(21.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Ale - a to je ta hlavní námitka. Viděli jste ten původní návrh zákona? Vzpomínáte si ještě, co tam vůbec bylo a co s tím Sněmovna, a já bych řekl neuctivě k našim kolegům z druhé komory, vyrobila? Použili jsme to jako tzv. nosič, to znamená, zůstal de facto název. Pak se to celé přepsalo tím přílepkem, a nejvíc mi na tom vadí, že to jsou ti samí, kteří bojují proti přílepkům. To mi na tom fakt vadí. Kdyby aspoň nebojovali proti přílepkům, když to dělají, tak bych tomu rozuměl. Ale je to klasický rozpor slov a činů! (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Nyní tu mám tři faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Birke, po něm pan poslanec Opálka, po něm pan poslanec Herman. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já se omlouvám, že vás možná budu zdržovat. Chci říct ještě takové tři postřehy, možná čtyři. Víte, já jsem se nevyjádřil ve svém úvodním vystoupení, pro co vlastně jsem. Musím říct, že jsem pro cokoliv, co tu věc posune dopředu. V tuto chvíli samozřejmě podle mého názoru senátní návrh je ta správná volba. Mluvím za sebe. Je to možná proto, že pan kolega Vícha, senátor, je zároveň i můj kolega starosta a on ví, co dělá. A máme stejný problém.

Nicméně dovolte mi jednu otázku. Především při hraničních městech mám jednu věc, s kterou si nedokážu poradit. Víte, komunikace se sběrnami je poměrně složitá. Já jsem před třemi lety byl velmi naivní a sezval jsem si šéfy těch sběren, aby se mnou začali komunikovat, jak budeme řešit ty kanály, okapy apod. Nechtějte ani vědět, jak to dopadlo. Hrůzostrašně! Ve finále to skončilo tak, že jsem těm lidem sebral káry, aby prostě nekradli. Takže já mám jenom obavu o to, že budou... (Z pléna: Co jste jim sebrali?) Káry, to je vozíček, pane poslanče, pro vaši informaci. A ono je to to samé, nedělejte si s tím starosti. Chci říct jenom to, že mám obavu, aby ti lidé nepřekročili hranici a nezačaly se tvořit sběrny na jiném území ČR, resp. v Polsku a dále, abychom nějakým způsobem tu věc neobešli. Na druhou stranu souhlasím s tím, co říká pan kolega Stanjura. Není zákon ten, který by se nedal obejít.

A další poznámka. Víte, ti starostové dlouhodobě v tom byli sami. Dlouhodobě! A já znova říkám, jakýmkoliv způsobem, kam to posuneme, bude jenom dobře, protože zkrátka a dobře odpadové hospodářství je politikum.

A poslední věc, opravdu poslední věta na závěr. Víte, dnešní prohlášení některých kandidátů do komunálu mě docela baví v tom, že uděláme odpady zadarmo a nebudeme požadovat peníze za odpady. (Předsedající: Čas, pane kolego!) Tak ať si to zkusí! Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Další faktická poznámka - pan poslanec Opálka a připraví se pan ministr Herman.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, ve volebním období let 2002 až 2006 jsem byl jeden z předkladatelů a podařilo se nám prosadit omezení výkupní doby ve sběrnách tak, aby nebylo možno vykupovat v nočních hodinách. To bylo první omezení. V letech 2006 až 2010 se nám podařilo zavést nutnost evidence při dovozu odpadu, železných a barevných kovů. Další možná regulace. Nepodařilo se v rámci živnostenského zákona stanovit, že sběrny budou koncesovaná živnost a že to nebude spojitá nádoba provozovatele s těmi, kteří přivážejí to zboží. Víte, ten paradox byl tak velký, že podniky v Ostravě říkaly: Víte, než přijede vlak z kovošrotu do hutě, tak tam naskáčou na ty vagony lidi a vyhazují odpad a přijede nám tak 70 %. Těch 30 se znovu dostane přes sběrny do kovošrotu.

Takže situace je vážná. Ale problém je v tom, že ji nikdo neřeší. Nevyžívá možnosti, které už dneska zákon má, nevezme možnost, že zruší sběrnu. A tak vymýšlíme další. Já si ale myslím, že pokud tady nebude kontrola nad tím, že někdo přichází k velkým majetkům, a tady vůbec nejde o ty bezdomovce, ale o ty, kteří provozují sběrny, tak se ničeho nedopracujeme. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktická poznámka - pan ministr Herman a připraví se rovněž s faktickou pan poslanec Bendl.

 

Ministr kultury ČR Daniel Herman Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, řada památkových objektů je postižena přesně tím problémem, o kterém tady hovoříme. Ale i přesto jsem přesvědčen, že nemůžeme občany, kteří nepáchají žádnou trestnou činnost, jsou poctiví a prostě do sběren odevzdávají to, co jinde přebývá, trestat za to, že nejsme schopni zajistit, aby fungovaly kontrolní mechanismy. Je třeba se k tomu postavit rozumně, a proto já nepodpořím rozhodně senátní návrh, ale podpořím návrh poslanecký. Děkuji. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Bendl - zatím poslední faktická.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl vystoupit ještě k tomu návrhu, který navrhovali poslanci za ODS, vedeni snahou posílit kompetence starostů a měst a obcí v případě sběru odpadu jako takového. Já bych moc prosil pana ministra životního prostředí, aby nebyl veden tím, čím pravděpodobně byla vedena Sněmovna, mám na mysli princip: přichází s tím ODS, tak je to potřeba odmítnout - abychom nakonec zjistili, že jediná praktická cesta je opravdu posílit pravomoci v obcích, aby to nebylo tak, jak říká tady pan kolega poslanec Birke, prostřednictvím předsedajícího, že prostě starostu pošlou do háje a řeknou: my si to stejně budeme dělat po svém. Ale v okamžiku, kdy by se ta síť - v tomto smyslu kdyby každý starosta začal organizovat to a věděl by, že mu v obci vykradli okapy, tamhle že jim ukradli poklopy od kanálů atd., tak se to prostě dá dohledat v okamžiku, kdy se stanoví nějaký čas, kdy je možné vykupovat, kdy je možné přinést takovýto odpad atd. Tak bych prosil pana ministra, aby tento návrh ODS nezavrhoval.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To byla poslední faktická poznámka, žádné další nevidím. Nyní jsou zde dvě přihlášky s přednostním právem. První je pan poslanec Laudát a potom pan ministr.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Pane předsedo, dámy a pánové, do dneška do 21.21 jsem se domníval, že pan kolega Stanjura je pravicový politik. Já se tedy přiznám, že mám naprosto odlišný názor od něj. Jsem naprosto v šoku, že zrovna od něj jsem slyšel to, co jsem slyšel. Zakazovat fyzickým osobám prodej vlastního majetku jenom proto, že nejsme schopni hlídat a dodržovat pravidla a naplňovat zákony, mně přijde naprosto šokující. Obávám se, že dojde přesně k tomu, že toto je z dílny těch návrhů, kde autoři nedomýšlejí důsledky. Domnívám se, že to je přesně podhoubí pro to, aby vznikaly překšeftaři, to znamená, někdo si vezme IČO. Druhá možnost je, že ti lidé - možná je kritizujeme, ale ne všichni kradou kanály, ale někteří si přivydělávají skutečně sběrem toho, co někdo odhodí, nebo nějaké zanedbané, zapomenuté skládky. Spočítali si tedy ti policisté, kteří po tomto volají, kolik navíc bude přepadení? Oni se přece ti lidé nějak k té obživě budou muset dostat. Skutečně, domysleli jste reálné důsledky svého rozhodnutí?

Za další. Vy říkáte, že je třeba podpořit zaměstnanost apod. Koho tím ztrestáte? Ztrestáte malé firmy na venkově, často v oblastech s velkou nezaměstnaností, které nemají nasmlouvány kontrakty s nějakými továrnami, protože často ani v těch regionech nejsou. Oni skutečně vykupují od zahrádkářů, vykupují od fyzických osob. Domýšleli jste, že se občanům nevyplatí, když to bude zadarmo, to svážet na nějaká sběrná místa nebo čekat, až někdo přijde s kontejnerem? Kdo bude likvidovat poházené věci? Přijde mi neuvěřitelné, že po 25 letech prostě někdo přijde s takovýmhle návrhem namísto toho, abychom věřili občanům a vyžadovali - kolik ještě bude muset být potřeba úředníků, kontrolorů, ČOIek, městských policistů, šedých morů, státních policistů, aby v tomhle státě někdo...? Většinou v městečkách, obcích je jedna sběrna, někde ani to ne, sběren zase nejsou až statisíce, aspoň nevím, nemám ten přehled, aby tam čas od času přišli a v případě, že tam najdou kradený majetek nebo věci komunální, což vidí každý blbec na první pohled, tak snad může nastoupit likvidační pokuta pro tu firmu. Tak to si dokážu představit. Ale s čím přicházíte vy, mi přijde naprosto šílené! Já začínám přemýšlet, jestli se nemáme za listopad 1989 prostě panu nebožtíkovi Miroslavu Štěpánovi omluvit. Děkuji.

Takže já v žádném případě nemůžu pro takovéhle zákony hlasovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP