(12.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní prosím pana místopředsedu Okamuru a další se připraví pan předseda Farský. Pak tady mám ještě pět přihlášených s přednostním právem.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovolím si jít hned k podstatě věci. Poslanecký klub SPD nepodpoří hlasy svých poslanců vznik koaliční vlády ANO, ČSSD a KSČM, jelikož tento nesourodý vládní slepenec bude i nadále prosazovat stejnou špatnou probruselskou, zahraniční, hospodářskou, bezpečnostní, obrannou a sociální politiku jako předchozí vláda ČSSD a ANO premiéra Bohuslava Sobotky.

Programové prohlášení této vlády obsahuje prvky, které jsou v rozporu s dlouhodobým programem SPD. Chybí jasná vize zlepšení životů slušných občanů. Této vládě chybí vize, jak přidat peníze slušným a řádným občanům, jak zvýšit bezpečnost a spravedlnost. Za vznik takovéto problematické vlády a za její ministry nese plnou odpovědnost premiér Andrej Babiš. ČSSD je strana, která se dlouhodobě podílela na kauzách, které stály naše daňové poplatníky miliardy korun. Za všechny jmenujme privatizaci OKD tuneláři Bakalovi. ČSSD ve svém programu podporuje principy globalizace a multikulturní integrace.

Současná vládní koalice je ze dvou třetin minulá vládní koalice. Ta koalice, která obelhala občany, když si do programového prohlášení dala např. zákon o referendu a následně ho blokovala, aby nebyl přijat. Ta koalice, která slibovala důchodovou reformu, aby měli lidé skutečně vyšší důchody, ale vykašlala se na to. Takže my už po přímých zkušenostech víme, že papír snese všechno. Ale bohužel si pak členové vlády ČSSD a hnutí ANO stejně dělají spíše, či nedělají, co chtějí.

V nejbližších měsících a letech bude hodně záležet na našem postoji k migrantům v Evropě. Je zcela jasné, že země jako Itálie, Španělsko, ale i Německo prostě nezvládnou integrovat ani stávající migranty, natož další statisíce, které jsou na cestě, a tlak na naši zemi, abychom nevítané hosty vítali, bude obrovský.

Sociální demokracie je v tomto jasně probruselská a proimigrační. Jak můžeme věřit lidem, jako je pan Poche, který otevřeně lobbuje za přijímání migrantů do ČR a je ze stejné ideologické líhně jako Bohuslav Sobotka nebo Dienstbier? Oficiálně má zahraniční politiku řídit předseda ČSSD Jan Hamáček, který dostal dokonce tři funkce najednou, aby vláda mohla vůbec vzniknout. Je současně místopředsedou vlády, ministrem vnitra a ministrem zahraničí. K Janu Hamáčkovi ale bohužel nemůžeme mít důvěru, že bude řídit rezort v zájmu ČR. Stojí naprosto na jiném břehu. Je člen správní rady české pobočky Aspen Institute. Jde o mezinárodní nevládní neziskovou politickou organizaci, která byla založena v roce 1950 americkým podnikatelem Walterem Paepckem jako tzv. think-tank. Z velké části je financována příspěvky rodinných a firemních nadací největších světových miliardářů jako Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund či Fordovy nadace. Ve správní radě centrály sídlící ve Washingtonu zasedá bývalá poradkyně pro národní bezpečnost prezidenta George Bushe Condoleezza Riceová, bývalá ministryně zahraničních věcí USA ve vládě prezidenta Billa Clintona Madeleine Albrightová, která organizovala válku proti Srbsku, či bývalý generální tajemník NATO z doby války proti Srbsku Javier Solana. A pokud vím, Jan Hamáček byl do Aspen Institutu přizván krátce poté, co pomohl prosadit uznání Republiky Kosovo. Českou pobočku Aspen Institutu financoval známý tunelář Zdeněk Bakala. Dát bianko šek lidem, kteří jsou řízeni zvenčí a proti své vlasti, je pro nás v SPD nemožné.

Nemohu programově věřit ani premiérovi Andrejovi Babišovi, který je skutečně v kleštích, protože má velkou část firem v Německu a je živ z evropských dotací. To, že Brusel i Berlín umí vydírat, víme. A premiér bude v této vládní konstelaci zpívat písničku podle not, které se píšou jinde než u nás doma. Ostatně to jsme pocítili z dřívějších jednání o naší účasti na vládní konstelaci, kde nám bylo neustále argumentováno strachem z Bruselu a strachem z EU. Premiér Andrej Babiš se nechová suverénně. A je zcela jasné, kdo naší vládě bude velet. A je logické, že vládu řízenou z Bruselu my podpořit nemůžeme.

Hnutí SPD bude konstruktivní opozicí a budeme předkládat pozitivní návrhy, aby měli slušní lidé více peněz, spravedlnosti a bezpečí. A pro tyto naše návrhy budeme hledat neustále podporu u jiných stran a budeme rádi spolupracovat na jiných dobrých návrzích. Takže pokud vláda bude přicházet s návrhy prospěšnými pro naši zemi a pro její občany, jsme připraveni spolupracovat. Nehodláme negovat vše, s čím přijdou vládní strany, a oplácet jim to, jak negovaly minulé volební období všechny návrhy opozice. SPD je pozitivní strana, s dobrým programem pro občany. Takže nebudeme politikařit a dělat obstrukce, jako to dělají jiné strany. My budeme vždy věcně a konstruktivně jednat a pracovat ze všech sil a rádi pomůžeme řešit konkrétní problémy občanů s vědomím pokory, že tady nejsme za sebe, ale za občany, pro které jsme my v SPD povinni odvést tu nejlepší práci.

Děkuji za pozornost. (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji panu místopředsedovi a nyní prosím pana poslance Benešíka s faktickou poznámkou. Omlouvám se, že jsem vás předtím přehlédl. Dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, dámy a pánové, já jsem si vyslechl projevy předsedů politických stran, tedy některých, kteří už mluvili, a jenom k panu předsedovi Filipovi. Myslím si, že Pavel Bělobrádek nikdy neřekl, že Ústava zakazuje komunistům podíl na moci. On jasně řekl, že KDU-ČSL nikdy nepodpoří takovou vládu z principu, která se o takové hlasy opírá. To znamená, je to principiální záležitost a my nikomu žádná ústavní práva nechceme a nikdy nebudeme upírat.

Pokud jde o program, tak jsme slyšeli velký seznam toho, v čem se ty strany, které podporují tuto vládu nebo které v ní sedí, shodnou. Ale jednou z klíčových oblastí, kterou má vláda garantovat, je zajištění bezpečnosti a obrany našich občanů. A východisko ANO a ČSSD se v této oblasti zásadně rozchází s východisky KSČM. Já si myslím, že v tom nejzákladnějším, co má vláda garantovat - zajištění obrany a bezpečnosti naší země a našich občanů - to prostě nemůže fungovat. A já jsem opravdu zvědavý na to, jak vláda bude tento základní atribut státu pro naše občany garantovat.

Také tady zaznělo lithium a vina byla svalena na tehdejšího ministra někdy v roce 2010, Drobila. Já si vzpomínám na to zasedání Poslanecké sněmovny v týdnu před volbami. Ale tam, co se týče těch viníků, tam zaznívala úplně jiná jména. A dneska jsme zjistili, že vlastně za to mohl někdo někdy v roce 2010. V tom roce 2017 před volbami to byli úplně, ale úplně jiní lidé. Je vidět, že časy se mění. Ale je pravda, já jsem tady pátým rokem, já si zdaleka tolik jak někteří jiní nepamatuji. Díky.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji za dodržení času. A nyní prosím pana předsedu Farského ve zbývajících minutách. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, my chceme podpořit vládu. Naše země si už totiž konečně zaslouží důstojnou vládu s důvěrou. Vládu, která bude řešit skutečné vnitřní problémy a kvalitně zastupovat naši zemi navenek. Takovou vládu chceme v roce stého výročí založení České republiky - Československa - podpořit. Chceme podpořit vládu, která má jako hlavní prioritu vzdělání, zvyšování vzdělanosti, která je dálnicí k prosperitě, která je zárukou bezpečnosti, která je zárukou svobody, která je také zárukou v růstu platů, která je prvním krokem důchodové reformy a která je podmínkou pro lepší život. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP