(9.10 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Já myslím, že je zbytečné, abych dále zde hovořil a uváděl argumenty, ale chtěl bych vám jenom přečíst, jak taková situační zpráva vypadá. Přečtu vám, jak taková situační zpráva vypadá a požádal bych zejména koaliční poslance, aby poslouchali, protože si myslím, že ani vám váš vlastní ministr neříká pravdu o tom, co se skutečně na úřadech práce odehrává a s jak velkými problémy tam zaměstnanci musí každý den zápasit:

"Stav aplikace po servisním oknu 6. února 2012. Kontaktní pracoviště Žďár nad Sázavou. Systémová chyba.

V Havlíčkově Brodě se sice lze připojit, ale při pokusu o hledání padá a padá, stav začíná být neudržitelný.

Stejný problém máme v Děčíně.

To my se připojíme, ale potom dlouze loudíme, a stejně nic. Zdravím ze Zlína.

V Plzni je situace zoufalá. Jsme na zhroucení, nevíme jak dál, už nám docházejí síly. Od rána neustále výpadky, když už jsme funkční, tak hrozně pomalu. Takhle se pracovat nedá. To je Plzeň.

V Olomouci se k aplikaci opět nelze připojit.

Stav v Pelhřimově hodnotíme jako horší než dopoledne. Aplikace pomalejší a pomalejší, padá s větší četností než dopoledne, nejdou vyhledávat lidi. Pokud si zadáte vyhledat podle rodných čísel, po třech minutách točení kolečka spadnete do systémové chyby. Někdy se daří vyhledat podle příjmení a jména, ale to trvá dlouho a nesmí to být Novák nebo podobně. Prosíme, nešlo by s tím něco dělat? Takto se nedá pracovat. To je Pelhřimov.

Stav je stejný i na kontaktním pracovišti Humpolec. Tak už nám to také začalo zlobit, padá, odskakuje kurzor při editaci rozhodnutí, zamrzá a podobně.

Praha. Dobrý den. Ve Středočeském kraji situace stejná. Někde naopak došlo ještě ke zhoršení. Vše jde velice pomalu, aplikace padá, hlásí systémovou chybu, někde se nemohou vůbec přihlásit. To byl Středočeský kraj.

Kontaktní pracoviště Rakovník. Těžko se poznává servisní okno od normálního provozu.

Vlašim. Padá, padá a padá.

Kralupy nad Vltavou. Systém je pomalý a stále vypadává.

My to samé, někomu se od rána dosud nepodařilo vůbec přihlásit. To je Praha východ."

Takže, kolegové a kolegyně, vážená vládo, já bych skutečně požádal i na základě této informace o zařazení bodu, který by se jmenoval Pravda o situaci na úřadech práce. Myslím, že to, co říká a opakovaně uvádí ministr Drábek na svých tiskových konferencích směrem k veřejnosti, na jednání vlády, na jednání koaliční K9, tady v Poslanecké sněmovně, není pravda, nevychází to z reálného stavu na úřadech práce. To, co já jsem zde uvedl, je informace, která je z pondělí tohoto týdne. Připomínám, že před týdnem slíbil ministr Drábek, že už si v únoru situace sedne. Takovýmto způsobem si situace sedla.

Musím říci, že na nás se i v této atmosféře obracejí různí zaměstnanci úřadů práce, posílají nám maily, píší dopisy. Ta situace je skutečně katastrofální, neudržitelná a oni nás žádají jako své poslance, abychom zasáhli, abychom s tím něco udělali. To je prostě obrovská bezmoc, kdy oni sedí na úřadech práce, vidí, že se situace nelepší, a současně na ČT24 sledují usměvavého pana ministra, který "říká všechno je v pořádku, nic se neděje, systém funguje normálně, buďte spokojení, všechny dávky jsme odeslali". A pak si zase čteme na facebooku, čteme si na internetu prohlášení lidí, kterým ještě stále finanční prostředky nedošly, čteme si informace z azylových domů, kde se skládají, kde přijímají potravinovou pomoc, aby řešili problém opuštěných matek s dětmi, kterým prostě nedorazily včas finanční prostředky.

Já si myslím, že my musíme plnit kontrolní roli, a jestliže se vláda nechala ukolébat prohlášeními ministra Drábka, tak Poslanecká sněmovna by měla vnímat realitu a měli bychom žádat ministra Drábka, aby nás pravdivě informoval o tom, co se vlastně stalo a co se děje na úřadech práce. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Pan poslanec Kováčik a pan ministr Drábek se přihlásili o slovo. Takže nejdříve pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážená vládo, paní a pánové, přeji hezké dobré ráno. Musím říci, a troufám si to říci za klub KSČM, že my tento návrh podporujeme. Oznámili jsme již před touto schůzí, že budeme prosazovat, aby se k tématu situace na úřadech práce v souvislosti s novým systémem v Poslanecké sněmovně hovořilo. A musím také říci, že alespoň u nás v poslaneckém klubu ty poznatky jsou velmi alarmující, a jestli se kdokoli z vás, kolegyně a kolegové, blíže o situaci na úřadech práce zajímáte, tak většinově byste mohli mít, kdybyste si to někteří přiznali, zkušenosti podobné.

Nejsou to jenom úředníci, lidé, kteří na úřadech práce pracují, a věřte, že to nejsou žádní flákači. Jsou to lidé poctiví, pracovití, kteří mají zájem, aby ten systém fungoval, a jsou poměrně zoufalí z toho, že nemohou vždy lidem, kteří přijdou na úřad práce, vyhovět. Ale jsou to i klienti úřadů práce, jak tady o tom bylo již vícekráte hovořeno, kteří - a někdy je to doopravdy smrtící - dávky nedostávají, nebo je dostávají se zpožděním a třeba i rodiny s dětmi jsou ponechány bez prostředků.

Já si nemyslím, že by zařazení toho bodu a projednávání toho problému mělo být něčím, čím by Poslanecká sněmovna drtila jednoho ministra, nebo opozice si vyřizovala účty s jedním ministrem. Já jsem přesvědčen o tom, že zařazení toho bodu a jeho projednávání by měl být pokus Poslanecké sněmovny, aby ve spolupráci všech byl ten problém co nejdříve napraven a aby výsledek, to znamená aby se lidé dostali ke svým prostředkům, aby pořádek do systému byl naveden co nejdříve.

Namítnete mi možná "dobře, tak přines konkrétní příklady, přines konkrétní úředníky". No, to já, paní a pánové, neudělám, protože ti konkrétní úředníci potom budou první, kteří se z úředníků úřadů práce stanou jeho klienty. Já nemohu zveřejnit, že ten a ten úředník na tom a tom úřadu práce mi sdělil, a to třeba už někdy z podzimu, když se ten systém zaváděl, že je to problém, že ten problém bude, že se to prostě nepodaří, že je to špatně připraveno. Já nemohu říci konkrétního takzvaného ajťáka, který říká "vždyť to přece nemůže fungovat, to je potřeba hlouběji, to je třeba, aby ty systémy nejprve běžely souběžně". Já to prostě učinit nemohu, protože bych ty lidi ohrozil na jejich existenci.

Čili pojďme se bavit o tom, jak tu věc co nejrychleji spravit, aby to pro lidi fungovalo lépe. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan ministr Drábek se přihlásil o slovo.

 

Ministr práce a sociálních věcí ČR Jaromír Drábek Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dobré dopoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já se vyjádřím jenom velmi stručně, protože sami víte, že k tomuto bodu je na zítřek dopoledne svolána mimořádná schůze. To, co tady padlo, je potřeba uvést na pravou míru.

Já nemohu, než použít ne úplně přesný citát z nedělního vysílání České televize: Ministerstvo práce se čísly snaží zakrývat pravý stav. Ano, ta čísla mluví jasně. Já jsem nikdy neřekl, že ten náběh nových systémů je bez problémů. Já jsem jenom řekl, že jsou dodrženy všechny zákonné termíny. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP