Neautorizováno !


(12.10 hodin)
(pokračuje Laudát)

Závěrem mi dovolte poděkovat všem spoluobčanům, kteří slušným způsobem vyjádřili svůj názor na porušování lidských práv v Čínské lidové republice a není jim lhostejné chování naší současné hlavy státu. Děkuji všem, kterým není lhostejný tragický osud Tibetu, podotýkám okupovaného Tibetu. A těm, kteří mají krátkou paměť, bych řekl, že před 26 lety byly okupovány české země a bylo okupováno Československo.

K vlastní zprávě. Již jsem tady říkal, že se ohrazuji a nesouhlasím s tím, aby byla nazvána jako závěrečná. Chápu, že pro někoho by bylo velmi dobré, aby byla závěrečná, a vyzývám příslušné výbory parlamentu, jejichž nejsem členem a které to mají v náplni práce, aby se důsledně oběma kauzami, jak chováním policie v Bochově, tak zejména během návštěvy čínského prezidenta, zabývaly.

Jenom tady krátce, shrnutí hned začíná: Policie zajistila bezpečný průběh návštěvy čínských vrcholných představitelů standardními prostředky. Přiznám se, že souhlasím s tím, že čínských představitelů ano. Jediný, kdo zřejmě se bezpečně necítil nebo nemusel cítit, byli občané České republiky, kteří mají jiný názor než prezident Zeman, čínští vítači a čínský prezident.

Pak se tady mluví o instruktáži. Letmý pohled do té zprávy na mě dělá dojem, že někdo nařizuje, a nakonec mohou být potrestáni policisté, kteří plnili příkazy, které byly na konkrétních místech. Tak to mě trošku ta zpráva bez hlubšího studia nějakým způsobem k tomu přivádí.

A co se týká vlastní záležitosti Hradčanské náměstí. Od roku 1995 do roku 2006, respektive bez obnovy Obecního domu od roku 1997 v provozu do 15. září 2006 jsem dělal ředitele této instituce. Konala se tam řada velmi citlivých, bezpečnostně rizikových akcí. Vždy dopředu bylo vše pečlivě naplánováno, neexistovalo, aby někdo ad hoc na poslední chvíli měnil perimetr bezpečnostní, vždy ti, co to připravovali, byli plně profesionální, vždycky všechno proběhlo ke spokojenosti. Občané byli dopředu informováni o záborech, o všech opatřeních. S tamními rezidenty policie jednala velmi vlídným, přátelským způsobem, skutečně pomáhala a chránila, nikoliv šikanovala, posílala, odstraňovala, zavírala apod. A jestli autor zprávy chtěl usvědčit sám sebe nebo Policii České republiky a pražskou ochrannou službu a všechny, kteří připravovali návštěvu čínského prezidenta, tak tou zprávou se podle mé amatérské zkušenosti usvědčil a dává důkaz o tom, že něco přestalo v této zemi fungovat.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z pravé části jednací síně.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Laudátovi. Dobré odpoledne, vážené paní a pánové. Budeme pokračovat přednostními právy předtím, než se rozhodneme o schválení programu schůze. Nyní vystupuje pan ministr vnitra Milan Chovanec, také s přednostním právem. Připraví se kolega Kalousek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych okomentoval nejenom tu zprávu, ale i debatu, která zatím proběhla.

Já jsem před dvěma lety, když jsem se stal ministrem vnitra České republiky, našel Policii České republiky ve stavu, který byl podstatně horší, než je teď. Našel jsem ji ve stavu, kdy tam byli dva policejní prezidenti, z čehož jeden tam byl podle následujících rozhodnutí soudu nezákonně. Ten samý policejní prezident se teď stal politikem a velmi pečlivě si čtu jeho vyjádření, kdy kope do týmu, za který sám předtím kopal. Ale je to jeho možnost, chce se státi politikem, je to jeho právo. Jenom já mám právo se k tomu vyjádřit.

Víte, dřív tady bylo zvykem, že při těchto problémech vždycky ministr vnitra anebo policejní prezident obětoval pár policistů, aby tím ten případ skončil. Já to nikdy neudělám. Já nebudu obětovat jednoho jediného člověka bez toho, aby byl vinen. Já ty lidi prostě a jednoduše budu bránit. A víte proč? Ta policie je živý organismus, ta policie se skládá z lidí, kteří mají rodiny, kteří mají děti, kteří mají rodiče, a když si o sobě přečtou v nejmenovaném týdeníku, že oni jsou původci zásahu na FAMU, jenom proto, že se novinář splete a splete si Ochrannou službu ústavních činitelů s Ochrannou službou prezidenta, tak tomu dotyčnému veliteli připravujeme nelehké chvilky. Já s těmi lidmi mluvím. A ta policie také potřebuje určité psychoklima, aby tomu státu sloužila. To nejde jenom o to je obléci a obout a dát jim výplatu, ale také jim dát nějaký statut.

Já tady znovu říkám, že policie tu návštěvu jako celek zvládla velmi dobře, a opět z tohoto místa té policii poděkuji. Oni tu návštěvu zvládli velmi dobře. Bylo to několik tisíc policistů, kteří byli postupně nasazováni, tisíc policistů denně řešilo návštěvu prezidenta Čínské lidové republiky, který na návštěvě České republiky byl poprvé v historii. A pokud se nemýlím, tak jsme byli jedinou evropskou zemí, kterou navštívil.

Bylo tady hovořeno o tom, že firmám vznikly škody. Mě to mrzí. Také jsem před léty podnikal a chápu, že ty krátkodobé ztráty pro ty firmy a podnikatele jsou bolestné. Na druhou stranu tahle země pravděpodobně získá investice v řádu stovek miliard korun. Já si myslím, že ta cena za to získat ekonomickou prosperitu, pracovní místa pro lidi prostě špatná není.

Já jsem také jednoznačně říkal, že pokud se prokáže, že by policie měla plošný příkaz stranit čínským občanům proti českým, že má příkaz strhávat tibetské vlajky, že má tento příkaz od vedení policie, tedy od policejního prezidenta nebo jeho náměstka, že okamžitě ze své funkce rezignuji. Než bych tak učinil, tak bych udělal všechno pro to, aby ti policisté, kteří to zavinili, odešli přede mnou. Nic takového se neprokázalo. Když se podíváte na instruktáž, kterou všichni policisté měli, tak je tam napsaný pravý opak. Pravý opak. A my jsme byli svědky určitého mediálního přetlačování, tak jak je to zvykem poslední dobou, kdy hned po těch zásazích tam byly prezentovány určité pozice. Je to daň demokracii a mediokracii, to je v pořádku, to je svět, ve kterém dnes žijeme. Na druhou stranu já vždycky prosím o několik málo dní nebo týdnů na to, abychom byli schopni věci vyšetřit, abychom byli schopni nejenom zkoumat ten jeden záznam a tu jednu fotografii, ale mluvit s těmi lidmi, aby podali svá svědectví, aby měli možnost se vyjádřit. O tom přeci je demokracie. Demokracie není o tom se ukřičet. Demokracie je přece o tom, že každý má právo říct svůj názor, aby pravda vyšla najevo. A my jsme se pokusili ten svůj pohled, který je opřen i o ta svědectví, shrnout do této zprávy.

Já si dovolím, vaším prostřednictvím, pane předsedající, souhlasit s panem poslancem Laudátem, že zpráva není závěrečná. Ona je závěrečná pouze a jenom pro dnešní jednání. Ten problém, který tady je, se bude vyvíjet. Je několik podání na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ta se musí došetřit. Vliv ministra vnitra na to je nula, takto se v minulosti Poslanecká sněmovna rozhodla a inspekci ministra vnitra převedla do systému Generální inspekce bezpečnostních sborů, což je v pořádku, já to respektuji. Ale mé nástroje k tomu ty věci šetřit svou vlastní inspekcí jsou nulové. Mám interní audit, mohu šetřit ekonomiku, nakládání s finančními prostředky v policii a to bezesporu také inspekce nebo tedy audit ministra vnitra činí.

Byly tady zmiňovány návštěvy jiných politiků, prezidentů, papeže a dalších. Já si dovolím připomenout, že jsme trošku v jiné situaci. Jsme v době, kdy několik dní před návštěvou prezidenta Čínské lidové republiky byl spáchán atentát v Bruselu. Jsme ve světě, kdy terorismus a ohrožení terorismem je daleko naléhavější, než byl za dob těch návštěv, o kterých hovoříte. Já si opravdu nedokážu představit, že bychom chtěli dopustit, aby některý z účastníků návštěvy tak jako za návštěvy pana prezidenta Obamy ho mohl pohladit. Já už nechci zažívat to, aby někdo ze srandy pistolí na kuličky střílel po prezidentovi České republiky. Ten svět je diametrálně, ale diametrálně odlišný z mého pohledu.

Kdo rozhodl o uzavření Hradčanského náměstí, to tady ve svém vystoupení řekla paní poslankyně Černochová. A já se jí snad ani nechci ptát, vaším prostřednictvím, pane předsedající, ale její vyjádření: my z Prahy to víme nejlíp, vy jste z Plzně, paní primátorka je ze Slovenska... Nezlobte se na mě, já tomu moc nerozumím, tomu vašemu vyjádření, a chtěl bych vás ubezpečit, že i v Plzni, která je krásné město, máme televizi, máme internet a bezesporu to do Prahy tak daleko není, abychom nevěděli, co se děje v hlavním městě naší země.***
Přihlásit/registrovat se do ISP