(14.10 hodin)

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Kolegyně, kolegové, hezké odpoledne. Já bych s dovolením jménem našeho poslaneckého klubu stejně jako dnes ráno na grémiu dal návrh na zařazení nového bodu k pořadu schůze, který by se jmenoval Informace o jednání delegace Poslanecké sněmovny ve dnech 14. až 16. října 2018 v Ruské federaci, a současně jej navrhuji zařadit pevně na středu, to je zítra, po projednání prvního čtení návrhu státního rozpočtu ČR.

Tento návrh jsem ráno se pokusil prosadit na grémiu, bohužel jsem pro tento návrh nenašel shodu všech přítomných předsedů poslaneckých klubů, proto tak činím teď na plénu Sněmovny. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Když se dívám do dalších přihlášek, tak s přednostním právem v tuto chvíli dalším přihlášeným je pan místopředseda Okamura. Pardon, omlouvám se, pan Vojtěch Filip má písemnou přihlášku. Tak nyní pan místopředseda Filip, poté pan místopředseda Okamura.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane premiére, členové vlády, paní a pánové, já budu poměrně stručný. Na minulé schůzi už jsem nevydržel, navrhl jsem zařazení, pevné zařazení bodu, ty nezaplacené podniky v privatizaci v letech 1992 až 1998. Opět na ně nedošlo na minulé schůzi. Tak tentokrát navrhnu tento bod napevno, tak aby to bylo v průběhu schůze a nemohli bychom to vynechat.

Prosím tedy o připomenutí, že jde o privatizaci, ve které došlo ke ztrátě minimálně 460 mld. korun, které tady byly v době vlád ODS, ODA, KDU-ČSL v letech 1992 až 1998. A ta ztráta samozřejmě se táhne dodnes. Připomínal jsem některé podniky v tom svém úvodním vystoupení a při zařazení bodu. A tentokrát navrhuji příští úterý jako pevně zařazený druhý bod. Předpokládám v 16 hodin, protože pravděpodobně ještě se najdou priority, které by tomu mohly předcházet. Tak znovu opakuji - 30. 10. v 16 hodin tento bod jako pevně zařazený s tím, že - připomínám - mám podklady z Ministerstva financí, mám vlastní doklady, mám bývalá usnesení např. kontrolního výboru Poslanecké sněmovny, který otevřel kauzu, kdy Nejvyšší státní zastupitelství otevřelo kauzu privatizace např. Mototechny v Českých Budějovicích, která byla ukradena a nezaplacena, a podíleli se na tom někteří i bývalí politici těch politických stran, které byly v té době u moci.

Je potřeba, abychom se s tím vypořádali, protože směrem k tomuto bodu je potřeba, abychom si uvědomili, že není možné, abychom nechali promlčet další rok privatizace, a rok 2018 se blíží ke konci a ta původní navržená a zatím ještě neprodloužená lhůta vlastně pokrývá všechny ty privatizační kauzy do roku 1998, pokud tam není nějaká doba, která by mohla zmenšit to promlčení. Jsem přesvědčen, že je potřeba, abychom si to všichni uvědomili.

Děkuji a prosím vás, abyste hlasovali pro to pevné zařazení bodu na úterý 30. 10. v 16 hodin. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan místopředseda Okamura.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jménem SPD navrhuji jako mimořádný bod v programu projednání sankcí vůči Saúdskoarabskému království, a to, aby se Poslanecká sněmovna připojila k iniciativě německé vlády, která zastavuje dodávky zbraní Saúdskoarabskému království, a současně i výzva naší vládě, aby iniciovala uvalení ekonomických sankcí na Saúdskou Arábii ze strany celého společenství EU, a to nejen pro jednotlivý zločin saúdskoarabské vlády, ale z důvodu dlouhodobé podpory terorismu, pro státem dlouhodobě organizované a prokázané zločiny mučení, pro bestiální středověké vraždění, pro nedodržování lidských práv definovaných ve Všeobecné deklaraci lidských práv schválené Valným shromážděním Organizace spojených národů.

Pakliže budete s tímto bodem souhlasit, tak ho navrhuji zařadit dnes již po tom jednom pevně zařazeném bodu.

Vážené kolegyně a kolegové, Saúdská Arábie je naším údajným spojencem a je důležité zdůraznit v současnosti také největším odběratelem zbraní z ČR. Současně je také jednou z nejzvrhlejších a nejnebezpečnějších diktatur na této planetě, podporuje terorismus na celém světě a je prokázané, že krom jiného financuje i jinak podporuje Tálibán, který vraždí naše vojáky. Podle výroční zprávy Amnesty International za rok 2016 až 2017 - cituji: "Orgány Saúdské Arábie na základě nejasného obvinění vážně omezily práva na svobodu projevů, sdružování a shromažďování, zadržovaly a uvězňovaly kritiky současné vlády, obránce lidských práv, aktivisty za práva menšin. Praktiky mučení a jiného špatného zacházení se zadrženými jsou stále velmi časté zejména během výslechů. Ženy čelily diskriminaci jak v právu, tak v praxi a byly nedostatečně chráněny před sexuálním a jiným násilím. Soudy rozhodly o mnoha rozsudcích smrti, včetně nenásilných trestných činů, a také proti mladistvým pachatelům, což vedlo k desítkám poprav. Koaliční síly vedené Saúdskou Arábií se v Jemenu dopustily vážného porušování mezinárodního práva včetně válečných zločinů." Konec citátu z výroční zprávy Amnesty International za rok 2016/2017.

V říjnu v roce 2016 požádal výbor OSN pro práva dítěte vládu Saúdské Arábie, aby okamžitě zastavila výkon rozsudku trestu smrti těch, kteří v době údajného spáchání trestného činu byli nezletilí. Výbor dále požadoval okamžitě propustit všechny děti odsouzené k trestu smrti po nespravedlivých procesech a zmírnit tresty ostatním odsouzeným. Amnesty International dále informuje, že - cituji: "V rámci dostupných zdrojů je nepopíratelné, že Saúdská Arábie podporuje svými jednotkami mnohé milice a skupiny operující v oblastech konfliktů na Blízkém východě, jako je Irák, Sýrie nebo Jemen."

Od doby vypuknutí občanské války v Iráku v roce 2011 se tato podpora postupně rozšiřovala na ostatní oblasti - Tunisko, Libye, Bahrajn, Libanon, Maroko - ve kterých vypukly konflikty mezi šíity a sunnity.

Dámy a pánové, čím dál více se objevují různé zdroje informací o tom, že Saúdská Arábie se podílí na podporování extremismu a terorismu v Evropě a na jiných kontinentech světa.

V roce 2014 do světa pronikly informace z kanceláře americké prezidentské kandidátky Clinton, bývalé ministryně pro zahraniční věci v USA, které uvádějí, že - cituji: "Saúdská Arábie představuje klíčovou finanční podporou pro Al-Káidu, Tálibán a teroristickou organizaci Laškar-e-Taíba v Pákistánu." Doplňme, že sluníčková Hillary si samozřejmě přála, aby Saúdi s podporou terorismu nepřestávali. Úřad pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí USA v loňské zprávě už oficiálně uvádí, že za posledních dvacet pět let Saúdská Arábie podpořila desítkami miliard amerických dolarů financování extremistických skupin po celém světě.

Pro boj s terorismem není třeba okupovat cizí země. Oběti našich vojáků v Afghánistánů jsou v tomto ohledu naprosto zbytečné, jestliže současně fakticky a reálně podporujeme terorismus tím, že dodáváme zbraně tomu, kdo terorismus po celém světě šíří a přímo financuje a jinak podporuje vrahy našich vojáků. To, že dodávkami zbraní podporujeme také prokazatelné válečné zločiny Saúdů v Jemenu, je další zásadní fakt pro naše rozhodování. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP