(9.20 hodin)

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Jenom pár slov k mému předřečníkovi vaším předsednictvím. Před bohem i před velkými zaměstnavateli si myslím, že se to týká i malých zaměstnavatelů. To je první poznámka.

Druhá poznámka je, že my schvalujeme něco, s čím se bude počítat až v době, když něco takového nastane, to znamená nejenom povodně, nejenom věci, které jsou katastrofální, ale samozřejmě i krize. A všichni dobře víme, a vy to víte také prostřednictvím paní předsedající, že potom připravovat takový zákon je otázka minimálně tři čtvrtě roku, a my tohle vlastně děláme proto, když něco takového nastane, aby se to mohlo okamžitě použít. Já si myslím, že to je smysluplné a že to je nejenom pro ty velké, ale i pro ty malé, kteří doplňují ty velké ve své sféře. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Jenom polemika se slovesem, které použil pan poslanec Zavadil. On řekl použít. Všichni víme, že dominantně se bude jednat o sloveso zneužít.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Prosím s faktickou pana poslance Komárka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Komárek: Dámy a pánové, já jsem z posledních vystoupení pana Kalouska nabyl nezvratného dojmu, že je mu strašně líto, že se až dosud nestal továrníkem. Protože je zatím poměrně mladý, myslím, že k tomu má ještě šanci po konci politické kariéry a tento konec bude brzký.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: S faktickou poprosím pana poslance Laudáta. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Omlouvám se, poprosím o klid!

 

Poslanec František Laudát: Poprosil bych činovníky hnutí ANO, ať už s panem poslancem a kolegou Komárkem něco udělají. Neví o té problematice vůbec nic, nerozumí fungování tržní ekonomiky, živil se tím, že sepisoval - byť v nějaké fázi celkem čitelné - bláboly. Ať prosím vás vystupuje a vyjadřuje se k tomu, čemu rozumí, a nezavádí tady úroveň čtvrté obecné. Děkuji. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Prosím s faktickou pana poslance Bendla, připraví se pan poslanec Svoboda s faktickou. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, paní předsedající. Na margo toho, co tady bylo řečeno, že by mohla přijít nějaká krize apod., jak tady říkal pan zpravodaj. Přece na to máme jiné nástroje. Jestliže přijdou povodně, máme na to vyloženě zákon, který je připraven. Vláda vyhlásí mimořádný stav a v tu chvíli je možné ze státního rozpočtu a z krajských rozpočtů a z obecních rozpočtů vyčlenit mimořádné peníze na zaplacení mimořádných událostí. Česká republika na takovéto věci je poměrně dobře připravena už dnes.

Ale to, co navrhujete jako možnost využít, že v nějaké firmě je momentálně krize, tudíž žádám vládu o to, aby mi přispěla z peněz daňových poplatníků na mé mzdy, to otevíráte Pandořinu skříňku, která jenom volá po zneužívání. Po něčem, co bude složité rozhodovat, až bude úředník rozhodovat, jestli nějakému žadateli dodá 30, 40 nebo 20 % mezd, které v té firmě jsou. Kdo posoudí, že tam opravdu došlo objektivně k nějakým podmínkám? Úředník? Vláda?

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Svobodu. Pan poslanec Svoboda s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji. Dovolte mi, paní předsedající, abych vaším jménem oslovil všechny poslance za ANO a upozornil na jedno zvláštní contradictio in adiecto, které mají ve svých argumentacích. Hlavní argumentace je - my makáme. A my tady přijímáme zákony, že ti, kteří skutečně makají, to znamená ti malí podnikatelé, kteří musí makat, aby jejich firma vůbec existovala, kteří si toho váží, kteří za svoji největší prioritu považují svobodu, že nejsou na nikom závislí než na tom, že makají, tak my jim to makání ztěžujeme. Já bych byl velmi rád, kdybychom někdy přijímali zákony, které by bránily takovémuto makání v Poslanecké sněmovně. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. S přednostním právem paní ministryně Marksová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážená paní předsedající, vážené poslankyně a poslanci, já bych chtěla jenom ve stručnosti říct, že já v kurzarbeitu vidím především podporu lidí, zaměstnanců, aby nepřišli o práci, to za prvé. A za druhé z mého pohledu naopak na tom stát šetří, protože když zaměstnavatel se rozhodne v krizi, byť dočasné, ty lidi propustit, celé náklady na nezaměstnané ponese stát. Kurzarbeit je forma, kde se na nákladech podílí stát se zaměstnavatelem. Takže proto to podporuji. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím s faktickou pana poslance Bendla, po něm se připraví paní poslankyně Fischerová. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Mě inspirovala paní ministryně. A mohla byste mi tedy, paní ministryně, říci, nebo nám, nebo veřejnosti, kdo to bude posuzovat? Jestli to budete vy jako ministryně, nebo které úředníky na něco takového použijete? Kdo bude posuzovat míru zavinění? Kdo bude posuzovat to, zda je to opravdu objektivní skutečnost, anebo jestli někdo neudělal chybu při svém, řeknu, ekonomickém uvažování apod., anebo jestli někdo neudělal úmyslnou chybu, s tím že stát a daňoví poplatníci na tuto chybu přispějí? Podle mě to má korupční potenciál jako hrom. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím s faktickou poznámkou paní poslankyni Fischerovou, připraví se pan poslanec Laudát. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Dobré dopoledne, děkuji za slovo. Přiznám se, že jsem chtěla v podstatě původně tu novelu zákona o zaměstnanosti podpořit. Ale to krásné slůvko kurzarbeit, úplně české, tak jak jsem o tom mluvila s mnohými firmami, zaměstnavateli - bylo zde řečeno, že v současné době to opravdu není potřeba, může přijít doba, kdy to bude potřeba. Ale já přesto opravdu po diskusích s nimi jsem přesvědčena o tom, že tento krok není správný, protože to zaměstná další lidi na ministerstvu, vládu. A to, co jsme už udělali v minulém období, byla to iniciativa Občanské demokratické strany, byla novela v zákoníku práce, kde je možné řetězení smluv. A to je právě to pomocné, co může firmě umožnit, že když je v krizi, nemá tolik práce, může propouštět lidi a znovu s nimi navazovat nové smlouvy. Takže vidím, že toto určitě, bohužel, nemohu podpořit. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Laudáta. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Jestliže je některá věc zásadně důležitá, tak přece bude ve vládním návrhu a v původním znění. Tady najednou přistál pozměňovací návrh u takové zásadní věci, podle toho ten pozměňovák také vypadá. Vedle toho, že deformujete trh, kam se člověk podívá, tak tohle je další prokorupční prostředí. Tomu jo, tomu ne. Prosím vás, už to zastavte, nebo to tady nikdo nedá po vás dohromady. Děkuji. (Hluk a pokřik vlevo.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. S přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Kdyby to byla taková priorita vlády, jak říká například paní ministryně, tak ten návrh byl ve vládním návrhu. A to, co teď Sněmovna prohlasovala, byl pozměňující návrh z výborů bez standardního legislativního procesu. Vzhledem k tomu, že bezesporu všichni máme radost, že ekonomika roste, tak jsme si jisti, že v nejbližších měsících či letech to potřebovat nebudeme, tak podle mě není žádný spěch a můžeme o tom dále diskutovat.

Dávám procedurální návrh na vrácení tohoto tisku do druhého čtení. Myslím si, že takové věci se nemají dělat, takové zásadní věci se nemají dělat formou pozměňujících návrhů. Ne že by na to neměl kterýkoli poslanec, i pan předseda sociálního výboru, právo, to bezesporu má. Ale to není jednoduchá parametrická změna vládního návrhu zákona, který prochází nějakým standardním připomínkovým řízením. To je poměrně zásadní zásah, jehož důsledky se projeví někdy možná za čtyři, za pět, za šest let, podle toho, jak rychle bude pokračovat ekonomický cyklus. A to, že zase jednou někdy přijde stagnace či recese, je přece úplně jasné. Všichni chceme, aby to bylo co nejpozději, ale v těchto týdnech, měsících a letech to opravdu nepotřebujeme.

Opakuji ještě jednou: Kdyby to byla taková priorita, jak se tváří paní ministryně, tak to měli napsat na jejím ministerstvu, mělo to projít standardním legislativním procesem a nemusel se k tomu přijímat pozměňující návrh v sociálním výboru. Děkuji. (Potlesk vpravo.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP