(10.10 hodin)
(pokračuje Bláha)

Takže to jenom tak na okraj, když jste tady celé dva dny mluvili o tom, co by naše vláda, potažmo vládní strany měly dělat. Je to na vás na všech. Na nás na všech. A je to o tom jenom, jestli chcete diskutovat.

A jenom na závěr bych chtěl podotknout, už před rokem a půl jsem si obešel vás všechny a nejvíc mě dostalo prohlášení jednoho z vás (řečník se dívá na pravou stranu sálu, kde sedí opozice), který řekl: "Ale hele, my nemáme vůbec zájem s vámi spolupracovat, my nemáme zájem vůbec se s vámi bavit o tom, jak na důchodovou reformu, jak na finance, jak se zdravotnictvím. My jsme tady, abychom si plnili roli opozice, takže my budeme dělat všechno pro to, abyste vy neudělali vůbec nic."

Děkuji za pozornost. (Tleskají poslanci Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Přeji hezké dopoledne. Vaše vystoupení vyvolalo čtyři faktické poznámky. Jako prvního požádám o vystoupení pana poslance Mikuláše Ferjenčíka. Připraví se pan poslanec Černohorský, následně místopředseda Sněmovny Pikal a následně ještě pan poslanec Bělobrádek. Pan poslanec Ferjenčík má faktickou. Vaše dvě minuty, pane poslanče. Prosím.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Myslím si, že je obrovská škoda, čímž rozhodně nechci zasahovat hnutí ANO do jeho personální politiky, že pana poslance Bláhu nenominovalo do té důchodové komise, protože tam by byl velkým přínosem, mohli jsme to mít už vyřešené. Ale bohužel tam dali někoho jiného. Myslím si, že byste to měli ještě zvážit.

A chtěl jsem se potom zeptat pana Bláhy prostřednictvím pana předsedajícího jenom pro potřeby zápisu z této schůze, když jste říkal, ano, děláme krátkodobá rozhodnutí, ano, něco, a takhle jste začal, ten svůj projev, jenom jestli se to ano píše kapitálkami jako zkratka vašeho hnutí. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další na faktickou poznámku prosím pana poslance Černohorského a připraví se místopředseda Sněmovny Pikal.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Dobrý den. Děkuji za slovo. Prostřednictvím pana předsedajícímu k panu poslanci Bláhovi. Totiž tu důchodovou reformu má připravovat vláda, protože za ní stojí aparát, který má přístup k číslům, tak aby mohli úředníci a specialisté připravovat analýzy, které my jim případně zadáme. Proto opozice tlačí na to, ať to stěžejně připravuje vláda. Nemáme problém s tím to samozřejmě připomínkovat a zapojit se do toho. Ale ten podpůrný support musí přicházet ze strany vlády.

Jinak asi víte prostřednictvím pana předsedajícího, že si vás vážím, chápu, co jste chtěl říct, ale vy jste opět smíchal jablka, hrušky a ještě jste k tomu přidal melouny. Například když jste zmiňoval, že zdroje jsou, a zmiňoval jste městské firmy, tak chápu, že paní ministryně financí by se tetelila blahem, kdyby mohla sahat i do městských firem, ale bohužel v tomto případě ony jsou opravdu oddělené, takže není možné čerpat, odkud chcete. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení pana místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Pikala a připraví se pan poslanec Bělobrádek, dále pan poslanec Bauer a pan poslanec Bláha. Pane místopředsedo, máte dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Měl bych jenom dvě drobné poznámky. Já věřím tomu, že úkolem nás všech je připravovat důchodovou reformu. Ovšem není to úkolem tady na plénu, je to v těch odborných pracovních skupinách. To jsem právě očekával od té komise pro spravedlivé důchody. Nicméně tady na plénu jsem slyšel, že na to bylo rezignováno. Takže v tom případě bych svoji otázku obrátil na paní ministryni, jak v tomto tedy komise postupuje či nepostupuje, protože si pamatuji, že před nějakými deseti lety jsme si s přáteli občas říkali, že to už je jedno, kolik jsou důchody, že za nás už žádné nebudou. A zatím to tak vypadá. Takže jestli se to někdy změní.

A druhá poznámka by měla směřovat... K čemu měla směřovat? Já jsem ji zapomněl. Omlouvám se. Druhou poznámku si vzpomenu. (Pobavení v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní pan poslanec Bělobrádek a připraví se pan poslanec Bauer. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, taky bych zareagoval na pana kolegu Bláhu, protože existovala v naší koaliční vládě tzv. Potůčkova komise. V této Potůčkově důchodové komisi se skutečně odvedl velký kus práce. Čemu nerozumím, je, že paní ministryně v zásadě vůbec s jejími závěry nepočítá, což mě docela mrzí, protože se zaprvé nikdy neobjevila ani zmínka na tuto komisi a v podstatě i některé z těch závěrů, na kterých byla dohoda, tak je neakceptuje.

Ta druhá věc je, že hnutí ANO, které bylo koaliční v Sobotkově vládě, tak v zásadě bylo velmi pasivní v Sobotkově vládě a v Potůčkově komisi. A možná že by bylo dobré, kdybyste si tyhle věci trochu rozpomenuli, protože jsem velmi skeptický k takovýmto závěrům, k takovýmto výzvám. Ten pokus tady byl. Vy jste byli součástí vládní koalice. Ale v zásadě jste rezignovali na tu dohodu a v podstatě jste odmítali i to, na čem se odborníci v Potůčkově komisi v zásadě shodli, že je potřeba řešit nejenom následky důchodového systému a následky toho, jakým způsobem se vyvíjí, ale hlavně příčiny, aby se obrátil ten systém. Prostě Bismarck nemohl počítat s tím, že lidi nebudou chtít mít děti. A ta situace je velmi vážná a bohužel vy sami jste v tomhle nebyli příliš konstruktivní.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení pana poslance Jana Bauera. Připraví se pan poslanec Jiří Bláha a opět místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Jenom krátce reakce na mého kolegu Jiřího Bláhu prostřednictvím pana předsedajícího. My jsme slyšeli z vašich úst zprávu o stavu unie, zprávu o stavu České republiky, a musím říct, že ta kritika byla úplně zdrcující. Na tom by nebylo nic divného, kdyby to neznělo z úst poslance současné vládní strany.

Ale považuji za vhodné, abych tady řekl jenom jednu zmínku, která se týká pokusů o jakoukoli reformu nebo důchodovou reformu penzijního systému v České republice. Víte, můžete tisíckrát kritizovat důchodovou reformu, kterou prosadila pravicová vláda v minulosti, jestli byla dobře připravená, špatně, jakou měla podporu, jakou neměla podporu. Ale byl to zatím jediný pokus v České republice nějakým způsobem reformovat penzijní systém v České republice. Můžeme diskutovat, jestli to bylo připraveno dobře, nebo špatně. Vy jste to zrušili s příslibem, že přijdete s vlastní důchodovou reformou, a za pět let jste neudělali vůbec nic. To jenom do toho obrázku, jak jste mluvil o tom vývoji, kdo se o něco pokouší a kdo za některé věci nese odpovědnost v České republice.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Nyní na faktickou pan poslanec Jiří Bláha. A připraví se zatím poslední přehlášený, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Bláha: Už jenom upřesním. To nebyla kritika, ale bylo to konstatování stavu. Myslím, že když se bavíme kdekoli za rohem, nebo mezi čtyřma očima, nejsme tady před mikrofonem, tak si to říkáme všichni a říkáme si to po celé republice, že opravdu se stavem, který dneska je, musíme něco dělat. A všichni to vnímáme.

Co se týče dotazu, jak bylo míněno ano, tak ano bylo míněno jako souhlas. Takže si tam můžete dát souhlas místo toho ano. To znamená, že souhlasím s tím, že bychom mohli pracovat jinak. Ale já jsem vám řekl i proč. A ti, kteří poslouchali, tak pochopili, že my jsme si za těch třicet let tu zemi tak obrátili nohama vzhůru, že narovnat ten stav by bylo nejlepší zrušit dnešní vedení státu, všechny úřady a začít znova. A věřte tomu, že by to bylo lehčí, protože tak jak jsme si to celé zaplevelili tisíci a tisíci zákony a poučkami a různými věcmi...

A co se týče důchodové reformu, opravdu, věřte tomu, že to nelze určit: uděláš to ty. Nelze to prostě. Můžu mít na to papír, můžu mít na to vystudovanou školu, a stejně to nedám dohromady, protože prostě to nemám v srdci. Možná že mi nepřišla zrovna myšlenka. A ve firmě často čekám na tu správnou myšlenku třeba tři roky. Tak to je prostě. Až po třech letech si uvědomím, ty vole, s prominutím, proč jsi to neudělal už před třemi roky? Tak to je. A jenom blbec neumí přiznat chybu. A jenom blbec neumí konstatovat, že něco nefunguje, jak má. (Tleskají poslanci Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, pane místopředsedo, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Vůbec nevím, jestli si můžu dovolit vystupovat po tomto rétoricky skvělém vystoupení. Nicméně jsem si vzpomněl na tu věc a nerad bych vás o ni připravil. Takže v původní řeči pana poslance Bláhy, vaším prostřednictvím pane předsedající, zaznělo něco o tom, kdo vytváří ty hodnoty. A já bych nesouhlasil s tím, že hodnoty vytvářejí firmy. Myslím, že hodnoty, se kterými můžeme hospodařit v naší společnosti a financovat důchody a jiné věci, se vytvářejí prací, případně směnou. Dělají to nejenom firmy a zaměstnanci, ale dělají to i osoby samostatně výdělečně činné. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP