(10.50 hodin)
(pokračuje Adamová)

Takže určitě v tomto směru kdybychom pokračovali, tak se můžeme třeba i u korupce, které také nedávno vyšel žebříček, inspirovat třeba u takového Bulharska, i když my na tom jsme mnohem lépe ve vnímání korupce. Proč se neinspirovat Dánskem, když se můžeme inspirovat někým, kdo je v tom případě mnohem horší a je za námi? To je stejný příklad. To je stejný případ. My se tady inspirujeme zemí, která má ten systém nejpodobněji zavedený, která je na tom nejhůře, nebo mnohem hůře, než jsme na tom my.

V tomhle směru si myslím, že je to opět velmi propracovaná taková propagandistická snaha Ministerstva financí a pana ministra Babiše, stejně tak, jako se povedlo včera v již mnohokrát zmiňovaném pořadu ohledně snížení daně na sudové pivo. To je opět takový střípek do populistického konání v tomto případě, stejně jako bylo před Vánoci rozdávání pokladniček na Ministerstvu financí. To by mě velmi zajímalo, jestli bylo uskutečňováno jenom panem ministrem místo jeho pracovní náplně, nebo jestli se tomu věnovali úředníci Ministerstva financí, jestli to vůbec mají v popisu své práce, věnovat se takovýmto činnostem a rozdávat pokladničky těm, kteří se o ně přihlásí.

To jsou všechno nástroje ve válce proti živnostníkům, takové velmi líbivé pro ty, kteří živnostníky nejsou, protože jim se nic stát nemůže, oni to tak nemusí řešit. Ale myslím si, že bychom se tím všichni my měli řešit (zabývat) a že bychom se nad tím vším měli zamyslet. (Upozornění na čas.) Jestli těm živnostníkům raději neulehčit život. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan ministr financí Andrej Babiš. Připraví se paní poslankyně Langšádlová. V tom případě pan poslanec Leoš Heger. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Já bych chtěl poprosit nepřítomného pana poslance Kalouska, aby svým členům vyměnil ten projev, protože je to nesmyslné a vy to tady stále opakujete. Proč říkáte nepravdu? Já jsem nikdy neříkal, že živnostníci jsou podvodníci. To je lež. Já pro ty živnostníky něco dělám. Ano, já jim snižuji daně. A co jste udělali vy? No vy jste jim zrušili daňové zvýhodnění pro děti a pro manželku od 1. ledna 2013. Váš Kalousek. Vy jste vlastně tlačili do rohu, dneska v Právu na první straně... (Bere si noviny a čte z nich.) Loni v Česku zkrachovalo osm tisíc živnostníků. Velký podíl na jejich bankrotech má nízká platební morálka, vymahatelnost firem. To je prostředí, které jste tady zavedli vy. Osm tisíc živnostníků díky vám. Takže nemluvte tady nepravdy. Takže vyměňte si už konečně ten projev.

Pokladničky. Čtyři tisíce pokladniček jsem rozdal dětem. A ony si s tím hrají a vědí, že mají dostat účtenku. A ty pokladničky jsme posílali velkoobchodem přímo na adresy lidí, kteří požádali o pokladničku. A ty, které jsem rozdal na ministerstvu, to dělali moji zaměstnanci, které si platím soukromě, nikdo z ministerstva.

Takže prosím vás, já tomu rozumím, že TOP 09 bojuje o přežití. A já bych poprosil ODS, aby ji konečně už pohltili, protože to se nedá poslouchat. Byl bych strašně rád, aby je pohltili, aby byl svatý pokoj.

A ještě něco, paní poslankyně prostřednictvím pana předsedajícího. Já jsem byl na pivu a na guláši. Pivnice U Glaubiců, tady je účtenka (ukazuje) z 13.55 a dovolil jsem si tam jít na pivo, půllitr 33 teď, když ta daň bude dole, tak to bude minus 3 koruny 60, guláš 219, takže ušetříte 13 korun. (Upozornění na čas.) A byl jsem přes obědní přestávku. Tak neříkejte, že jsem nějaký absentér. A to, že čas tweetu neznamená čas konzumace, to byste se také mohli naučit.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: (Znovu upozorňuje na vypršení času.) Já vás požádám, abyste respektoval čas vyměřený na faktickou poznámku, protože v případě, že se tak budou chovat všichni poslanci, tak to rozbije systém faktických poznámek.

Poprosím pana poslance Laudáta, připraví se pan poslanec Adamec s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Přijde mi naprosto cynické, když pan ministr říká po dvou letech své vlády, když podnikatelé končí své živnosti a podnikání, že za to může TOP 09, která tady v klubu má 26 poslanců. Jeho cynismus, jeho neskutečný způsob vyjadřování, bezbřehý populismus, opravdu už hraničí se vším. Já si myslím, pane ministře, vy jste ministr financí, tak už se začněte podle toho chovat.

Jak bude politická scéna vypadat, o tom rozhodnou voliči. Zatím klobouk dolů, že vám ty vaše populistické úlety berou, naslouchají jim, ale otázka je, jak to dlouho vydržíte. Podobně jako prezident Zeman vytáčíte, přiléváte olej do ohně na všech stranách způsobem naprosto neskutečným. A jestli to letos bylo osm tisíc, protože živnostníci jsou velmi inteligentní a loni si spočítali, že až budou dávat kontrolní hlášení, to znamená ti malí dají dvakrát tolik nákladů, možná i vícekrát svým daňovým poradcům nebo účtařkám, budou muset přijmout další síly, aby zvládali hlásit vám data, tak si spočítali, že už se jim to nevyplatí. Každou drobnou věc... Včera se tady zpoplatnily normy. Vy jste opravdu tak chytrý, pro Agrofert peníze jsou, ale pro drobné podnikatele, kteří musí dělat v souladu s normami, potřebují technické normy, aby dělali kvalitní a bezpečné výrobky, tak zaplaťte si, zaplaťte si, zaplaťte si.

Já bych se vás tady zeptal, co vy jste udělali pro podnikatele? Co jste udělali pro naše občany? Zatím jim jenom nakládáte a stavíte to tak, že tady jsou občané pro stát, a nikoliv stát pro občany. To je celá vaše ideologie. Bohužel je mi líto, zatím občané vám v tom naslouchají.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy pan poslanec Adamec. Pardon? (Poslanec Adamec něco namítá.) Já říkám: Nyní tedy pan poslanec Adamec. A připraví se paní poslankyně Adamová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, pane ministře. Já budu stručný. Omlouvám se, já jsem slyšel, že tady není Adamec, asi už trošku při tom pátku jsme víc nervózní. Ale já jsem nepřišel, abych kritizoval pana ministra, to bych si nedovolil. Poprosil bych ale, kdyby byl tak hodný na Občanskou demokratickou stranu a neposílal jí smrticí polibky typu, že pohltíte TOP 09. Děkuji, pane ministře.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Adamová. Připraví se pan poslanec Benešík. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Adamová: Děkuji. Já musím reagovat na pana ministra, na to, že byl na obědě v době pauzy. Tak to je v pořádku, tak to se vám tedy omlouvám. Nicméně co se týče interpelací, to jste tady nezmínil, proč na ně nechodíte už od dubna. Vy si vždycky vyberete jenom něco, na co reagujete. To, co se vám samozřejmě do toho vašeho vyjádření hodí tak, aby to bylo líbivé, abyste mohl napadal opozici, že nemá žádný svůj vlastní program, a tak dále. Ale to, že na interpelace nechodíte, že jste tady včera vlastně už poněkolikáté nemohl být dotazován, to už jste zase v té své reakci opět opomněl. Tak tedy aby to bylo uvedeno na pravou míru, to, že jste nebyl U Glaubiců, dobře, ale že jste tady nebyl, to je fakt.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ondřej Benešík svou faktickou poznámku stahuje. V tom případě nyní vystoupí pan ministr Andrej Babiš se svou faktickou poznámkou. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Paní poslankyně Adamová prostřednictvím pana předsedajícího, mě to mrzí, že nechodím na ty interpelace. Mě to baví s vámi se tady dohadovat, fakt mě to baví. A já jsem si dal závazek, že v tomto roce se polepším. Ale vy říkáte, že jsem tady nebyl od dubna, ale já jsem tady byl. V tomhle roce byly dvakrát interpelace, takže jsem tady byl, seděl jsem tady, to si vzpomene tady pan kolega Farský, bavili jsme se tady o Harrachově. Takže zatím mám 50% účast. Takže lepším se a slibuji, že udělám vždy maximum, abych se sem přišel s vámi dohadovat, pokud to budou interpelace a ne buzerace.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy pan poslanec Novotný s faktickou poznámkou. Připraví se paní poslankyně Adamová. Prosím, pane poslanče. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP