(14.10 hodin)
(pokračuje Lank)

Dámy a pánové, já jsem myslel, že už mě tady asi jen tak něco nepřekvapí, ale takovouhle zhovadilost, s omluvou, to jsem ještě nezažil. My na jedné straně čelíme vydírání ze strany Turecka a na straně druhé v podstatě čelíme žádostem o výpalné ze strany Evropské unie. Jinak než výpalné se to nazvat nedá. Těch 7 milionů korun na jednoho odmítnutého imigranta, které bychom měli zaplatit Evropské unii, tak kdyby těch 7 milionů korun šlo do místa původu těch imigrantů, kde ty problémy jsou, tak by to reálně mohlo zachránit desítky, stovky životů, a to ani nemluvím o tom, kdybychom těch 7 milionů investovali do našich vlastních potřebných občanů. (V sále je velmi rušno.)

Dámy a pánové, tohle už není spolupráce, tohleto je normální vazalství. Z Evropské unie se stala diktátorská organizace.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, já prosím o klid! Prosím, usaďte se na svá místa a poslouchejme společně pana poslance.

 

Poslanec Martin Lank: A já na vás aspoň nebudu muset křičet, jak mi bylo minule vyčteno.

Z Evropské unie se stala normální diktátorská organizace. Proto navrhujeme po vzoru Velké Británie referendum o vystoupení z Evropské unie. Cílem je po jejím vzoru, tedy Velké Británie, vytvořit tlak na změnu chování Bruselu. Chci zdůraznit, že cílem není zničit to, co je na Evropské unii dobré. Zásadní ale je spolu s Velkou Británií, Maďarskem, Slovenskem a dalšími zeměmi, které mají eurorealistické vlády, zastavit sebevražednou proimigrační politiku bruselských elit a paní kancléřky Merkelové. Naší vizí je, že se Unie vrátí k hospodářské unii, která podporuje volný pohyb zboží. Tady totiž z členství v Evropské unii plynou jednoznačné výhody. Nelze ale akceptovat, aby nám Evropská unie diktovala imigrační kvóty, aby nám Evropská unie diktovala bezvízový styk s nebezpečnými státy a další věci, které nás bezprostředně ohrožují.

Proto opakuji, navrhujeme projednání našeho návrhu na referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Tak jako lidé měli možnost si sami rozhodnout, jestli do Evropské unie vstoupíme, tak je naprosto legitimní, aby měli možnost si i rozhodnout, jestli v ní setrváme, anebo jestli prostě odejdeme. Je evidentní, že Evropská unie, do které jsme tenkrát vstupovali, je naprosto odlišnou od Evropské unie, ve které teď jsme. A bohužel, a je mi líto, že to musím říct, ale Evropská unie se přestává chovat jako náš partner, ale začíná se pomalu ale jistě chovat jako náš nepřítel.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Nyní je přihlášen pan poslanec Okamura, potom paní poslankyně Černochová a potom paní poslankyně Nováková. Prosím pana kolegu Laudáta, jestli by byl tak laskav a přišel ke mně nahoru. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, na Ostravsku gradují problémy spojené s OKD. Každý v této Sněmovně ví, že za gigantickým miliardovým tunelem na stát je také současný premiér Sobotka, který nevýhodnou privatizaci podepsal se svým kumpánem Bakalou, mimo jiné vlastníkem Hospodářských novin, časopisu Respekt a serveru aktuálně.cz. Na Ostravsku se do problému dostávají i další firmy v oblasti těžkého strojírenství a hrozí gigantická nezaměstnanost. Žádám vás tedy o zařazení mimořádného bodu s názvem Situace v OKD a hrozící gigantická nezaměstnanost na Ostravsku, abychom mohli podrobně prodiskutovat plány vlády v této oblasti, jelikož to vypadá, že vláda nekoná, jelikož nejsou vidět žádné konkrétní, hmatatelné vládní kroky, které by situaci na Ostravsku definitivně stabilizovaly. Občané Moravskoslezského kraje jsou ve velké nejistotě a jsou s přístupem vlády velmi nespokojeni.

Kromě jiného se tady ukazuje skutečné systémové selhání státu a zneužití pravomoci na nejvyšších místech, když Ministerstvo financí zjara 2014 přiznalo, že Česko v minulosti obelhalo Evropskou komisi tak, aby privatizaci dolů posvětila. V čele této země dnes stojí jako premiér člověk, který je v kauze OKD přímo odpovědný za miliardový tunel století. Člověk, který je přímo odpovědný za to, že dnes hrozí ztráta práce a obživy pro tisíce rodin na Ostravsku. Člověk, který podepsal nevýhodnou privatizaci, aby následně jeho kumpán Bakala mohl okrást horníky a jejich rodiny. Žádám vás, vážené kolegyně a kolegové, o zařazení kauzy OKD na pořad této schůze. Je ostudou České republiky, že vládu vede člověk s takovou minulostí, a je naší povinností vyzvat premiéra k demisi a státní orgány, aby konečně začaly s plnou vážností vyšetřovat tento tunel století.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, také považuje zveřejněnou výši mezd a odměn vyplácených managementu, členům správních a dozorčích rad majitelé OKD společnosti NWR za potvrzení pochybností okolo tzv. privatizace OKD, kterou řídilo Ministerstvo financí pod vedením dnešního premiéra Bohuslava Sobotky. Šest výkonných ředitelů společnosti NWR dostalo v letech 2010 až 2015 dohromady na mzdách a odměnách přes 700 milionů korun. Přitom od roku 2012 bylo hospodaření společnosti ztrátové. Na výplatní listině nechybí ani lídr kandidátky hnutí ANO a současný europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička, kterému NWR vyplatila v letech 2010 až 2014 na mzdě 430 tisíc eur, což je téměř 12 milionů korun. Vznikají důvodná podezření, že tehdejší vlastník ani jeho statutární orgány neměli zájem na rozvoji společnosti, ale pouze a doslova na jejím vydrancování. Nyní bylo vlastnictví převedeno jinam a odpovědnost za takové, v uvozovkách, hospodaření má převzít stát a daňový poplatník.

Požadujeme za naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, důsledné prošetření celé kauzy orgány činnými v trestním řízení včetně osobní odpovědnosti dnešního premiéra. Požadujeme demisi Bohuslava Sobotky z postu premiéra a jeho odchod z politiky. Jako laik vím, že každá smlouva a každé ujednání, které odporuje dobrým mravům, je podle minulých i současných zákonů od počátku neplatné. Pokud by soudy v kauze OKD potvrdily tuto premisu, pak by pan Bakala musel vrátit vytunelované peníze i majetky a stát by pak měl dostatek peněz na náhradu škod, které tato privatizace způsobila.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím paní poslankyni Černochovou, po ní paní poslankyně Nováková.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Hezké odpoledne. Dámy a pánové, dovolte mi, abych předložila za klub občanských demokratů dva návrhy na změnu programu schůze v tomto týdnu, a to za prvé na základě dohod předsedů klubů bylo ujednáno, že by se zákon o dani silniční zařadil dnes jako pátý bod. To je první návrh.

A druhý návrh.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Mohu poprosit o číslo bodu?

 

Poslankyně Jana Černochová: Je to tisk 557, pane předsedo.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji.

 

Poslankyně Jana Černochová: A druhý návrh občanských demokratů je zařazení bodu s názvem Informace ministra vnitra a ministra obrany o efektivitě smíšených hlídek Armády České republiky a Policie České republiky.

Dovolte mi krátce odůvodnit, proč se o tomto chceme bavit. Jistě nikdo z nás nezpochybňoval, když jsme v prvních dnech po teroristických útocích v Bruselu mohli vídat na ulicích tyto smíšené hlídky. Zejména ve velkých městech v blízkosti chráněných budov to mělo zcela racionální základ. Bohužel to, co se děje v posledních dnech, kdy se z médií dozvídáme informace o tom, že dochází k celé řadě incidentů, kdy skutečně - a teď já nechci říkat, že vojáci, nebo policisté - ty uniformované hlídky šikanují lidi na ulici. Viděli jsme i jeden zákrok, který je k dispozici na YouTube, kdy si naprosto neodborným zásahem jak policisté, tak příslušníci Armády České republiky možná, chtěla bych říct, zchladili žáhu na jistém člověku, který asi na nás působí a vyvolává dojem - ano, šlo o anarchistu, ale já nevidím jediný důvod, proč by měl být někdo, kdo v tu danou chvíli nic nepáchá, proč by měl být po něm vyžadován občanský průkaz. Bohužel se těmito věcmi vracíme zpátky do doby minulé a o to myslím nikdo z nás nestojí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP