(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych vás přivítal na dnešním jednání dalšího jednacího dne 17. schůze.

Žádám vás, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Vojtěch Adam, Ivan Adamec a Markéta Adamová ze zdravotních důvodů, Jan Bartošek na dopolední jednání z pracovních důvodů, Stanislav Berkovec do 13 hodin z pracovních důvodů, Ondřej Benešík od 9.15 do 13 hodin z pracovních důvodů, Jiří Běhounek z důvodu zahraniční cesty, Vlasta Bohdalová z pracovních důvodů, Robin Böhnisch od 12 hodin z pracovních důvodů, Zdeněk Bezecný od 13 hodin bez udání důvodu, Jana Černochová z pracovních důvodů, Ivana Dobešová do 11 hodin z pracovních důvodů, Vlastimil Gabrhel také z pracovních důvodů, na odpolední jednání Leoš Heger z pracovních důvodů, na celý den Jana Hnyková z pracovních důvodů, Stanislav Huml ze zdravotních důvodů, Vítězslav Jandák z rodinných důvodů, Miloslav Janulík z osobních důvodů, paní místopředsedkyně Jaroslava Jermanová je na zahraniční cestě stejně jako David Kádner, Daniel Korte od 14 do 19 hodin z pracovních důvodů, Petr Kořenek do 11 hodin z pracovních důvodů, Jiří Koskuba ze zdravotních důvodů na celý den, do 14.30 Věra Kovářová z pracovních důvodů, od 14.30 do 19 hodin František Laudát z pracovních důvodů, Helena Langšádlová z osobních důvodů celý den, Stanislav Mackovík je na zahraniční cestě, Radka Maxová z pracovních důvodů celý den, Josef Novotný také celý den z pracovních důvodů, Ladislav Okleštěk z rodinných důvodů na celý den, do 11 hodin Jana Pastuchová z pracovních důvodů, do 16.30 Ivan Pilný z pracovních důvodů. Dále se omlouvají Lukáš Pleticha z pracovních důvodů, Pavel Plzák z osobních důvodů stejně jako Adam Rykala, Martin Sedlář na celý den z pracovních důvodů, Antonín Seďa je na zahraniční cestě, Karel Schwarzenberg z pracovních důvodů, Roman Váňa bez udání důvodu také na celý den, Václav Votava po 14. hodině ze zdravotních důvodů a z pracovních důvodů na celý den Jiří Zemánek.

Z členů vlády se omlouvají: předseda vlády Bohuslav Sobotka z pracovních důvodů, Andrej Babiš z pracovních důvodů stejně jako Pavel Bělobrádek. Takže tady nebudeme mít předsedu ani místopředsedy vlády. Bez udání důvodu se omlouvá Jiří Dienstbier, z pracovních důvodů Marcel Chládek a Milan Chovanec, z důvodu zahraniční cesty Věra Jourová, z pracovních důvodů Marian Jurečka a na dopolední jednání Martin Stropnický. Lubomír Zaorálek je dále na zahraniční cestě.

Dnešní jednání máme zahájit bodem číslo 177 - Odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Poté bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům 179 a 174, jde o odvolání Miroslava Kalouska proti rozhodnutí mandátového a imunitního výboru a zřízení vyšetřovací komise na D47.

Odpoledne je jasné - ve čtvrtek ústní interpelace. Připomínám, že nejpozději do 11.30 je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 jako obvykle proběhne jejich losování.

K návrhu na změnu schváleného programu se hlásí pan poslanec Karel Šidlo. Prosím, pane poslanče, za chvilku vám udělím slovo, až se zklidní sál. Prosil bych předsedy klubů, aby případné debaty o pořadu schůze zklidnili.

Prosím, pane poslanče, máte slovo. Poté se hlásí pan kolega Gazdík. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Šidlo: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych vás požádal o pevné zařazení bodu 29 stávajícího programu schůze na zítra jako první bod jednání. Jsem jedním z předkladatelů novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, což je sněmovní tisk 118, a nacházíme se momentálně na úrovni druhého čtení, respektive mělo by proběhnout druhé čtení. Od úterka minulého týdne jsme žili několikrát v naději, že tento tisk bude ve druhém čtení projednán. Sněmovna ukončila svoje jednání zhruba vždy jeden nebo dva body před tímto zařazeným bodem, proto mi dovolte vás požádat o jeho zařazení na zítřek, neboť tento sněmovní tisk je již projednán úspěšně jak v rozpočtovém výboru, tak v hospodářském výboru.

Proto mi dovolte ještě jednou zopakovat - žádám vás o podporu pevného zařazení bodu 29, sněmovní tisk 118, druhé čtení, na zítřek, pátek 26. září, jako první bod jednání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Karlu Šidlovi. Nyní pan místopředseda Petr Gazdík. Prosím, pane kolego, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré ráno, milé kolegyně, milí kolegové. Právě jsme si vyslechli omluvu pana premiéra z dnešního jednání z pracovních důvodů. A já, protože vím, jaký je program, visí na volebních stránkách sociální demokracie, kolik mítinků tam má dnes, kdy se setká s občany na Hlučínsku, tak si dovoluji na zítřek jako první bod - v případě, abych byl kolegiální, po panu poslanci Šidlovi, v případě, že projde jeho bod - navrhnout bod Pracovní vytížení premiéra dne 25. 9. 2014, kdy by celá Sněmovna byla seznámena s celým konkrétním dnešním programem premiéra, proč když tady jsou písemné a ústní interpelace na premiéra a čeká tady na něj dvě stě poslanců, proč pan premiér, co bylo závažnější než dvě stě poslanců ve Sněmovně, jaké byly ty skutečné pracovní důvody pro jeho nepřítomnost. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, denní program premiéra na den dnešní bychom měli jako druhý bod v pátek ráno.

Pan předseda klubu sociální demokracie Roman Sklenák, poté pan kolega Fiedler. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Dobré ráno, kolegyně a kolegové. Děkuji za slovo. Dovolil bych si navrhnout několik málo změn v programu, které jsem se tedy snažil dnes ráno dohodnout se všemi předsedy poslaneckých klubů, tak doufám, že bychom to takto mohli schválit.

Velmi důležitý bod schválení harmonogramu projednání státního rozpočtu, který by mohl být velmi rychlý, navrhuji zařadit pevně dnes v 11 hodin. Vím, že tam máme pevně zařazené body, ale ještě před to tady tenhle ten bod, který by mohl být velmi rychle schválen. Čili harmonogram projednávání státního rozpočtu, sněmovní tisk 1271, dnes v 11 hodin.

Potom čtyři body po skončení ústních interpelací dnes, po skončení ústních interpelací, v pořadí: novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, sněmovní tisk 307. To je tisk, který se týká lázní. Poté novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, sněmovní tisk 297. Poté sněmovní tisk 237, o nakládání s bezpečnostním materiálem. A poté další bod - novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, sněmovní tisk 299.

Velmi prosím o podporu těchto návrhů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Čtyři body dnes po ústních interpelacích a jeden bod dnes v 11 hodin.

Nyní pan kolega Fiedler. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dobré dopoledne, dámy a pánové. Děkuji za slovo, pane předsedající.

Nejdřív, než vystoupím k návrhu pevně zařazeného bodu, tak bych se chtěl přidat k tomu, co tady sdělil pan místopředseda Gazdík. Přidávám se k jeho názoru a podporuji toto stanovisko a vyzývám vás, abychom odhlasovali tento bod, který pan místopředseda Gazdík navrhl. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP