(11.20 hodin)
(pokračuje Výborný)

A na úplný závěr, dámy a pánové, bych se rád s vámi podělil o jednu zkušenost. Víte, o čem sním, když v posledních třech týdnech aspoň trochu spím? Sním o tom, že tato země bude mít vládu s jasnou strategií a vizí, která jenom nerozhazuje peníze jako předvolební dárky a nekupuje si hlasy voličů za budoucí peníze našich dětí. Bohužel stále to je zatím jenom sen. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní přečtu omluvy, mezitím co se připraví pan poslanec Ivan Bartoš. Omlouvá se místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel do 12.00 hodin ze zdravotních důvodů. Dále se omlouvá paní poslankyně Pavla Golasowská od 14.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Dále se omlouvá poslankyně Radka Maxová v čase od 10.00 do 11.30 hodin z pracovních důvodů. Dále se omlouvá poslanec Tomáš Vymazal z dnešního jednání Poslanecké sněmovny z osobních důvodů a jako poslední tady zatím mám omluvu pana poslance Karla Schwarzenberga z dnešního a zítřejšího jednání Poslanecké sněmovny, a to ze zdravotních důvodů.

A nyní tedy požádám o vystoupení pana poslance Ivana Bartoše a připraví se pan poslanec Vít Rakušan. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Dobré dopoledne, vážený pane předsedající, tři ministři z vlády Andreje Babiše zde přítomní, pane Faltýnku (Poslanec Faltýnek rázně mimo mikrofon: Dobrý den!), kolegyně, kolegové. Chtěl bych vystoupit možná s kratším příspěvkem než moji předřečníci.

Když si potřebuji provětrat trochu hlavu ze Sněmovny, chodím domů pěšky a občas jdu přes Staroměstské náměstí a tam je známý pomník mistra Jana Husa, kde je napsáno Milujte se, pravdy každému přejte. Tak asi těžko tady nutit poslance, aby nějakým způsobem změnili dynamiku vzájemných vztahů a křivd z dob minulých, ale pravdu bychom si asi zasloužili my v Poslanecké sněmovně a i lidé, kteří nás volí, jednotlivé strany, občané České republiky, pro které přece politiku děláme. A tedy musím říct, že často se nám vůbec možnosti se dozvědět odpověď, tu pravdu, nedostává.

Proč je tahle dnešní schůze svolána? Tahle dnešní schůze je, že vláda má nějaký program a možná si odškrtává, tohle jsme protlačili, tohle jsme schválili, ale jakmile se objeví nějaká, řekněme, událost nebo shrnutí nebo nějaké nezávislé zhodnocení nebo nějaká nová legislativa, která se jí nehodí, v tu chvíli se Sněmovna nějakým způsobem uzamkne a body, které je potřeba probrat nebo najít nějaké společné řešení nebo je třeba jenom vysvětlit v rámci dotazů na ministry, nefungují, nejsou zařazovány na jednání Sněmovny, na interpelacích je často odpovídáno nějakými pinklými grafy nebo prostě věcmi, které vůbec nesouvisí s danou otázkou, nejlépe ve druhé fázi, kdy je druhá odpověď, na kterou už poslanec nemůže reagovat. Já jsem viděl dneska ráno, když jsem šel do práce nějak kolem půl šesté, možná v prvním zpravodajství, nějaké reakce premiéra Andreje Babiše k této schůzi a zase jsem tam viděl posměch, ignoraci - já jedu tady na D4, vy si tam dělejte, co chcete. Možná potom je namístě se ptát, proč tedy pan předseda Vondráček schůzi svolával na dnešek, když tady premiér nebyl, a myslím si, že bychom si ji měli asi zopakovat, až tady bude pan premiér, kterého se týkají jako předsedy vlády všechny tři důležité body.

Teď nebudu procházet zprávu NKÚ, i když pro mě je tam velmi alarmující, a je to důležité téma pro pirátskou stranu ještě předtím, než jsme vstoupili do Sněmovny, a to je problematika výstavby bytů, vůbec poptávky po bytech nejen takzvaných sociálních, ale 150 tisíc lidí každý rok v České republice shání bydlení, které je cenově nedostupné. Nejedná se pouze o nějaké sociální případy nebo lidi, kteří jsou senioři nebo v nějaké hmotné nouzi nebo matky, je to prostě číslo, které český trh neuspokojuje, a kroky vlády v tomto směru jsou žalostné. Ostatně zákon o sociálním bydlení, který byl v minulém období shozen ze stolu, jak jsme se dozvěděli, nebude, bude tady nějaký investiční program. Tak uvidíme, jestli se tohle téma třeba ještě nezvedne.

Chtěl bych hovořit k důležité věci, a opět se týká osoby pana premiéra, ale nejen pana premiéra, ale i třeba ministra Tomana. Na začátku jsem hovořil o citátu mistra Jana Husa "pravdy každému přejte" a na ty dotazy, které si myslím, že jsou naprosto validní, které se týkají střetu zájmů vysoce postavených politiků, se opět dozvídáme od premiéra, a je to takové dost typické, že označuje všechny své oponenty, buď že to dělali také - což se nás, Pirátů, naštěstí netýká, my jsme první volební období v Poslanecké sněmovně -, anebo prostě hledá nějaké viníky, takže se postupně dovídáme - a to pan Prchal, nebo kdo, vymyslel velmi chytře, spojit to s tím výkřikem Kampaň!, všichni to potom různě používají v různých memech a ono to jaksi rozmělňuje podstatu problému, který tady řešíme. A ten problém je dlouhodobě v České republice - historicky korupce, historicky prolínání byznysu s politikou, a tudíž upřednostňování byznysových zájmů nad zájmy občanů a České republiky, který tedy, dříve aspoň, byl hodnocen jako třeba korupční nebo nějaký nežádoucí lobbing, bohužel se to od jisté doby, a není to doména tohoto volebního období, jaksi stává standardem.

Jenom musím říct, protože se od pana Babiše často dozvídám i v nějakých třeba osobních reakcích nebo v reakcích na pana předsedu klubu Jakuba Michálka, že to je nějaká jako osobní msta. Pana Babiše jsem potkal asi rok předtím, než vzniklo hnutí ANO, on tak mapoval ten politický terén, to bylo jako to období, kdy on s politiky vesele komunikoval a budoval svoje impérium, a my jsme s Piráty začínali dělat politiku odspodu v momentu, kdy tady byli úplně jiní lidé, kteří také měli své problémy. Já nebudu jmenovat nikoho tady ve Sněmovně, ale řešili jsme kauzy typu pan Drábek a pan Šiška a sKarty a korupční skandály jiných politiků a zneužívání pravomocí, a kdyby nebyl premiérem Andrej Babiš a někdo jiný by byl v té samé situaci, a z pohledu střetu zájmů finančního nařízení Evropské unie je v tom například ministr Toman, tak bychom prostě řešili toho politika, který tento problém má, a tlačili bychom na něj, aby ten problém vyřešil. Toliko k naší motivaci.

Střet zájmů je nežádoucí, holt pan Babiš už příchodem do politiky na svůj post ministra financí nemusel jednat s politiky o dotační politice, už nemusel řešit nákup firem, najednou on se stal tím politikem, který zároveň má své podnikatelské aktivity, nebo měl své podnikatelské aktivity, v rámci svého holdingu nejen v České republice, ale v dalších zemích Evropské unie. Jenom bych chtěl ukázat takový graf. (Ukazuje tištěný materiál.) Stále tady nemáme projekční plátno. Tento graf končí v roce 2017. Já jsem se od pana Babiše dozvěděl v jedné televizní debatě, že to je nějaký vylhaný graf. Tak ten je z výročních zpráv společnosti Agrofert. To je tady rok 2006 a tady už 2017 Andrej Babiš v politice. Sami máme rok 2019. Já ten graf ještě nemám aktualizovaný, možná ho budeme nějakým způsobem aktualizovat.

Ale co se stalo v minulém volebním období, kdy Piráti ještě nebyli v Poslanecké sněmovně? Mám tady takovou poměrně chronologii, já vezmu jenom ty kritické momenty, protože řešíme jeden velmi konkrétní případ, který, jak jsem řekl, se týká premiéra, který bohužel zde není a nemůže vystoupit, ale týká se třeba i ministra Tomana. Myslím si, že takový bod, který je často řešen a omílán v médiích, a pan premiér se na něj odkazuje, i lidé, kteří mu nějakým způsobem kryjí záda, je do toho 2. 2. 2017. Tam byl pan Andrej Babiš stoprocentním vlastníkem akcií koncernu Agrofert, SynBio, pak vznikly ty dva svěřenecké fondy, kde on své podnikatelské aktivity jakoby přesunul do těch fondů, a tím měl být vyřešen střet zájmů, a tím měl pak vyhovět i legislativě, která vstoupila v platnost 9. 2. 2017 a mimo jiné, tato novela - to je česká legislativa - zakazovala, aby společnost ovládaná členem vlády získávala dotace, investiční pobídky, veřejné zakázky. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP