(Schůze pokračovala ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dobrý den. Zahajuji další jednací den 24. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám. Už vás poprosím, abyste se usadili na svých místech, přihlásili se svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní.

V tuto chvíli sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tyto poslankyně a poslanci: Lenka Dražilová z pracovních důvodů, Eva Fialová od 15.30 do 17.00 zdravotní důvody, Jan Hrnčíř - pracovní důvody, Tereza Hyťhová - pracovní důvody, Pavel Jelínek - zdravotní důvody, Jaroslav Kytýr - pracovní důvody, Jana Levová - rodinné důvody, Ilona Mauritzová - pracovní důvody, Daniel Pawlas do 16 hodin - rodinné důvody, Petr Venhoda mezi 14.30 a 19.00 - pracovní důvody, Veronika Vrecionová - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš - zahraniční cesta, Klára Dostálová do 16 hodin z důvodu pohřbu zaměstnance ministerstva, Robert Plaga z pracovních důvodů.

Paní poslankyně Fialová osobně ruší svoji omluvu.

Já vás znovu poprosím, abyste už zaujali svá místa v sále a abyste pozorně vnímali, co vám teď přečtu.

Já bych vás chtěl seznámit s návrhem grémia. Navrhujeme vyřadit bod 27 schváleného pořadu schůze, sněmovní tisk 207, to je vládní novela zákona o obchodních korporacích, první čtení. Dále se navrhuje zařadit body 145 - jsou to volební body - 146, 147, 148 pevně na středu 19. prosince 2018 ve 12.30.

A ještě jedna informace z grémia: bod 17 schváleného pořadu, to je sněmovní tisk 38, poslanecký návrh novely zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, druhé čtení, byl již projednán ve čtvrtek 13. prosince na 25. schůzi Poslanecké sněmovny, proto si jej prosím škrtněte. Tento bod je neprojednatelný, není nutné o tomto dále hlasovat.

To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice.

V tuto chvíli eviduji tři přihlášky s přednostním právem, takže první bude pan místopředseda Okamura, poté pan předseda Faltýnek, poté pan předseda Kováčik v tomto pořadí. (Hluk neustává.) Ještě jednou poprosím o klid. (Bez odezvy.) Děkuji.

Pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovolte mi, abych jménem hnutí SPD navrhl mimořádný bod na schůzi této Poslanecké sněmovny. Rád bych ho navrhl jako první bod dnešní schůze, případně, jestli je tady dohoda z grémia, tak po těch bodech -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás přeruším. Opravdu vás poprosím o klid, schůze už začala, tak to prosím respektujte. Kdo telefonuje, ať jde telefonovat ven, a ukončete diskusi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Případně po těch bodech, které byly odsouhlaseny na grémiu, protože my hlavně chceme, aby ten bod byl zařazen dneska. My navrhujeme, aby se bod jmenoval Informace vlády o globálním paktu OSN o uprchlících a o migraci. Jsou to dva pakty. A došlo tady skutečně ke zcela skandální záležitosti, že předseda vlády České republiky Andrej Babiš včera řekl, že je proti tomu, aby Česká republika podpořila globální pakt OSN o uprchlících. Přesto ten samý den, včera, Česká republika tento globální pakt OSN o uprchlících podpořila na Valném shromáždění OSN. A to je tedy opravdu zcela neuvěřitelná situace.

Na výboru pro evropské záležitosti premiér Babiš přitom na dotaz poslance SPD Lubomíra Volného odpověděl, že vláda bude mít podobné stanovisko ke globálnímu paktu o uprchlících jako ke globálnímu paktu o migraci, tedy negativní. (Odmlka pro hluk v sále.)

Tak já vím, že to asi tady poslance koalice nezajímá, ale...

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, já vám naprosto rozumím. Důrazně vás žádám o klid v sále!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přitom vláda Andreje Babiše naopak 16. listopadu předložila Poslanecké sněmovně dokument č. 1691, kde oznamuje, že Česká republika pakt o uprchlících podpoří. Přímo se tam píše: Česká republika nemůže být kritizována za nedostatek solidarity s lidmi, kteří pomoc skutečně potřebují, protože Česká republika podporuje globální pakt OSN o uprchlících.

Takže když to shrnu: Česká republika včera podpořila v OSN na rozdíl od Maďarska a na rozdíl od USA, podpořila globální pakt o uprchlících. Ale Andrej Babiš včera v médiích řekl, že je proti tomu. Bylo to na serveru novinky.cz. Takže to je skutečně neuvěřitelná situace. Premiér Andrej Babiš se buď snaží před Evropskou unií a před některými svými voliči smýt ze sebe vinu za přijetí globálního paktu o uprchlících a dělá ze sebe hlupáka, nebo že to někdo přijal proti své vůli, nebo o problematice vůbec nic neví. V podstatě tady jsou bohužel jenom ty tři varianty, a říká se mi to nelehko.

U ČSSD, která dlouhodobě prosazuje multikulturalismus a masovou imigraci, a u asistenta europoslance Pocheho, dnešního ministra zahraničí pana Petříčka, nás takové jednání proti zájmům České republiky vůbec nepřekvapuje. Celý zmatek buď dokládá, že Andrej Babiš je také názorově jako ČSSD, tedy proimigrační, anebo neví. Můžete si vybrat. Obojí je pro Českou republiku tristní.

Dovolte mi přiblížit, co přináší globální pakt OSN o uprchlících, který včera podpořila Česká republika jménem vlády Andreje Babiše na půdě Valného shromáždění OSN. Tento globální pakt o uprchlících de facto zavádí globální uprchlické kvóty. Ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó - a Maďarsko tento pakt nepodpořilo - uvádí a řekl, že tento globální pakt OSN o uprchlících otevírá zadní dvířka pro ty, kteří nemohou přijít dveřmi hlavními. Konkrétně zahrnuje mechanismy pro účinnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na situaci vyznačující se velkým množstvím uprchlíků. Nabízí mezinárodní rozšiřování podpory nebo aktivace opatření pro spravedlivější a předvídatelnější sdílení zátěže a odpovědnosti. (Odmlka pro neustálý hluk.)

Já tedy vás podpořím, protože já ani sám sebe už neslyším. (Předsedající zvoní na zvonec.) Musím říct, že tedy to, že vládní koalice, hnutí ANO a ČSSD hlučí a nechce ani umožnit, abych byl slyšet u takto závažné věci, svědčí o vašem postoji. Nezlobte se na mě.

A dále bych tedy ještě řekl, že ten globální pakt o uprchlících bude umožňovat i rozšířený přístup k přesídlení a dalším řešením ve třetích zemích. Tento pakt navíc staví návratovou politiku pouze na bázi dobrovolných repatriací, a to i pro země původu uprchlíků. A v neposlední řadě, tento pakt má ambici usilovat o to, aby reakce - a cituji - "reakce na pohyby uprchlíků po celou dobu zohledňovaly otázky genderu, věku a různorodosti." Konec citátu. Takže má v sobě i podobné věci, které obsahuje Istanbulská smlouva. Ano, je to ta Istanbulská úmluva, u které vláda a vládní rada, které je předsedou premiér Andrej Babiš, dokonce minulý měsíc přijala usnesení, že chtějí, abychom urychleně ratifikovali Istanbulskou úmluvu v Poslanecké sněmovně. Ano, dali tam to slovo "urychleně". A za nás říkám, že pro SPD je zcela nepřijatelné. My nikdy nebudeme hlasovat pro Istanbulskou úmluvu. To znamená, valí se nám to tady kvůli vládě Andreje Babiše jedno za druhým.

Takže pokud si někdo myslel, že Andrej Babiš a vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM bojuje proti masové imigraci, tak tato fakta, myslím, všechny občany definitivně vyvedla z omylu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP