(10.10 hodin)
(pokračuje Babiš)

Takže můžu pokračovat. Máme státní pokladnu, skvělou, do které jsme narvali 4,6 mld., a nejsme schopni dnes zjistit, které resorty mají v detailu náklady. Ano, jednání o státním rozpočtu není v detailu. My nevíme přesně, kolik jednotlivé resorty platí za právníky, kolik platí za elektřinu, plyn, kolik mají provozní náklady. To nevíme.

Máme tam Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kde byl taky nějaký ředitel, kde je nějaký systém CRAB, který stál 260 mil. a provoz 60 mil., kam se měly nasypat všechny nemovitosti. To samozřejmě se vůbec neděje.

Takže já nevím, co víc se dá stihnout za sto dní. Vy tady kritizujete vládu, zaměstnanost. Každý mluví o zaměstnanosti. Nevím, kolik lidí z vás zaměstnáváte lidi, já jich zaměstnávám celkem dost. Jak jste vyřešili ten základ podnikání, dopravní infrastrukturu? Že jste osmnáct let řešili Havránkovou? Že dneska Prachař navrhuje konečně nějaký způsob výkupu pozemku, aby se to pohnulo? Že výstavba dálnice tady trvá šestnáct nebo sedmnáct let?

Takže ano, naše vláda se snaží to řešit a deblokovat. My dneska nemáme ani nakreslené trasy na základní dálniční síť. Rakouský velvyslanec říká, že dálnice na Linec... Že oni skončili sedm kilometrů od české hranice, protože čekají na nás, abychom jim řekli, kde ta naše dálnice by mohla možná někdy ústit. Ano? A stejně je to všude. Nemáme dálnice ani na Vídeň ani na Linec ani na Drážďany ani na Krakov atd. Takže já nevím, o čem tady mluvíme.

Kdo tady řeší dvanáct let zákon o státní službě? Kdo tady řeší regulaci vody tak dlouho od vstupu do Evropské unie? A tak dále. Takže je to skutečně úsměvné, když tady slyším tu kritiku, kdy skutečně si myslím, že vláda má jasno, co chce dělat.

A zaměstnanost. Ano, my chceme řešit zaměstnanost a řešíme ji. A základ zaměstnanosti je ta dopravní infrastruktura. Zahraniční investice, stabilní daně, nízké ceny elektřiny. Děkujeme vám za tisíc miliard solárního tunelu, to taky pomohlo všem v naší zemi, občanům a průmyslníkům. A samozřejmě nějaká stabilní zahraniční politika. Vyhledávání zahraničních investorů. A to všechno děláme. A já si myslím, že vláda má v tom úplně jasno.

Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu vicepremiérovi. Nyní paní ministryně práce a sociálních věcí Marksová Tominová, potom faktické poznámky, mám zatím čtyři, tak, jak jste se přihlásili, už vás eviduji. Paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Já bych chtěla na začátek podotknout, že tady ODS vládla sedm let. A recept, který zní, že máme snižovat cenu práce, je fascinující - ale proč tedy tady nebyl uplatněn nebo proč nemá nějaký dobrý výsledek? Já mám jeden jediný dobrý výsledek, v uvozovkách dobrý, a to je rozdíl mezi počtem nezaměstnaných mezi lety 2007 a 2013. Samozřejmě nejsme tak oškliví, abychom všechno sváděli na ODS, byla tam hospodářská krize. Nicméně číslo v roce 2007 uvádí 354 800, konec 2013 je 596 800. Váš recept evidentně nefungoval. A mě úplně fascinuje to, když nám tady ODS radí, jak to teď máme udělat. Jak to máme udělat, abychom měli nižší dávky, snížili ještě cenu práce, a že najednou tady vzniknou pracovní místa. Já se opravdu opakovaně ptám: kde tedy jsou za těch sedm let? Já je prostě nevidím!

Jinak co se týče těch sociálních dávek. Ono tady samozřejmě koluje spousta informací, jak je to super si z nich žít, ale znovu opakuji to, co už tady bylo řečeno při minulé debatě: Životní minimum na jednoho dospělého osaměle žijícího člověka je 3 400 a existenční minimum pro ty lidi, kteří nechodí do práce opakovaně, mají problémy, je 2 200. To jsou částky, které těm lidem ale stát dát musí, protože předpokládám, že nechceme, aby ani ti, kteří skutečně nepracují, pracovat nebudou, protože toho nejsou schopni, nejsou ochotni, tak je prostě stejně nemůžeme nechat umřít hlady. A 2 200 je skutečně existenční minimum.

Samozřejmě další otázka, o které jsem tady už mluvila, je, jak zejména v těch nejhorších regionech používat nástroje typu veřejně prospěšné práce, a jestli se nám podaří vrátit veřejnou službu, tak veřejnou službu k tomu, abychom tyto lidi přiměli aspoň k nějaké aktivitě, aby si i to své existenční minimum v uvozovkách zasloužili. A to je to, co tato vláda chce dělat, o čem jsem mluvila. Ale znovu opakuji, trošku vidím pár rozdílů v sedmi letech a ve třech měsících. Prostě nejsme nějací nadlidští roboti a supermani a superženy, abychom dohonili za tři měsíce to, co je tady za sedm let rozvráceno a zanedbáno.

Jinak co se týče dotazů na projekty financované z Evropského sociálního fondu, těch je celá řada. Já mám podrobná čísla, kolik finančních prostředků za jaké období na ně bylo vydáno. Obsahuje to ta zpráva, která prošla tripartitou, kde mimochodem je potřeba zdůraznit, že ji oceňovali i zaměstnavatelé, takže to není, že bychom my si udělali nějakou zprávu, kterou nám schválí odbory a nikdo jiný. My tu zprávu dáme na vládu a potom ji tady všem namnožíme, protože si myslím, že nemá cenu, abych tady čtvrt hodiny četla jednotlivé programy a jednotlivé částky.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců sociální demokracie a hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí. Nyní přednostní práva v pořadí: pan předseda Fiala, pan předseda Stanjura, pan kolega Beznoska a pan předseda Kalousek. Prosím v tomto pořadí. To jsou všechno faktické poznámky, prosím. Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Fiala: Jsem rád, že moje faktická poznámka vyprovokovala pana ministra financí, aby nám také něco řekl. Já bych ho nicméně chtěl ujistit, že moje poznámka o 500 propuštěných státních úřednících a 700 nově přijatých se netýkala pouze Ministerstva financí. To chápu, že byste na jednom ministerstvu nezvládl v tak krátké době.

Mě zaujaly dvě věci. První. Vy jste, pane ministře financí, řekl, že zaměstnáváte obrovskou spoustu lidí. Já jsem si nedávno přečetl někde, že už nepodnikáte, takže v tom vidím určitý rozpor. Ale ani vás nežádám, abyste to vysvětloval.

Já jsem vás chtěl upozornit na jinou věc. Vy jste také řekl, že na Ministerstvu financí řádila, nebo jak jste to použil, Občanská demokratická strana s panem Kalouskem. Tak možná máte nějaké jiné informace než já, ale já opravdu nevím o tom, že by Miroslav Kalousek v době, kdy byl ministrem financí, byl členem Občanské demokratické strany. Já nevylučuji, že to tak do budoucna bude. (Ohlas v plénu, nesrozumitelný výkřik zprava, zřejmě od poslance Kalouska, smích.) Já se tomu nebráním, můžeme se o tom bavit, ale zatím tomu tak prostě nebylo a není. Pan ministr Kalousek zastupoval úplně jinou politickou stranu než Občanskou demokratickou stranu. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda Stanjura s faktickou poznámkou a poté další faktické poznámky. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Tak pan ministr financí použil svoji obvyklou taktiku. Místo aby věcně odpovídal, tak začne útočit a chce řešit věci, které byly už dávno vyřešené.

Nevím, jaké máte informace z oblasti dopravy, ale když budeme mluvit třeba o cestě na Vídeň, tak se ptejte svých koaličních partnerů, proč tento kraj nemá územní plán, nedá se tam stavět. (Poznámka mimo mikrofon od předsedy vlády.) Já vím, že to zrušil soud, mi tady napovídá pan premiér. To já samozřejmě vím. Ale je to jediný kraj, ve kterém zásady územního rozvoje jsou zrušeny, na rozdíl od ostatních krajů, kde to zrušeno nebylo. A neříkejte, že nevíme, kde povedou trasy. My víme... (Otáčí se opět za sebe k předsedovi vlády a hovoří k němu mimo mikrofon.) Myslím si, že pan premiér mi do toho nemusí mluvit. Mluvil dneska poměrně dlouho ve svém úvodním slově a nikdo nestál za ním a nehučel mu do ucha a nerozhazoval. A to já mám pouze dvě minuty. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP