(10.20 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Možná, že pan ministr financí zastaví ekozakázku, kterou jsme zastavili my. Když mluvil o solárním tunelu, tak se podívejte, jak která strana hlasovala, jestli pro byla ODS, která jediná byla proti, nebo váš koaliční partner. Já jsem stejný kritik peněz na obnovitelné zdroje a na to, že to vůbec vzniklo. Ale směřujte kritiku k tomu, kdo za to mohl. Já vím, že se vám to nehodí, že sedí vedle vás ve vládních lavicích, takže máte univerzálního viníka vpravo od vás.

Paní ministryně říkala, že snižování ceny práce je úplně špatný koncept. Mě by zajímalo, jestli si to myslí ministr financí, že snižování ceny práce je úplně špatný koncept. A přece pan ministr financí, já jsem byl na tom rozpočtovém výboru, říká "já jsem proti zvýšení plateb za státní zaměstnance", ale hlasuje pro, nebo jeho kolegové hlasují pro. Na tom samém rozpočtovém výboru říkal "já jsem proti zavedení třetí sazby DPH", ale přitom ji připravuje. A to je koaliční vládnutí. Já tomu rozumím. Když jste takhle kritický ke svým koaličním partnerům a umíte si vybrat, že co je dobře, děláte vy, a co je špatně, dělá váš koaliční partner.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, vypršel vám čas k faktické poznámce. Ještě zopakuji faktické poznámky, které mám přihlášené. Nyní pan kolega Beznoska, potom pan předseda Kalousek, pan místopředseda vlády Babiš a pan poslanec Birke. To jsou faktické poznámky před řádným programem. Prosím, nyní pan kolega Beznoska. Nechce. Nyní pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Připraví se pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové, jenom velmi stručnou reakci na pana ministra financí. Řekl, že jsem podporoval hazard dvacet let a dvacet let hazard nebyl zdaněn. Možná by se slušelo dodat, že jsem byl první ministr financí, který opravdu prosadil zdanění hazardu. Nepovolil jsem internetové sázení některým firmám, povolil jsem ho na některé sázky všem firmám a prospěch pro státní rozpočet z toho je doložitelný a prokazatelný.

Státní pokladna nemá detailní informace o nákladech jednotlivých resortů. Ne proto, že by na to neměly kapacity, ale prostě proto, že některé resorty odmítají data dodat. Koneckonců sám pan ministr financí kontrolnímu výboru napsal zprávu, kde napsal, že státní pokladna je funkční a plně vyhovuje.

Tímto způsobem by bylo možné vyjádřit se ke každé větě a uvést na pravou míru každou větu, kterou tady pan místopředseda vlády sdělil.

Pane místopředsedo vlády, to, že jste úplně mimo, jste mohl říct za podstatně kratší dobu, než jste tomuto sdělení věnoval. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Ještě přečtu před vystoupením pana místopředsedy vlády Andreje Babiše omluvy z dnešního jednání. Omlouvá se předseda zahraničního výboru Karel Schwarzenberg z důvodu pracovních záležitostí. Dále se omlouvá paní poslankyně Nina Nováková, paní Kristýna Ledvinková (nejspíš Zelienková) a pan Václav Zemek.

Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo k faktické poznámce. Prosím.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Rád bych reagoval na poznámku pana Fialy. Když zakládal pan Kalousek, ono se říkalo Topolánek 09, oni to dělali vlastně spolu, tak skutečně mezi tím asi moc velký rozdíl není, ale jenom bych se vrátil k vašemu tradičnímu zvyku politických náměstků. Tam byl nějaký Zajíček a nějací nominanti pana Tluchoře. Takže ono to vždycky tak fungovalo, že Kalousek byl ministr. Ten si dělal svoje kšefty a vlastně Zajíček si zase dělal svoje kšefty. Je to taková tradice. Já vím dobře, kdo kde byl a kdo co dělal. Já určitě rád veřejnosti předložím supertunel, který připravoval pan Kalousek, tu ekologickou zakázku, kde chtěli kluci vydělat 50, 60 miliard. Chtěl bych poděkovat panu Nečasovi, že to zarazil.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Birke a připraví se pan poslanec Holeček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji, pane předsedající. Vážená vládo, dámy a pánové, já jsem si pozorně přečetl název dnešního bodu. Je to Zpráva vlády o vývoji kritického stavu nezaměstnanosti. Dovolte mi můj pohled - už poněkolikáté tady ve Sněmovně - starosty města.

Když poslouchám předřečníky především z pravého politického spektra, tak se mi vkrádá do obličeje úsměv, protože mám takový pocit, že jsme už všichni zapomněli na to, kdy, pane Kalousku, vaší prostřednictvím, pane předsedající, váš ministr Drábek přece sebral kompetenčně z měst výplaty sociálních dávek na úřady práce, čímž jednoznačně paralyzoval úřady práce, protože dneska aktuální stav je, že nebyl navýšen počet zaměstnanců na úřadu práce. My musíme posílat městské policisty na to, aby úředníky hlídali, a absolutně nefunguje jakákoliv aktivní politika zaměstnanosti! Takže podnikatelé se dneska obracejí na starosty měst a říkají: "Úřady práce na nás nemají čas, prosím vás, pomozte nám, starostové, potřebujeme padesát, sto lidí." Prostě to je realita!

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní pan poslanec Holeček a potom pan předseda klubu TOP 09 ještě k jedné faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radim Holeček: Vážené dámy, vážení pánové, já jsem si dělal výpisky ze dvou vystoupení pana Andreje Babiše: chodí za mnou různí lidé, různí politici chodí a říkají: nějací kluci by měli vydělat 50 až 60 miliard, objevují se různé podivné firmy, byl tam nějaký ředitel, byli tam nějací nominanti pana Tluchoře. Andrej Babiš již tradičně sype z rukávu obvinění. Proč ale není konkrétní? Proč nejmenujete? Takto se může chovat aktivista, ale i u aktivisty už to považuji za podivné. Ale takto se nesmí chovat politik. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní k faktické poznámce pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já se velmi omlouvám, že zdržuji, ale vzhledem k tomu, že některé lži mají tendenci žít vlastním životem a tvářit se jako pravda, tak prostě některé nejkřiklavější lži pana místopředsedy vlády si dovolím přece jenom uvést na pravou míru.

Nikdo nic v souvislosti s ekotendrem nezarazil. Ekotendr proběhl, a protože žádná nabídka neodpovídala kritériu výhodnosti, předložil jsem jako ministr financí do vlády návrh, abychom nevybrali žádného uchazeče, a vláda můj návrh schválila. Tak to přesně proběhlo a vy to musíte vědět, protože tyto doklady máte na Ministerstvu financí k dispozici. Přesto lžete, jak když tiskne. Já vám to nevyčítám. Chápu, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Pan kolega Stanjura se hlásí k faktické poznámce. Potom pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Také k faktické poznámce, nebo s přednostním právem, pane místopředsedo? (K faktické.) Dobře. Prosím, pan kolega Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl reagovat na slova, jestli jsem dobře četl dneska v tisku, stínového ministra dopravy pana kolegy Birkeho. Já s ním v mnohém i souhlasím. Máme společné zkušenosti ze samosprávy.

V okamžiku, kdy se jednalo o převod úředníků z měst na úřady práce, tak já osobně a moji kolegové jsme vyjednávali s vedením Svazu měst a obcí a říkali jsme: "Pokud nebudete chtít, protože my bychom to doporučovali, tak budeme proti." Ale tato organizace nakonec s předloženým návrhem souhlasila. To je třeba říct. Ne potom, když se něco nepovede, říkat, že byl viník jenom jeden. Těch viníků bylo bezesporu víc. A my, kteří máme zkušenosti z radnic, jsme říkali: "Buď si to vezměte všechno včetně sociálního šetření, anebo nechte sociální šetření na městech a jenom technicky to vyplácejte, což je docela logické, aby lidé neběhali na dva různé úřady a šli k jednomu okénku pro peníze." Bohužel byl zvolen model, který se ukázal, že je nefunkční. Ale je třeba říct, že tehdy jsme se ptali zástupce samosprávy, ne jednotlivých starostů. Věřím, že pan starosta Birke by možná se mnou souhlasil tehdy i dnes, že na to máme stejný pohled, ale takhle to zaznělo. Pak je to vždycky třeba říct celé.

Já to také nepovažuji za šťastné. Já si myslím, že jedna věc je technické vyplácení a druhá věc, kdo o tom rozhodne, zda návrh vzniká, nebo nevzniká. A tady jsem přesvědčen, že to vědí sociální pracovníci měst a obcí mnohem lépe než úředníci úřadu práce. Já to nevyčítám lidem z úřadu práce. Mají na to jiné kompetence, jiný čas, takže tohle jsme schopni spravit, aby ti, kteří znají situaci v jednotlivých rodinách, věděli, zda nárok je oprávněný, nebo není. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP