(18.20 hodin)
(pokračuje Bartoň)

Tento rok v lednu Ministerstvo školství vyslovilo přání zvyšovat platy pedagogických pracovníků o 15 %. Z médií jsme mohli zaznamenat i přání pana premiéra, který toto zopakoval v polovině ledna, že by chtěl zvýšit opět platy pedagogických pracovníků o 15 %. Když budu citovat pana premiéra: "Příští rok budeme chtít navyšovat platy učitelů o 15 %, ale budeme chtít, aby půlka šla do tarifů a půlka do netarifní složky. Přestože musíme dát ředitelům vyšší kompetence, oni musí s těmito penězi hospodařit. Ne všichni učitelé jsou stejní," uvedl pan premiér v pořadu Partie na Primě.

Když vezmeme, že by došlo ke zvýšení platu o 15 %, tak jak si přálo Ministerstvo školství a vlastně pak i pan premiér, tak by se jednalo o navýšení pro rok 2020, kde by v procentech to bylo 141 % vůči průměrně mzdě v roce 2018, kterou známe. Nicméně vůči průměrné mzdě, která je odhadem dle Českého statistického úřadu a Ministerstva financí, by se jednalo zhruba o 23 %. Toto zvýšení by možná odpovídalo, bylo by to někde nad 123, ke 130 %. A zvýšení platů pedagogům o 15 % pro rok 2020 by mohlo naplnit usnesení Poslanecké sněmovny, která vyzvala vládu pro to, aby zvýšila platy na těch 130 % průměrné mzdy.

Potom bych asi předal nyní slovo, pokud se přihlásí pan ministr s odpovědí a informací, pokud má čísla byla správná - vycházel jsem z veřejných zdrojů. Nicméně jak uvádím, třeba ministerstvo ještě neuvolnilo přesná čísla za minulý rok.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče, a prosím vás, abyste se ujal i role zpravodaje. Nyní zahajuji všeobecnou rozpravu. Do ní je přihlášen pan místopředseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, vláda hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM nesplnila usnesení Sněmovny, aby od 1. 9. 2018 zvýšila platy učitelů o 15 % a ostatních pracovníků ve školství nejméně o 10 % pro dosažení průměrného platu učitele 130 % průměrné mzdy ve státě nejpozději v roce 2020. Místo toho utrácí miliardy tam, kde nemá. Například na zahraniční bojové mise české armády či politickým neziskovým organizacím, a to ještě velmi špatným způsobem, jak ostatně zjistil aktuálně Nejvyšší kontrolní úřad.

Ještě horší je, že vláda toto neplnění usnesení Poslanecké sněmovny ani jakkoli Poslanecké sněmovně neodůvodnila. Naopak z různých vyjádření víme, že ho ani nepovažuje za nějak závazné. Takže vláda kašle nejen na učitele a na nepedagogické pracovníky ve školství, ale také na většinový hlas Sněmovny. To je skutečně velmi arogantní. To, že vláda nerespektuje rozhodnutí odhlasované většinou zákonodárců, je fakt k zamyšlení, v jakém politickém systému žijeme a zda by nebylo dobré se pokusit vybudovat konečně demokracii, v níž vládnou občané a nikoli vybrané stranické elity, které se už nenamáhají ani hrát hru na zastupitelskou demokracii.

Za pozornost stojí také fakt, že vláda se ani nepokusila najít peníze na navýšení platů, zatímco například na financování slev na dráze našla vláda zdroje okamžitě, nejvíce jich údajně sebrala právě na Ministerstvu školství. Je zcela jasné, že pro zvýšení platů učitelů od 1. září 2018 neudělala vláda nic. A Ministerstvo školství také nic. Podle školských odborů jsou průtahy také v dalších oblastech. V penězích pro učitele například i u příplatků, například za třídnictví.

Pozoruhodné je, jak nepravdivě problémy navyšování platů vláda odborářům zdůvodnila. Prý se v loňském roce ekonomika nevyvíjí tak pozitivně jako v minulých obdobích, a nebyly tedy vytvořeny dostatečné zdroje na úpravy platů v průběhu roku, které by navýšení již od září umožnily. Což je přesný opak toho, co nám tady vláda tvrdí. Jak skvěle táhne ekonomiku a jak v podstatě není třeba šetřit, protože zdroje jsou. Připomeňme, že nejsou ani peníze na speciální školství, ani na vládou prosazenou inkluzi, kterou odpočátku SPD odmítá. Až se ministři a pan premiér budou na mítincích před volbami zase chlubit, jakou prioritou je pro ně školství, měli bychom jim my a hlavně učitelé připomenout, že učitelům dluží pěknou řádku milionů. A že tyto peníze, které jim měly patřit, s chutí vláda rozházela jinde.

Je dobré vědět, že na nové úředníky, na větší byrokracii a na nejrůznější politické neziskovky vláda peníze vždy má. K tomu bych připomenul, že předchozí vláda hnutí ANO, lidovců a ČSSD vytvořila deset nových státních úřadů. A počet zaměstnanců ve veřejné správě od roku 2014 narostl o 22 600 lidí navzdory proklamacím o digitalizaci a elektronizaci. Loni z veřejných rozpočtů pobíralo plat od státu rekordních přes 630 000 lidí. Je to nejvíce za posledních sedm let. Ale na platy pracovníků ve školství vláda kašle. Školství prostě vládu hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM nezajímá.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane místopředsedo. Na vaše vystoupení budou reagovat s faktickou poznámkou pan poslanec Lipavský a paní poslankyně Černochová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Lipavský: Dobrý den. Já musím fakticky reagovat na to, co tam zaznělo ohledně bojových zahraničních misí, protože Česká republika se žádných bojových zahraničních misí neúčastní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Černochová, prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Pan místopředseda výboru pro obranu mě jako předsedkyni výboru pro obranu předběhl, gratuluji. Chtěla jsem pana Tomio Okamuru edukovat dnes podruhé a chtěla jsem říct to samé - že skutečně podle mandátu, který schvalovala tato Poslanecká sněmovna s podporou našeho poslaneckého klubu, naše Ministerstvo obrany, vláda ČR ani my v obou komorách vojáky do žádných bojových misí nevysíláme. Nepleťte si dojmy a pojmy, pane Okamuro prostřednictvím pana místopředsedy.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Seznámím vás s omluvou. Místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel se omlouvá z dnešního jednání od 18.15 do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Do rozpravy je nyní přihlášena paní poslankyně Hyťhová (vysloveno spíše Hyťová), přihlásí se paní poslankyně Pekarová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Děkuji, já bych chtěla jenom upřesnit - jsem Hyťhová - jenom pro pana místopředsedu Sněmovny.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pokud jsem řekl špatně vaše jméno, já vím, jak se jmenujete, tak se omlouvám.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Děkuju. Vážená vládo, vážení poslanci a poslankyně, dnes je 26. března 2019, což je přesně 206 dní ode dne, kdy mělo dojít ke zvýšení platů učitelů a ostatních pracovníků ve školství nejméně o 10 % pro dosažení průměrného platu učitele na 130 % průměrné mzdy ve státě nejpozději v roce 2020. Přečetla jsem přímo část usnesení Poslanecké sněmovny.

Pamatuji si na den, bylo to pět dní před Štědrým dnem loňského roku, kdy jste slíbili pomocí usnesení našim učitelům a ostatním pracovníkům ve školství zvýšení platu. Já se ptám, zda tento slib našim občanům od hnutí ANO a ČSSD byl čirý populismus. Vypadá to totiž, že jste naše učitele a občany pouze obelhali. Jak je možné, že vláda slíbila a postavila část své politické kampaně na zvýšení platů učitelů a dnes se nic neděje? Tento bohulibý záměr komplikuje zaprvé situace s financováním inkluze a za druhé finanční náklady spojené se zaváděním reformy financování školství. Pokud rozpočet nebude počítat s miliardami na inkluzi a s téměř dvěma desítkami miliard na zavedení reformy, tak se samozřejmě nebude dostávat ani finančních prostředků na navýšení mezd našich pedagogických pracovníků. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP