(13.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče, a nyní tedy pan poslanec Kučera s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Jsem velice rád, že ta diskuse je a že se skutečně v ní posouváme dále.

Já bych jenom tady zrekapituloval slova pana ministra Babiše. Věřím, že jsem si je správně poznamenal, to znamená, bude souhlasit s tím, že budou dvě sazby DPH, tak jak navrhuje TOP 09, to znamená 10 % a 20 %. Takhle se pan ministr Babiš tady vyjádřil. Já to beru jako veliký krok kupředu, veliký posun v této diskusi. Myslím si, že kdyby x hodin, které jsme tady dneska strávili, nebo strávili ve třetím čtení, tak kdyby výstupem byl pouze ten souhlas, který tady dneska zazněl, s tím, že budou dvě sazby DPH, 10 a 20 %, které tady odsouhlasil pan ministr Babiš, tak jenom tohle je výborný výstup této diskuse. Hodiny, které jsme tady strávili, mají smysl. A já jenom podepisuji to, že souhlas s návrhem TOP 09 tady od pana ministra Babiše zazněl a že bude podporovat 10% sazbu DPH a 20%, to znamená pouze dvě sazby, a že odstoupí od tří sazeb, které tady zavedl, se kterými pouze uvedl ve zmatek nebo v chaos onen daňový systém.

Takže já věřím, že pan ministr Babiš také odstoupí od toho, řeknu, tupého vybírání peněz z lidí a rozpouštění v tom děravém státním rozpočtu. Takže bych chtěl i tímto vyzvat pana ministra Babiše - v okamžiku, kdy zavedeme, a věřím, že to bude v dohledné době, kdy budete souhlasit s návrhem TOP 09 zavést onu 20% a 10% daň, tak začnete konečně už provádět reformy - reformy zdravotnictví, reformy sociálního systému, reformy Finanční správy tak, aby z toho děravého rozpočtu, kam ty peníze, a promiňte mi to slovo, tupě vybíráte, aby netekly někam do kanálu. To je myslím další krok a věřím, že se shodneme na tom, že to je potřeba. Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou pan ministr financí Andrej Babiš. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedající. Pane Kučero prostřednictvím pana předsedajícího, vy jste každým vystoupením větší demagog a manipulátor. Já jsem jasně řekl, že nejdřív bude kontrolní hlášení, EET a vybereme daně, které vy jste nevybírali, a že cíl 20, 10 - ano. Ale cíl! Já jsem neřekl kdy. Vy jste to mohl udělat, šli jste opačnou cestou. Tak prosím vás, přestaňte zase tady manipulovat.

Co to je, tupé vybírání daní nebo co jste to povídal? Nevím, co to je tupé vybírání daní. Nechápu, co to je. Vybírání daní je pro všechny občany. Proto jsme mohli navýšit důchody, proto jsme mohli navýšit platy učitelů, vojáků, policistů, hasičů a všech, které občané potřebují skoro každý den. Tupé vybírání daní, co to je? Já jsem vybral o 72 mld. daní minulý rok navíc a zároveň jsme snížili daně o 22,5 mld. Co to je, tupé vybírání daní? To nechápu. Vy jste mluvil o vaší Finanční správě? A proč jsem musel dát trestní oznámení na kámoše vašeho Kalouska? Za 100 mil. podezřelé obchody na Finanční správě. Proč v Praze nechodila finanční kontrola? Jednou za 200 let. O čem povídáte? Tupé vybírání daní? Ne! Vybírání daní je potřebné pro všechny. My potřebujeme snižovat deficit, potřebujeme investovat, potřebujeme peníze pro všechny naše občany a já věřím tomu, že oni tomu rozumí a že nás určitě podpoří. A 20, 10? Proč ne. Někdy ano, perspektivně. Ano, ale priorita je plnit koaliční dohodu, náš program, a to my také děláme.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Než budeme pokračovat, přečtu dvě omluvenky. Dnes od 13 hodin se omlouvá do konce jednacího dne pan ministr Marian Jurečka a 29. 1. mezi 12. a 19. hodinou z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Herbert Pavera.

Eviduji faktickou poznámku pana poslance Kučery. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Já skutečně nechci komentovat nějaká trestní oznámení. Myslím si, že trestních oznámení na Čapí hnízdo, na Agrotec atd. je celá řada, takže asi nemá smysl o tom nějak hovořit. Možná že nás třeba jenom v průběhu můžete informovat o tom, jak to vypadá. Já si myslím, že by to u ministra financí byla zajímavá informace.

Já mluvím o tupém vybírání peněz z lidí. A mně to skutečně takhle připadá. Vy jste navýšil poplatek za vydobytý nerost a berete lidem z Ústeckého kraje peníze a pouštíte je do toho vašeho děravého nereformovaného rozpočtu. Vy berte peníze obcím, pouštíte je do toho děravého nereformovaného rozpočtu. Tomu já říkám skutečně tupé vybírání peněz, protože vy ty peníze neinvestujete. Vy jste nepostavil ani kilometr dálnice! Vy jste to všechno projedl. Vy jste všechno projedl, pane ministře Babiši! To jste s těmi penězi udělal. Navyšujete výběr peněz a projídáte je. Investice, kde jsou? Vždyť není ani kilometr dálnice postaven.

Mě trošku mrzí to, co tady zaznělo, že těch 20 % a 10 % chcete podpořit až někdy. Věřím, že je podpoříte letos. My ten návrh podáme letos a letos budeme o něm hlasovat, protože on letos měl i platit. Jestli si vzpomínáte, v době, kdy jste zrušili důchodovou reformu, tak měly být nastaveny sazby DPH na 20 a 10 %. To jste neudělali a my vám dáme šanci toto udělat, toto zlepšit, toto změnit a udělat ten krok pro naše lidi, naše občany ČR v letošním roce, a to hlasování o 20 % a 10 % sazby DPH vám umožnit tak, abychom mohli podpořit českou společnost ještě v letošním roce, a ne až někdy, jak jste o tom hovořil vy, pane ministře Babiši.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další faktickou poznámku má nahlášenu pan poslanec Kolovratník. A opět vás žádám, kolegyně a kolegové, o ztišení. Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já se omlouvám. Nechtěl jsem zasahovat na poslance Michala Kučeru, ale musím reagovat. Slova, že jsme nepostavili ani kilometr dálnice, přece nejsou pravdivá, nebo kilometr silnice, jak to řekl. V minulém roce minimálně byly otevřeny například obchvat města Chrudim, který má dva a půl kilometru, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, a je rozjeta řada dalších velkých staveb. Opět jenom ve východních Čechách dva úseky silnice D35, na Královéhradeckém kraji D11 atd. A pan kolega Kučera moc dobře ví, jakým způsobem vypadá a jak trvá příprava dopravních staveb. Skutečně v dopravě se maká, pracuje a investice se utrácejí efektivně a je to na mapě republiky vidět. Takže prosím, tuhle demagogii, aby to bylo v záznamu, tu si nechte někam jinam! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. A opět vás vedu zpátky k tématu. Nejednáme ani o silnicích, ani o dálnicích, ani o tom, kde se čepuje jaké pivo. Jednáme o elektronické evidenci tržeb.

Nyní tedy s faktickou poznámkou byl přihlášen pan poslanec Laudát, ale patrně svou poznámku stáhl. V tom případě řádně přihlášený do rozpravy pan poslanec Jiří Skalický. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Skalický: Děkuji, pane předsedající. Pane ministře, dámy a pánové, kolegyně a kolegové, úvodem mého příspěvku krátký abstrakt. Velikost šedé ekonomiky v ČR je zhruba 600 mld. korun. Z řady pramenů a zdrojů naposledy potvrzeno Ministerstvem financí v září loňského roku při road show v Hradci Králové paní náměstkyní pana ministra financí. To odpovídá zhruba 15 % HDP. Je to tedy pořád lepší průměr, než má evropská osmadvacítka. Z toho podnikatelé a živnostníci tvoří zhruba 7 % objemu šedé ekonomiky, což je asi 40 mld., nicméně jsou v tom započítáni podle studie společnosti VISA i výrobní podniky, kterých se EET vůbec netýká, takže ta částka bude podstatně nižší. Pokud bychom se tedy podívali na danou situaci z pohledu DPH, což je hlavní meritum věci, tak podle zprávy NKÚ z 27. 4. 2015 pouze 7 % mezery DPH, nebo chcete-li úniku DPH, podle Ministerstva financí to představuje 82 mld., podle NKÚ je to 105 mld. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP