(15.10 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Musím říct, že Roman Sklenák se zařadí do řady těch, kteří nechtějí řešit EIA. Respektuji to, ale fakt se těším na tu kampaň do krajských voleb.

Ale chci říct něco jiného. Tady zazněl návrh, abychom ve variabilním týdnu před projednáním protikuřáckého zákona zařadili další dva zákony, které nejsou úplně jednoduché a triviální. Já tomu rozumím tak, že vládní koalice nechce projednávat protikuřácký zákon, a jsem pro. Není to kritika. Je to pochvala. Ale řekněme to rovnou. V tom zákoně je 220 hlasování. To je tak akorát, abychom těch pět hodin vyčleněných na třetí čtení v jeden den využili tímhle. V okamžiku, kdy tam dáme další dva body, tak je skoro jisté, že pokud vůbec tento protikuřácký zákon začneme projednávat, tak ho nestihneme. A myslím si, že hlasovat o pozměňovacích návrzích v různých dnech je to nejhorší, co bychom mohli udělat.

Takže nic proti tomu. Pokud ho zařadíte, tak já určitě navrhnu zítra nebo některý jiný den vyřazení protikuřáku, protože opravdu nemá smysl projednávat a hlasovat o pozměňovacích návrzích v několika různých dnech. To by jenom zvýšilo ten chaos, který projednávání tohoto zákona a to hlasování bezesporu čeká. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan předseda Sklenák s přednostním právem.

 

Poslanec Roman Sklenák: Já nemůžu vzít panu předsedovi Stanjurovi ani nikomu jinému názor na interpretaci důvodů pro jednotlivé návrhy, ale skutečný důvod, proč jsem ten návrh vznesl, je ten, že pro sociální demokracii jsou ty dva tisky velmi důležité. Jen připomenu, tím jedním se zmocňuje vláda, aby mohla valorizovat důchody více, než umožňuje zákon. Ten druhý umožňuje, aby důchodci z hlubinných dolů odcházeli předčasně do důchodů. A účinnost obou norem je stanovena na 1. 8. Takže když si promítnete legislativní proces, tak je skutečně nutné, aby ty tisky byly projednány na této schůzi ve třetím čtení. A variabilní týden je poslední možnost. To je ta motivace mého návrhu a prosím, abyste to neinterpretovali nějak jinak.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan předseda Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já se jenom chci vyjádřit k tomu, myslím si, že tady nebylo paušálně, že by dva kluby zamítly zařazení všech nových bodů. Nepamatuji si, kdy se to stalo naposledy. Zřejmě už se bojíte, že přece jenom někteří vaši poslanci by se tváří v tvář tomu průšvihu, který se kolem zákona, řeknu zkráceně, EIA odvíjí, chci jenom upozornit, on už to tady Zbyněk Stanjura říkal, to se týká i projektů bez evropských peněz, to se týká všech. A ještě doplním, jestli si uvědomujete, že se to týká například vodohospodářských staveb. Ono se pořád mluví o dopravní infrastruktuře. Takže by se měl začít zajímat ministr životního prostředí.

Vyžádal jsem si oficiální informace těch tří resortů. Pan ministr Brabec mně odpověděl velmi obsáhle na i ústní interpelaci, přesto mně odpověděl. Čtení v materiálech a ty pokusy o to, jak to řešit, jsou zatím velmi naivní a velmi neprůchozí. Tady hrozí kolaps operačního programu Doprava. A je to poslední, zatím podle stávajících faktů, kdy budeme dostávat z Bruselu finance na výstavbu dopravní infrastruktury. Ale jenom chci upozornit, že to dokonce může zasáhnout krajské investice, které mají špatnou EIA, třeba spalovny komunálních odpadů, může to zasáhnout čistírny odpadních vod. Už se mluví například i o vodním díle Nové Heřminovy. A nemyslete si, že těmi doplňkovými EIA podle toho, co říká Brusel, to projde. A bohužel pan prezident Zeman se nechal slyšet, že to je vina Bruselu, nikoliv téhle země nebo této vlády, jak je jeho zvykem.

Myslím si, že když ne dneska, protože jste to zavetovali, tak prosím aspoň v tom květnu pusťte projednání toho bodu, aby aspoň poslanci se začali tímto zabývat a řekli k tomu nějaké stanovisko, protože to je skutečně jeden z největších průšvihů, který tady poslední dobou je. Jestli chcete valorizovat penzi, přijďte s konkrétním návrhem a my vám ho podpoříme. Nenechávejte si paušální zmocnění před volbami. Přijďte a my tady pomůžeme důchodcům v devadesátce. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pokud nejsou další přihlášky, budeme hlasovat. Nejprve bychom tedy hlasovali o návrhu, na kterém se shodlo grémium Sněmovny. Navrhuji hlasování jedním hlasováním, pokud není námitek.

Žádné námitky nevidím, v tom případě zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem z grémia. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 197, přihlášeno 161, pro 147, proti 2. Návrh byl přijat.

 

Pan poslanec Lank navrhoval nový bod, to znamená, ten byl vetován.

Pan poslanec Faltýnek navrhoval pevné zařazení šesti bodů. Zeptám se, zda můžeme hlasovat najednou. (Poslanec Faltýnek nesouhlasí.) Ne. Takže postupně. Dobře. V tom případě se jedná o pevné zařazení bodů na středu 4. 5. od 14.30 v tomto pořadí. Nejprve budeme hlasovat, aby jako první bod byl... Všechny vás odhlásím. Prosím o novou registraci.

 

Budeme hlasovat, že jako první bod od 14.30 ve středu 4. 5. zařadíme bod 57.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. 57 je trestní zákoník, tisk 588. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 198, přihlášeno je 156, pro 84, proti 30. Tento návrh byl přijat.

 

Jako druhý bod bychom řadili bod 58, což je občanský zákoník, vládní návrh zákona, tisk 642.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 199, přihlášeno 155, pro 82, proti 36. Návrh byl přijat.

 

Jako třetí bod vládní návrh zákona o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí, bod 59, tisk 650.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 200, přihlášeno 155, pro 84, proti 18. Návrh byl přijat.

 

Jako čtvrtý bod bychom řadili vládní návrh o obětech trestných činů, bod 60, tisk 658.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 201, přihlášeno 157, pro 85, proti 15. Návrh byl přijat.

 

Jako pátý bod bod 61, vládní návrh zákona, trestní zákoník, tisk 753.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 202, přihlášeno 157, pro 85, proti 31. Návrh byl přijat.

 

A jako šestý bod bod 17, vládní návrh zákona o ochraně přírody a krajiny, tisk 501 ve druhém čtení.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 203, přihlášeno 157, pro 82, proti 34. Tento návrh byl přijat.

 

To všechno byly body, které navrhoval pan předseda Faltýnek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP