(10.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A když mluvila paní ministryně o těch dávkách, tak samozřejmě jsou lidé, kteří si je zaslouží a mají ty dávky dostávat. My jenom vedeme spor o tom, jak se zbavit černých pasažérů. A to bychom mohli být, bych řekl, také ve shodě. Nemluvíme o těch, kteří jsou v těžké životní situaci, pomoc potřebují - a co je klíčové, tu pomoc si zaslouží.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní ještě jedna faktická poznámka paní poslankyně Marty Semelové a potom pan vicepremiér Andrej Babiš s řádnou přihláškou s přednostním právem. Poté snad již bude čas pro ostatní řádně přihlášené. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Já bych jenom, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, chtěla připomenout, proč tady byl navržen tento bod a je z našich řad navrhován opakovaně při každé schůzi. Je to z toho důvodu, že zde je zhruba 750 tisíc nezaměstnaných, že každý pátý absolvent školy nemá práci, že práci nemají lidé nad 50 let věku, ženy po mateřské dovolené atd. atd. Z toho důvodu chceme pokaždé na schůzi řešit tuto otázku, abychom se pohnuli někam dál, aby se skutečně nezaměstnanost nějakým způsobem řešila, a chceme znát tyto informace.

To, co tady ovšem nyní probíhá ze strany poslanců ODS a některých dalších, to je vzájemné napadání, vzájemné urážení, hledání úplně jiných problémů, než kvůli čemu jsme tento problém tady nadnesli, a nezaměstnaný člověk je úplně v pozadí. Stejně tak jako lidé, kteří objektivně práci nemají, potřebují dávky, tak ti jdou úplně do pozadí jenom proto, abyste se tady zviditelňovali se svými vlastními problémy. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji paní poslankyni a nyní je s přednostním právem přihlášen pan vicepremiér Babiš.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Já bych jenom odpověděl předcházejícímu řečníkovi a znovu zopakoval, že já nejsem politik. Já jsem tady za občany. (Projevy nesouhlasu některých poslanců.) Hnutí ANO bylo úspěšné proto, že vy jste to vedli do bankrotu. Vy jste rozložili tenhle stát! Vy jste nebyli schopni ani za 24 let postavit ty podělané dálnice! Tady mluvíte o nezaměstnanosti? Proč nemáme rychlovlaky? Proč nezaměstnaní z Ústí a z Ostravy se nedostanou do Brna nebo do Prahy rychlovlakem? O čem to tu mluvíte? Pan Kalousek, tak nechť nám povykládá, jak zaplatil tomu důchodci z předměstí Suffolku 1,6 miliardy za TOZy, kdy ten zločinec, jeho výběrčí Šnábl, organizoval arbitráže proti našemu státu a je na něj podáno trestní oznámení! O čem to vykládáte? Tady jste za 20 let rozložili tenhle stát a my jsme přišli proto, protože to jednoduše nefunguje! Tak o čem to vykládáte? A těch 60 miliard, které jste chtěli udělat na ekologické zakázce, já to zveřejním na webu, ty nafouknuté zakázky, kde jste byli domluveni, že tam vyděláte na tom. A to, že jste to chtěli řešit napříč politickým spektrem, tak to všichni vědí. A to, že samozřejmě ten Matrix jste vybudovali a udělali tady justiční mafii, že jste do toho zatáhli státní zástupce a policajty a některé soudce, ano, tak je to dokonalé! Fakt, super! (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále mám přihlášeného s faktickou poznámkou pana poslance Kalouska. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já myslím, že prostě nemůžeme připustit matení pojmů tady odsud z Poslanecké sněmovny. Za občany jsme tu všichni, protože pouze čeští občané mají volební právo a ti nás sem všechny zvolili. Člen vlády a člen Poslanecké sněmovny je politik, i když bude tvrdit, že není. Prostě to je stejné, jako když tvrdí, že nebyl agentem StB. (Smích zprava.) Tak můžete zrovna tak říkat, že není politik. Prostě je, protože je členem vlády a je členem Poslanecké sněmovny.

Znovu opakuji, že za vítěze ekologické zakázky jsem navrhl vládě nevybrat nikoho, to znamená, těžko mohl někdo prosazovat nějaký tunel, když ten návrh padl ode mě, abychom nevybrali nikoho.

A co se týče TOZů, TOZy schválila a proplatila vláda Jiřího Rusnoka. Opět prostě musíme některé věci uvádět na pravou míru. Pan místopředseda prostě - nevím, zda z neinformovanosti, anebo úmyslně - ale lže téměř neustále.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji i za dodržení času. Dále s faktickou poznámkou je zde přihlášen pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Mě by zajímalo, jak občan Babiš nepolitik, když ho bude vyšetřovat Česká národní banka kvůli možnému zneužití interních informací, zda ten běžný občan nepolitik může říct: já jsem tu informaci řekl redaktorce novin v Poslanecké sněmovně a mě chrání imunita. Zatím jsem si nevšiml, že nepolitici, běžní občané, jsou chráněni imunitou. A jsou to jeho výroky, ne moje.

A poslední poznámka. Mě fakt nepřekvapuje, že bývalý komunista říká, že do roku 1989 jsme se tady měli velmi dobře a od té doby to jde z kopce. Mě to fakt nepřekvapuje. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále v pořadí s faktickou je pan poslanec Petr Fiala.

 

Poslanec Petr Fiala: Já jenom přemýšlím nad logikou některých výroků. Nejsem podnikatel, ale zaměstnávám tisíce lidí. Jsem vicepremiér, ministr financí, předseda politické strany, poslanec, ale nejsem politik. Toto je přece úplně absurdní. Samozřejmě, pane místopředsedo vlády, pane ministře financí, jste politik, tak jak já jsem politik a můžeme lidem namlouvat cokoliv jiného, ale prostě politici jsme a měli bychom to, že jsme politici, dělat s plnou odpovědností.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane poslanče, pouze mým prostřednictvím. (Projevy nesouhlasu v jednacím sále.) Ne? Ano, máte pravdu.

 

Poslanec Petr Fiala: Já se omlouvám... To není nutné, protože já hovořím k členovi vlády a také jsem pana Babiše takto označil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, máte pravdu.

 

Poslanec Petr Fiala: Já už jsem chtěl skončit, ale tak jste mně sebral závěr.

Já končím tím, že panu poslanci, ministrovi Babišovi chci říct ještě jednou, že tady ta figura s tím, že není politik, je naprosto neúčinná. Jsme na tom všichni v této Sněmovně stejně, jsme politici a mějte politickou odpovědnost na paměti. Jediné, v čem bychom se měli možná více krotit a v čem bychom měli ukazovat, že jsme politici, kteří jsou zvoleni občany této země a mají k nim odpovědnost, je například to, že budeme používat výrazy, které odpovídají důstojnosti Poslanecké sněmovny, a nebudeme tady používat sprostá slova, tak jak jste to udělal před chvílí vy. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Dále mám přihlášeného s faktickou poznámkou pana vicepremiéra Babiše. (O slovo se hlásil též posl. Kováčik.) Já jsem myslel, že se hlásíte s přednostním právem. (Ne.) Omlouvám se, pane vicepremiére. Pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Odpouštím vám přehlédnutí, pane řídící, jinak řídíte velmi dobře. (Mpř. Bartošek: Děkuji. Smích v sále.)

Já jsem, kolegyně a kolegové, hrdý na to, že jsem politik, a jsem hrdý na to, že jsem komunistický politik. A jsem hrdý na to, že voliči v Kraji Vysočina mně natolik důvěřovali, že mně dali tolik hlasů, že mohu být politikem, protože já pozici politika považuji za vážné a zodpovědné a odpovědné a potřebné řemeslo na rozdíl od mnoha ostatních. Já se skutečně za to nestydím. Ono tu práci musí také přece někdo dělat. Vždyť máme, aspoň to tvrdíme, parlamentní demokracii. A my, co jsme tady jako politici, naplňujeme parlamentní demokracii těmi dělníky politiky, když se to tak vezme. Ale to jsem nechtěl říci.

Já bych rád, aby se lavina diskuse vrátila zpátky do koryta tématu. Můžeme si donekonečna vyčítat, co jsme kdy, a možná máme pravdu, možná nemáme pravdu, ale ti lidé na nás možná koukají a říkají si něco o tom, že by nechtěli být politiky, protože prostě nenaplňují - nebo nenaplňujeme někteří - v této diskuzi to, co je dáno tématem. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP