(15.30 hodin)
(pokračuje Černochová)

To všechno již bylo v roce 2011 řečeno a nikdo z nás nemůže za to, že padla vláda a že bohužel Alexandr Vondra a následně i jeho nástupce pan Vlastimil Picek, který předkládal tyto normy Poslanecké sněmovny, tak že byly smeteny ze stolu, protože padla vláda a v rámci ratihabice nebyla vůle tyto legislativní normy přijímat. Mohli jsme být o dva roky dál. Mohli jsme dnes řešit úplně jiné věci, které se za ten rok jak v České republice, tak ve světě kolem nás, nejenom v Evropě, odehrály, a mohli jsme na ně reagovat.

Já bych při této příležitosti ráda požádala pana ministra Stropnického, protože ty dokumenty de facto jsou staré, jsou z roku 2011, dnes jsme se posunuli někam jinam - bylo by zapotřebí, pane ministře, začít pracovat na aktualizacích, protože skutečně ty hrozby, výzvy, věci, které jsou spojeny s legislativou, se posunuly někam jinam. Já pevně věřím, že Ministerstvo obrany pod vaším vedením na něčem takovém již pracuje. Stejně tak pracuje na tom, za co se utratí ty dvě miliardy, o které se zvýší rozpočet v příštím roce, protože byla bych velmi nerada, aby to byly finanční prostředky, které by se v rámci armády projedly. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Další s faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane premiére, kdyby tak jako vy vystoupil řadový poslanec výboru pro obranu, tak tomu i rozumím. On prostě sleduje svoji problematiku, svoji rozpočtovou kapitolu a nevnímá celkový kontext situace, nebo nemusí. Když takhle ale vystoupí premiér, tak je to buď úmyslně, nebo z nekvalifikovanosti parciální stanovisko, které vůbec nic nevypovídá o celkovém trendu a prioritách politiky vlády.

Ano, tady se snižovaly výdaje kromě jiného na obranu, protože se prostě tváří v tvář bezprecedentní dluhové krizi státu snižovaly výdaje. Dnešní politická reprezentace, vaše vláda, výdaje razantně zvyšuje, i když slibovala, že bude šetřit, a říká tomu dokonce, že šetří dál, říká tomu odpovědné investování. Budeme tady probírat státní rozpočet zhruba za měsíc, tak abychom si řekli, že to odpovědné investování bude vypadat zhruba tak, že zatímco v provozních výdajích, kde jste slibovali šetřit, budete navyšovat desítky procent, tak v investicích možná jedno, maximálně dvě procenta. Víc tam toho nenahrabete.

To znamená, že v rámci toho trendu zvyšování výdajů ta obrana, která by měla být vaší prioritou, tou prioritou není, a to je tady předmětem kritiky a zcela konzistentní zrovna tak, jako když my jsme byli nuceni výdaje snižovat, tak jsme se snažili alespoň tu obranu, vědu a výzkum maximálně šetřit, byť žádná z těchto položek samozřejmě nezůstala bez úhony. Ale my to dělali v rámci snižování, zatímco vy v rámci dramatického zvyšování veřejných výdajů na obranu kašlete. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za dodržení času. Další faktickou poznámku má nahlášenou pan poslanec Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já bych chtěl panu premiérovi říct - ono ho to nezajímá, jde pryč -, že možná partnery v NATO by v tuhle chvíli spíš potěšilo a přivítali by a víc by nám věřili, kdyby vláda, zejména její sociálně demokratická část, se vyjadřovala k ukrajinské krizi konzistentně. A ještě by pan premiér měl něco dělat v tuto chvíli, tak zejména zklidnit svoje putinofily ve vlastních řadách.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku má pan předseda Hamáček.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Očekával jsem věcnou debatu na téma novela zákona 221. Jenom ten začátek vystoupení pana předsedy skutečně byl věcný. A je pravdou, co tady řekl. To jsou materiály, které byly připraveny ještě za minulých vlád, a není na tom nic špatného, s tím souhlasím, že naše vláda pokračuje v jejich ratifikaci a uvádění v život.

Bohužel pak tam byla ta druhá část a ta mi přišla zbytečná. Já nevím, proč se zase vracíme k tomu, co kdo kde zavinil, a je to škoda. Vy jste s tím začali a bohužel teď se tady můžeme vzájemně přesvědčovat, v jakém stavu je armáda. Vy máte své argumenty, my máme své argumenty. Myslím si, že nejlepší je přečíst si rozhovory náčelníka Generálního štábu, který říká, v jakém stavu jej armáda, v jakém stavu pan ministr Stropnický přebíral armádu, kolik vojáků chybí, jaká je naplněnost bojových jednotek. A tím smutným mementem minulé vlády a minulých vlád je to, že jsme přebírali armádu, která měla zásoby munice u některých ráží na tři dny boje.

Takže bych opravdu poprosil, aby pravá strana sálu nezneužívala situace. Po pravdě řečeno, to jediné, co byste měli udělat, je kleknout na kolena před českou armádou a odprosit ji za to, kam jste ji dostali. (Tleskají poslanci ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další v pořadí je přihlášen pan ministr Zaorálek s faktickou poznámkou.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Přeji vám dobré odpoledne. Chtěl bych tady jen poznamenat, že bych si přál, aby ten další vývoj armády nebyl věcí bojů, aby i tohle byla jedna z těch položek, na kterých může mezi opozicí a koalicí vzniknout určitá dohoda.

Chtěl jsem tady poznamenat, že co se týče Bílé knihy, když byla vydána, tak jsme to i my i naše odborná komunita sociálně demokratická přivítali jako kvalitní dokument. Takže pokud se něco povedlo, tak to jsme ochotni přiznat a připustit, i když se to stane někomu jinému než nám. Jiná věc je, že kdybychom se na to podívali teď přesně, tak si myslím, že problém by byl, když bychom začali mluvit o realizaci té Bílé knihy. Tam se domnívám, že panu ministru chyběla odvaha tehdy, aby skutečně to, k čemu se vlastně v té knize zavazoval, pak skutečně byl schopen a ochoten naplnit. Takže tady vlastně platí i to, co zaznělo z úst premiéra. V té době - a teď to nebudeme rozebírat z hlediska cyklu, ale já si myslím, že ten hospodářský cyklus nebylo to jediné, co vedlo k tomu, že v průběhu těch dvou volebních období se fakticky armáda stala otloukánkem z hlediska výdajů rozpočtu.

A já se naprosto podepisuji pod to, že ve chvíli, kdy jste v opozici, tak prostě přijít s tím, že vám nestačí zvýšení 1,1 na 1,4 a že chcete daleko vyšší, a dokonce na více let, mi prostě připadá stejně pokrytecké. My jsme tehdy navrhovali, abychom po pěti letech se vrátili k tomu zvýšení na 1,4 %, abychom posoudili, do jaké míry se to daří smysluplně naplňovat, protože máme velmi špatnou zkušenost s tím, jak se s investicemi v armádě zacházelo v minulých letech, a pak pokračovali dál. Myslím si, že v tom ten náš návrh byl naprosto racionální. Připadá mi, že tehdy ten postoj váš, že jste se k tomu nepřidali, protože vám to bylo málo, byl z hlediska té minulosti skutečně nefér a pokrytecký. Ale já bych si přál, abychom o tom nevedli jenom nějakou válku, ale abychom se dohodli na nějakém rozumném postupu do budoucnosti. My nemáme v úmyslu a ani nás netěší připomínat tuhle minulost, raději bychom našli dohodu do budoucnosti.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále s faktickou poznámkou je přihlášen pan ministr Stropnický.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já se vám přiznám, že mě těší ten poměrně masivní zájem o tuto problematiku. Ať už ty názory jsou kladné, záporné, či někde mezi, tak to vnímám optimisticky jako právě zájem o materii. Takže za to vám děkuji.

Přesto vás mohu ujistit, že mně je s prominutím úplně jedno, jestli se bude říkat, že to je zákon, který byl prosazen za Stropnického, nebo před Stropnickým, nebo po něm, prostě záleží na tom, aby to co nejvíc fungovalo. A cokoliv, co tam bylo, co jsem podědil a má smysl a hlavu a patu, se snažím použít. Ale někdy to opravdu nějaký měsíc zabere. Ta legislativa, to je neuvěřitelná smršť nebo ansámbl norem, který je zcela bezprecedentní a upravuje prakticky skoro všechno v té armádě. Nemyslím si, že je to taková doba, když si člověk na to pár měsíců vezme.

Co se týče financí, 1,4 v roce 2020, pokud vím, přesahuje tohle volební období. Ale já se skutečně nechci hrdlit o měsíc, nebo kdo vymyslel deklaraci. Já mám pocit, že to bylo jinak. Je mi to - znova říkám - jedno. Mě těší váš zájem a věřím, že se nám podaří společně situaci v armádě zlepšit.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Gabal.

 

Poslanec Ivan Gabal: Dobrý den. Děkuji. Chtěl jsem jenom potvrdit, že projednávání tohoto zákona ukázalo poměrně silný konsensus a spolupráci v rámci výboru pro obranu, což si myslím, že je dobrá věc. Navíc ještě můj osobní dojem je, že resort obrany je připravený tuhle zásadní změnu pro profesionální armádu monitorovat a zpětně vyhodnocovat, případě korigovat, což si myslím, že by mohlo být výraznou zárukou některých rizik, která zase ten zákon v sobě má. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP