jsem svěží a koukám na tváře koaličních poslanců a ti jsou taky stále svěží. I přesto, že jsem tu 21 hodin, tak v sobě mám naději, protože je známým faktem, že tyto zátěžové testy, zátěžové vztahy dokážou sblížit. Dokážou sblížit lidi. Já si myslím, až tato procedura jednou skončí, že si všichni padneme kolem ramen, že budete mít rádi Davida Ratha a prostě všecko bude fajn.

Nevím teďka, jestli mám dát další z analýz, z dalších textů o stavebním spoření. Myslím si, že už těch textů bylo dost. Já se přiznám k jedné věci. Já jsem začal mít rád politiku hnedka v 90. roce, když jsem byl ještě malý a měl jsem takovou zvláštní úchylku, a drží mě bohužel doteďka, kdy jsem v té politice - sleduji stále diskusní pořady. Mám rád diskusní pořady, které jsou nyní v neděli. Kdysi byly v sobotu, v neděli. A odstartoval to pořad, tuším se jmenoval se Co týden dal. Moderoval ho legendární Ota Černý a ten tam měl vždycky takovou frázi: "Co na to občan?". Co na to občan? - a to tady, myslím, ještě nepadlo. Dneska tady diskutujeme, a včera, o tom, co na to poslanci, co na to jednotliví kolegové, a nezeptali jsme se, co na to občan.

Já jsem si dovolil vytáhnout pár názorů občanů z prestižního serveru www.parlamentnilisty.cz a chtěl bych vám je tady přečíst. Upozorňuji, že většinu jsem silně cenzuroval. A to, že tyto názory tady budu číst, neznamená, že s nimi souhlasím. Ale z větší části ano samozřejmě. Takže bych začal. Takže nyní co občan na to, když soud zrušil škrty ve stavebním spoření.

Uživatel s jménem M.I.: Stát zasáhl již do platných smluv uzavřených za podmínek, kdy se veřejně přislíbilo, že se bude přispívat tolik a tolik, když občan splní ty a ty podmínky. Měli by to dodržet. Když ne, jakákoliv třeba i penzijní reforma garantovaná státem bude nedůvěryhodná, protože nezaručí platnost smlouvy po stanovenou dobu.

Potom je tady uživatel nebo uživatelka s jménem Pražka: Tady snad už ani nejde o 4,5 tisíce nebo 3 tisíce a státní příspěvek, ale o podstatu věci. Klidně tento stát rozhodne, že smlouvy nebude plnit, a basta. A ještě se diví, že s tím střadatelé nesouhlasí. Ať tedy stát smlouvy zruší v souladu se zákonem, to jest, že nové příspěvky na nové smlouvy již nebude poskytovat a staré smlouvy doběhnou se všemi nároky podle platných smluv. Potom ano, ale to, co se zde děje, je neuvěřitelné. A to chce stát ještě vyvést peníze ze státního rozpočtu do soukromých penzijních fondů, a to v době, kdy jsme finančně zadluženi a neustále nám předhazují škrty. Mají nás za blbce?

Máme tady dalšího uživatele jménem Sting a jeho příspěvek: Vedoucí síla vypelichaných modrých ptáků následovaná Topolánkovými pohrobky 09 a vykutálenými veverkami dostala již druhé ponaučení z etického vládnutí. Zalíbily se jim totalitní manýry? Ještě že musí poslechnout poslední instanci, to je Ústavní soud, který to, jak jinak než dle ústavy, správně zhodnotil. Čekal jsem na to rozhodnutí netrpělivě. Opačné rozhodnutí by totiž popřelo veškerou úctu k uzavírání smluv, které obě strany ve svém rozhodnutí provedly, a to v dobré víře.

Potom tady máme uživatele Hobo: Silnice jsou tankodrom, počasí super a neopravuje nikdo. O nových úsecích se nedá mluvit vůbec. Mnoho známých stejně jako já vletělo do neoznačené díry v noci. Odnesla to naštěstí jenom náprava. Stejně jako mám škodu já, tak ji mají i známí. Kdo nám tyto škody zaplatí? Třeba Bárta, Kalousek a Nečas. Posílejme účtenky se složenkou Kalouskovi. Adresa je jednoduchá: Ing. Miroslav Kalousek, PSČ Bechyně, ulice netřeba, Bechyně je malá, všichni pošťáci ho tam znají. Čeští kutilové vynalezli žehličku na opravu silnic, u českých opravářů nezájem. Vyzývám ty, co si nakradli, aby z nakradeného sponzorsky zaplatili do každého okresu aspoň jednu. Co dělají Ječmínek a Vaníček v autoklubech pro motoristy? Nic. Jenom mají strach o své prebendy v dozorčí radě Sazky, aby je neodstavili od lizu. Co v té radě dosud dělali, že to tak dopadlo s vytunelovaným polostátním podnikem?

Uživatel Fery a jeho názor: Já myslím, že kdyby Kalousek, Háva a spol. udělali stojku, tak by z nich vypadlo mnohem víc. Kalousek zřejmě kvačí k tomu, co jsem psal už vloni. Lidé se přestěhují pod mosty, budou konzumovat trávu, ale Kalousek ušetří miliardy. A možná bude navržen na Nobelovu cenu za ekonomii, což by zase ovšem nepřežil pan Klaus. Miliardy šetřit, pravda, ale tak, aby se neochuzovalo vlastní obyvatelstvo. V tom je umění vlády.

Mám tady poslední dva příspěvky. Uživatel Kapitán: Ryba smrdí od hlavy. Jaká má být v zemi morálka, když koalice bez ohledu na ústavu si silou 118 hlasů protlačí co chce? Už podruhé dal Ústavní soud za pravdu ČSSD. Přece v právním státě musí platit, že již uzavřené smlouvy jsou platné, a ne že si je bude pan Kalousek přizpůsobovat, jak se to trojkoalici hodí.

Poslední příspěvek od Pavla: Jak chtějí bojovat proti korupci a podvodu, když nedodržují jasné zákony? Za co pak berou peníze? Zase není viník? Co vaše složenky, pane Kalousek? Zaplatíte vaši jasnou chybu a vzniklé škody? Ještě se nestalo, aby někdo přiznal odpovědnost.

Vážení přátelé, to byla jen ukázka názorů některých občanů. Některé jsem musel silně cenzurovat. Nechal jsem takové ty ještě přijatelné. Myslím, že jsem byl první, co slovy Oty Černého se zeptal, co na to občan, a pak jsem vám to tady takhle sdělil.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Dále vystoupí pan poslanec Pavel Ploc. Faktická - přehlídla jsem, tak prosím.

 

Poslanec Petr Gazdík: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl tady jménem poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové předat sociální demokracii Bibli, protože když je tak zoufalá, že musí neustále dokola předčítat názory jiných, ať už je to Asociace stavebních spořitelen, či čtenářů serveru Parlamentní listy, tak ať už předčítá něco skutečně moudrého z Bible.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. Já už jsem oznámila pana poslance Ploce, už předtím. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Ploc: Vážená paní předsedající, kolegové, kolegyně, já jsem rád, že jste nám předali Bibli, protože já jsem jako malý chodil ministrovat a tak si budu muset některé ty otčenáše atd. připomenout. (Smích a hlasy z lavic.)

V předešlém proslovu mně vyvedl z míry potlesk z pravého spektra a já jsem se trošku ztratil a nevím, kde jsem skončil, takže nevím, kde mám začít, ale budiž. (Hlas mimo mikrofon.) Právě že bych nechtěl už to opakovat, protože už jste to slyšeli hodněkrát, hlavně z toho Ústavního soudu. Takže já začnu hrozbou.

Hrozba značných hospodářských škod státu tedy měla dle vlády spočívat v tom, že státní rozpočet by vycházel z neexistujícího právního stavu, v důsledku čehož by došlo k prohloubení deficitu veřejných financí. Tato skutečnost by měla zároveň vliv na hodnocení důvěryhodnosti České republiky na finančních trzích (hlas mimo mikrofon) - děkuji za upozornění, pane ministře - což by se projevilo ve snížení ratingu (vysloveno ratingu) a zdražení dluhové služby. Mimořádná okolnost byla spatřována s ohledem na údajnou obstrukci ze strany parlamentní opozice, která za situace, kdy nebylo možné projednat všechny předmětné návrhy vládních zákonů běžnou procedurou tak, aby nabyly účinnosti nejpozději ke konci roku, neumožnila jejich urychlené projednání již v prvním čtení.

Na první pohled je zřejmé, že vládní koalice se pokusila zneužít jinak správný a potřebný institut. Pokusila se omezit práva jednotlivých účastníků zákonodárného procesu. Ano, můžeme konstatovat, že nejvýhodnějším spořením pro občana České republiky je stavební spoření s příspěvkem státu. Nikdo to nezpochybňoval v Poslanecké sněmovně ani v Senátu. Téměř pět milionů smluv dokladuje, že spoří prakticky všechny sociální vrstvy. Ke konci roku 2009 bylo ve stavebních spořitelnách cca 314 miliard korun vkladů, což tvoří 75,7 % veškerých finančních prostředků. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP