(18.30 hodin)
(pokračuje Kováčik)

A vy jim chcete naložit ještě další náklady. Pojďme se alespoň pokusit myslet spíše na občany než na čistotu konzervativně liberálních řešení. Pojďme skutečně ještě jednou ty věci promyslet.

Komunistická strana Čech a Moravy, její poslanci a poslankyně se zachovají úplně stejně, jako se chovali při prvním projednávání těchto návrhů v Poslanecké sněmovně. To znamená, že je nepodpoří. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad opozice.)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Seznámím vás s vydáním náhradní karty, č. 29 má pan poslanec Novotný Josef ml.

Nyní dostává slovo zpravodaj pan poslanec Alfréd Michalík.

 

Poslanec Alfréd Michalík: Vážená paní předsedkyně, milá vládo, kolegyně a kolegové, musím říct, že jsem zahajovacím projevem pana ministra Kalouska byl velmi nemile překvapen, s jakou chutí a rádoby vtipností se pustil do levé části spektra této Sněmovny. Na druhé straně musím říct, že mě mile překvapil, že si to pamatoval, co tady bylo řečeno, protože podle včerejšího vývoje spíš bych řekl, že si nemůže pamatovat nic. (Veselí a potlesk v řadách opozice.)

Ale co mě ještě víc překvapilo nemile, to je bohužel bouřlivý potlesk z pravé strany, kdy tleskali lidé těmto hloupým narážkám, urážkám, lidé, které znám z osobního styku, některé i 15 let, o kterých si myslím, že jsou docela normální, slušní lidé - oni tleskali. Proboha - komu a čemu jste tleskali? Sobě? Své schopnosti poslouchat tyto sprostoty?

Já si pamatuji, že když jsme tady přednedávnem sami sobě snížili platy, tak jste také tleskali, jak jsme to dobře udělali. A pak v kuloárech jste říkali: to jsme pitomci, 25 tisíc je v prčicích. (Smích a potlesk v řadách opozice.) A prosím vás, za půl roku budeme říkat co jsme to zase schválili - dneska. A já vám to připomenu.

Ještě jednu věc bych chtěl tady zvýraznit. A sice pravidlo, nebo způsob dvojího metru. Naše koalice má opravdu dva metry, podle kterých měří pravidla, přístupy, chování druhých. Když usne náš pan ministr zahraničí, je to vznešený spánek vznešeného kmeta, který nechce poslouchat blbosti. (Smích zleva.) Když usne opoziční poslanec, je to nezájem, neschopnost, opilost a kdoví co ještě. Když pan ministr Kalousek vyfackuje sprostého fracka, je to výchovný proces, kterým chce napravit neslušné chování tohoto nevychovance. Když se poperou vlevo, jsou to sprostí hulváti, kteří nevědí, co je slušné chování. (Potlesk v řadách opozice.)

Když před rokem především pan premiér Nečas nás tady školil o tom, jak lze obstruovat, a četl nám z nějakých soudních výroků a jiných knih, tak to byla řádná oprávněná obstrukce. A když obstruujeme my, tak je to bohužel sprostá obstrukce, kterou pan ministr tady zhodnotil tak, jak zhodnotil.

Prosím vás, měřme všem stejně. To je podle mě jedna věc, která mi tady na dnešní úrovni chování nesmírně vadí.

Jinak pokud se týká toho zákona, vše, co tady bylo řečeno, řekl a shrnul pan předseda Slávek - nemohu si vzpomenout. (Veselost.) Je to věc, kterou si myslím, že není třeba opakovat.

Takže, prosím vás, ještě jednou, chovejme se slušně. Je to věc, která nebolí, ale pomáhá vztahům. (Spontánní potlesk v řadách opozice.)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. To bylo slovo zpravodaje. My můžeme přistoupit k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku č. 378/3, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku č. 378/4."

Předpokládám, že všichni, kteří chtěli, se dostavili, všichni jsou přihlášeni hlasovacími kartami.

Já v tuto chvíli zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti návrhu?

V hlasování číslo 276 z přihlášených 182 poslanců pro 73, proti 108. Tento návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat znovu, a to podle § 97 odst. 5 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, kdy k přijetí tohoto usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101 poslance. Kvorum je nastaveno

 

Přečtu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, ve znění, ve kterém byl postoupen Senátu, podle sněmovního tisku 378/3."

O tomto návrhu zahajuji hlasování. Ptám se vás, kdo je pro. Kdo je proti?

V hlasování číslo 277 z přihlášených 182 poslanců pro 109, proti 73. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme tento návrh zákona přijali. (Potlesk z řad koalice.)

 

S procedurálním návrhem pravděpodobně, nebo s přednostním právem se hlásí pan předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, už více než dva dny a dvě noci jsme svědky pokusu o paralyzování činnosti této ústavní instituce. (Projevy nevole z řad opozice.) Opozice již několik dnů hrdě vyhlašuje svůj zájem zablokovat jednání Sněmovny, někdy říkají do Vánoc, někdy do konce roku, nebo do začátku nového roku.

Máme za sebou projednávání jednoho bodu, který nám vrátil Senát. Mimochodem proto jsme se tím zabývali, kdyby ho Senát schválil nebo se k němu nevyjádřil, tak jsme to neprojednávali minulé dva dny. (Poznámky z řad opozice.) Rozprava k němu trvala několik desítek hodin. Mám pocit, že 37, ale neberte to číslo úplně přesně, musel bych to ještě přepočítat, ale určitě více než 30 hodin. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP