(13.10 hodin)
(pokračuje Kučera)

Já věřím, že pan ministr Babiš podpoří onen poslanecký návrh TOP 09 na snížení daní na 10 a 20 %, nepůjde cestou těch populistických výjimek, i když chápu, že jsou mu podstatně bližší, protože ono to je krásné, když můžeme nějaké té profesní skupině slíbit - samozřejmě vím, že ne na základě žádných výhod, ale slíbit jim tam sníženou sazbu DPH, tam nějakou dotaci. Já věřím, že podporu snížení daní nenajdeme pouze u pana ministra Babiše. Věřím, že pro ni budou hlasovat i poslanci strany lidové, poslanci KDU-ČSL, protože snížení daní, troufnu si říct, je i jejich programem, takže 20 a 10 % DPH určitě najde podporu i u KDU-ČSL. Takže je velká šance, aby onen návrh Sněmovnou prošel, abychom platili konečně nižší daně a abychom nešli cestou oněch populistických výjimek, které tady nabízí pan ministr Andrej Babiš.

Dámy a pánové, v druhé části svého vystoupení bych rád ještě doplnil informace o bezpečnosti systému elektronické evidence tržeb, která je kritická. Já jsem o tom tady už hovořil v minulé části. My jsme na to téma měli poměrně rozsáhlou diskusi. (Upozornění na čas.)

Takže bohužel nemohu dokončit své vystoupení, byť jsou to poměrně zásadní informace. Já věřím, že si je aspoň přečtete někde na webu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Pro pořádek říkám, že dnešním bodem, který projednáváme, není snížení DPH alkoholu, ale elektronická evidence tržeb. A nyní budeme pokračovat v rozpravě. S faktickou poznámkou se hlásí pan ministr financí Andrej Babiš. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedající. No pane poslanče Kučero, zase jste si naběhl. Tak jak jste se mně omlouval za Mramora, tak -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Požádám vás - mým prostřednictvím si pan Kučera naběhl.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Ano, vaším prostřednictvím, pane předsedo.

Takže snížení DPH u piva, směrnice o DPH 2006/112/ES. Pokud jde o uplatnění daně z přidané hodnoty, je po vstupu České republiky do Evropské unie z důvodu vysoké harmonizace pravidel možnost aplikace snížených sazeb daně omezena. Snížení sazby DPH jsou členské státy oprávněny uplatňovat pouze v případech, které výslovně stanoví směrnice o DPH. Podle přílohy č. III směrnice Seznam dodání zboží a poskytnutí služeb, které mohou být předmětem snížené sazby uvedené v čl. 98 směrnice, je možno -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, ale já jsem na začátku upozorňoval, že skutečně neřešíme DPH.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Ale to je EET, pane předsedo. To je EET. My to děláme pro živnostníky, takže to má souvislost.

... možno aplikovat sníženou sazbu daně na položku 12a) restaurační a cateringové služby, přičemž je možné vyloučit dodání alkoholických nebo nealkoholických nápojů. To je však na volbě každého členského státu. Podávání, servírování piva z nádob o obsahu nad 10 litrů KN 22030010 v rámci restaurační služby je tedy v souladu se směrnicí. Navíc podobnou úpravu uplatňuje např. Rumunsko, specificky na servírování piva a vína má úpravu dokonce i Chorvatsko. V uvedeném vymezení služby spatřujeme soulad se směrnicí. Poznámka - pozor, nezaměňovat dodání piva jako alkoholického nápoje jako zboží s podáním piva v restauraci jako služby. U dodání piva jako zboží ve velkoobchodě - maloobchodě nelze použít sníženou sazbu. Směrnice to výslovně zakazuje. Ale u restauračních služeb, při kterých je podávané pivo, to lze. Takže my nejsme až takoví pitomci, jak si myslíte, víc než si myslíte, nebo jak si to myslíte, takže jsme to řešili.

A taky vyjádření některých kolegů ohledně spotřební daně, prosím vás. Spotřební daň, pokud bychom navrhovali změnit spotřební daň u piva, tak by to bylo ve prospěch pivovarů. (Upozornění na čas.) A my navrhujeme snížení DPH pro živnostníky! Opozice, pro živnostníky. My pro ně něco děláme. (Upozornění na čas.) Jo? Tak aby bylo jasno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nyní tedy dvě faktické poznámky. První má pan poslanec Kučera, po něm pan poslanec Mackovík.

 

Poslanec Michal Kučera: Tak já děkuji za odpověď. Já myslím, že pan ministr Babiš jenom potvrdil to, že opravdu chce jít cestou těch populistických výjimek cílených na jednotlivé skupiny. V tom mi jistě dá za pravdu.

Já jsem samozřejmě tady hovořil o směrnici Rady 2006/112. Je vidět, že pan ministr Babiš se tam snaží najít některé výjimky. Samozřejmě pravděpodobně pro některé provozy je možno onu výjimku uplatnit. Já chci říct jediné - je to cesta do pekel, je to cesta do záhuby. Jsou to výjimky populistické, nesystémové. A já tady volám po jednoznačném komplexním opatření a to jsem tady nastínil, tzn. snížení sazby DPH na dvě sazby. Ne na tři, jak jste zavedl vy, pane ministře Babiši, kdy jste jenom zmátl daňový systém, udělal jste v tom chaos třemi sazbami DPH. Kromě toho ta třetí sazba DPH je absolutně nefunkční, k žádnému zlevnění léků nedošlo, tak jak jste sliboval. Pouze jste jenom zaneřádil daňový systém. To znamená, já tady volám po systémovém řešení, tzn. po 20% DPH, 10 DPH, pouze po dvou sazbách. To je správná cesta. A já věřím, že ji i podpoříte.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další faktické poznámky? Pan ministr financí Andrej Babiš. Prosím.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo. No určitě je to správná cesta. Vždyť my chceme jít cestou 20 % a 10 %. Tak mi vysvětlete, proč tři vlády, ODS a váš Kalousek jednou za KDU a podruhé za TOPku, jste navýšili DPH z 5 na 15 %? Vy vždycky něco říkáte a potom děláte něco úplně jiného. Takže my co říkáme, to děláme.

Takže já to analyzuji. V průběhu dne byly nápady na snížení vody na 10 %, to jsme taky spočítali. Takže my se o tom budeme bavit. A směřujeme k 10 %. Protože ta snížená sazba je vysoká, to víme. Ale nejdřív musíme mít to kontrolní hlášení a EET... A když vybereme daně od těch podvodníků a ne od občanů, jak vy jste to dělali, no tak potom budeme snižovat tu DPH. A jasně že chceme taky dvě sazby. A je otázka, kdy na to ten rozpočet, protože my jsme rozpočtově odpovědní, bude mít. Takže o to jde, vážení kolegové. 20 - 10 nemám problém. Otázka je kdy a jak. A musíme to spočítat. Takže i jsem viděl, paní Udženija má nějaký návrh... Takže my to všechno spočítáme a sdělíme občanům, jak to vypadá. A koalice taky bude o tom mluvit. Takže já s tím souhlasím, dvě sazby. Ale vy jste navyšovali DPH a vytáhli jste každé české rodině z kapsy tisíc korun měsíčně. Dvanáct tisíc ročně. Protože deset tisíc měsíčně, 10 % vašeho navýšení je tisíc korun. A tisíc korun krát dvanáct je dvanáct tisíc. Každé české rodině jste vzali dvanáct tisíc ročně místo toho, abyste brali ty peníze od těch podvodníků, od těch karuselů a od těch, kteří krátí tržby.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Eviduji dvě faktické poznámky. První pan předseda Laudát a po něm pan poslanec Kučera. Prosím.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Tak pro jistotu, protože pan ministr to tady opakuje pořád a možná, že mu někdo uvěří - a zatím mu lidé věří, tak jenom proto.

My jsme navyšovali DPH proto, že byla ekonomická krize. A jestli jsme měli sahat k tomu, co se dělo v jiných zemích, že se snižovaly důchody, dokonce ne že byly stabilní, na stejné úrovni, nezvyšovaly se, ony se snižovaly. A víte, jaké byly sociální bouře.

Další část byla, že ty peníze byly věnovány na penzijní systém. Vy jste penzijní systém zrušili, není světová krize, máme 4,5% růst. Tak proč to tedy nevrátíte zpátky? Je to naprosto logické, normální. Proč se vymlouváte na něco, co stejně nebude? Vy dobře víte, že ty pokladny pořádně nerozjedete. Nic nepřinesou. Tak si necháváte vyšší sazby a křičíte - ono je to špatně. Tak je snižte. Vždyť je to naprosto jednoduché. Penzijní systém, druhý pilíř, jste zrušili. Máte ekonomický růst, tak to vraťte tam, kde to bylo.

A mimochodem, vy jste zablokovali a zrušili to, že v téhle době už druhý rok by občané měli jednotné DPH 15 %. To v zákonech bylo, to bylo schválené. Vy jste to zrušili. A předkladatelem zrušení nebo revize toho zákona byl jistý ministr Babiš. Tak prosím, už to tady nevykládejte dál. Stačilo, kdybyste bývali nechali aspoň to, co už platilo, bylo schváleno a mělo nabýt platnosti k 1. 1. 2015. (Potlesk poslanců TOP 09.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP