(14.50 hodin)
(pokračuje Fiala)

Takže pokud jste si mysleli, že Andrej Babiš bojuje proti masové imigraci, tak snad vás uvedená fakta vyvedla z omylu. Andrej Babiš na té vládě samozřejmě musel sedět. Pan ministr vnitra nám přečetl usnesení vlády, jak rozhodla vláda, a pan Andrej Babiš u toho samozřejmě musel být. Děkuji. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde další dvě přednostní práva. Nejdříve pan ministr Petříček, poté pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Než to pan ministr obejde, přečtu, že s náhradní kartou číslo 5 hlasuje pan poslanec Holomčík. A zbytek potom. Prosím, máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych rád reagoval na pana předsedu ohledně postupu, který tato vláda zvolila při projednávání jak globálního kompaktu o migraci, tak globálního kompaktu o uprchlících.

V prvním případě 14. 11. naše vláda jasně svým usnesením řekla, že Česká republika se ke globálnímu kompaktu o migraci nepřipojuje. Na základě toho Ministerstvo zahraničních věcí jednalo s našimi diplomaty o tom, jakou cestou se Česká republika nepřipojí. Prvním krokem bylo, že zástupce České republiky nebyl přítomen na konferenci v Marrákeši, což jsme i my notifikovali u OSN v New Yorku. Otázka "zdrží se, či nezdrží" byla projednána v pondělí na vládě. Obě dvě varianty by vedly ke stejnému výsledku, že Česká republika nebude účastna tohoto kompaktu. Vláda se nakonec rozhodla hlasovat proti kompaktu a na základě toho byl také dnes ráno odeslán jasný pokyn naší velvyslankyni při OSN tak, aby i tuto pozici notifikovala. Toť ke globálnímu kompaktu o migraci.

V případě globálního kompaktu o uprchlících, jedná se o text, který byl dojednáván v první polovině letošního roku a schválen 7. července 2018. Následně byl společně s dalšími texty součástí zprávy vysokého komisaře pro uprchlíky. Nejedná se, jak tady někteří poslanci zmiňují, o závazný text, nejedná se o text, který by zaváděl jakékoli povinnosti pro Českou republiku, kterou by již nyní nedělala. Jestliže hovoříme o podpoře zemím, které čelí uprchlické krizi, tak hovoříme o dobrovolné materiální a finanční podpoře, kterou již Česká republika v minulosti opakovaně dávala zemím, jako je Jordánsko či Libanon a jiné. Pokud hovoříme o jakýchkoli závazcích, tak nám vyplývají již z Ženevské konvence z roku 1951. Nezavádí se nic nového. A jestliže zde hovoří někteří poslanci o jakýchsi kvótách, tak opravdu toto v tomto kompaktu není. Není tam žádný globální mechanismus přesidlování. Naopak se hovoří o tom, že uprchlíci se mají co nejrychleji vrátit do zemí, odkud odešli, odkud utekli před konfliktem nebo pronásledováním. Toť vše. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan předseda Kalousek stahuje svoji přihlášku, protože bylo odpovězeno. Další na řadě je pan předseda Chvojka, poté pan předseda Okamura, poté pan předseda, případně místopředseda, oba tituly jsou platné, Fiala. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové. Já bych se chtěl vyjádřit ke dvěma věcem. Za prvé bych jménem dvou poslaneckých klubů, tzn. klubu ANO a klubu ČSSD, chtěl vetovat návrh pana předsedy Okamury na zařazení bodu, který ani nevím, jak bych nazval, je to standardní věc - všecko děláte špatně a my bychom to dělali líp.

A potom bych se chtěl vyjádřit k tomu, co tady navrhovala KDU-ČSL, tzn. informace dejme tomu pana ministra Ťoka o tom, co se dneska děje s dopravu na dálnici D1. Já si myslím, že si to zaslouží diskusi. My tu situaci jako ČSSD, do které se doprava na D1 dostala, považujeme skutečně za alarmující a velmi špatnou a rozhodně apelujeme na ministra dopravy Dana Ťoka, aby skutečně začal řešit problémy, které jsou na dálnici D1 dlouhodobé. Ona to není záležitost toho jednoho týdne, co tam ta situace trvá, ale ty problémy tam trvají samozřejmě delší dobu. A je pro nás nepřijatelné, aby Ministerstvo dopravy nechalo zajít celou tuto věc do situace, která opravdu hrozí katastrofou. Ostatně kolega hejtman Jiří Běhounek by o tom mohl vyprávět, myslím si, že velmi dlouho. To znamená, že my jako ČSSD, byť koaliční strana, se těšíme na vysvětlení pana ministra dopravy Dana Ťoka a stojíme o něj a jsme zvědaví, jak se s tímto vypořádá. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další přednostní právo pan místopředseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já myslím, že se to teď posunulo díky vyjádření pana ministra zahraničí Petříčka, protože se postupně skutečně zodpovídají dotazy, které jsem tady dal.

Skutečně je pravdou, že vláda - abychom to shrnuli - podpořila včera globální pakt o uprchlících na Valném shromáždění OSN. Ano, pan ministr to potvrdil. Skutečně je pravdou, že zároveň pan předseda vlády Andrej Babiš včera neříkal pravdu na serveru novinky.cz, kde říkal, že je proti tomu, aby Česká republika podpořila globální pakt o uprchlících. Tam říkal, že je proti tomu. Takže to je druhý fakt, který jsme zjistili už touto debatou. Takže pan premiér Andrej Babiš lhal v rozhovoru na novinkách.cz, protože vláda reálně podpořila globální pakt o uprchlících. Což je samozřejmě úplně skandální, musím říct. A přímo, znovu opakuji, poškozujete zájmy České republiky a české národní zájmy v otázce migrace, protože jsem přesvědčen, že většina občanů České republiky si to prostě nepřeje. A je potřeba, aby to všichni slyšeli.

Dále tady pan ministr zahraničí říkal, že prý se nic neděje, protože ten pakt o uprchlících, pro který vláda včera hlasovala, resp. byla pro jeho přijetí, resp. ho podpořila, je nezávazný. Tak ale potom nechápu, proč se nezávazný pakt přijímá? Proč ho vláda podporuje? Protože jestli jsme pro suverenitu České republiky a myslíme si - a my si to myslíme a chceme to zachovat, byť ta suverenita už je hodně oklešťována, my to chceme vrátit, tak jestli jsme suverénní Česká republika, tak přece nepotřebujeme takové pakty, my si přece upravíme legislativu podle svého a podle své potřeby. Takže krátce řečeno, když shrnu číslo tři, co jsem se tady dozvěděl, je, že pan ministr zahraničí Petříček - který už mezitím odešel, už asi nemá zájem být v Poslanecké sněmovně na toto téma, což taky svědčí o jeho chování - nám v podstatě řekl, že protože je to nezávazné, tak pro to hlasovali. Tak to je tedy otřesná záležitost.

Dále nám pan ministr Petříček tady řekl, že vlastně maďarský ministr zahraničí lže. A já tedy panu ministru Petříčkovi, který má tu historii, co má, už to nebudu opakovat, proimigrantskou, sluníčkářskou, multikulturní má názory, tak já mu prostě nevěřím. Je tristní to říct, ale já nevěřím českému ministru zahraničí. Radši věřím tomu maďarskému. A já zopakuji, že maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó - které pak nepodpořilo - řekl, že - cituji - kompakt otevírá zadní dvířka pro ty, které nemohou přijít dveřmi hlavními. Konkrétně zahrnuje - cituji - mechanismy pro účinnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na situaci vyznačující se velkým množstvím uprchlíků. Dále - cituji - nabízí mezinárodní rozšiřování podpory anebo aktivace opatření pro spravedlivější a předvídatelnější sdílení zátěže a odpovědnosti. Kompakt bude umožňovat i rozšířený přístup k přesídlení a dalším řešením v třetích zemích. Tento pakt navíc staví návratnou politiku pouze na bázi dobrovolných repatriací, a to i pro země původu uprchlíků. A v neposlední řadě tento kompakt má ambici usilovat o to, aby reakce na pohyby uprchlíků po celou dobu zohledňovaly otázky genderu, věku a různorodosti.

Takže pan ministr Petříček, čtvrtý bod, který jsem se dozvěděl po jeho vystoupení, řekl, že maďarský ministr zahraničí lže a že on má pravdu, protože říká, že nic takového tam není. A my mu tady citujeme. Tak tomu tedy nerozumím. Ale pan ministr odešel. Teď nevím, jestli je to nějaká provokace nebo jestli tady záměrně nemá být, protože já to beru vysloveně za provokaci, když celá Sněmovna tady diskutuje a pan ministr Petříček si prostě odejde ze sálu, aby nás tady nemusel poslouchat nebo aby nemusel reagovat. Já tomu vůbec nerozumím. Co to má znamenat? To je normálně opovržení touhle závažností situace. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP