(12.00 hodin)
(pokračuje Kalousek)

A já dopředu chci varovat českou vládu, aby neposílala žalobu Evropskému soudu, protože jednak to nemá odkladný účinek a jednak by to bylo zbytečné protahování té obrovské mezinárodní ostudy, kterou nám tady způsobil předseda vlády České republiky díky své vlastní hamižnosti a díky svým vlastním soukromým zájmům.

Takže takhle to bude. To všichni víme. Ví to i pan premiér. Kdyby pan premiér byl ochoten proplácet prohrané sázky, jako že není, jednu mi pořád dluží, tak se s ním klidně vsadím o jakýkoliv obnos, že Česká republiky ty peníze zaplatí. A pak jsem si jist, a budeme na to tvrdě dohlížet, že český stát je musí po Agrofertu nemilosrdně vymáhat. Že není možné, aby to platili čeští daňoví poplatníci. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobré poledne. S přednostním právem nyní vystoupí předseda KDU-ČSL poslanec Marek Výborný a připraví se předseda hnutí STAN pan poslanec Rakušan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Výborný: Vážená prázdná premiérská židle, vážená vládo, dámy a pánové, jsme svědky toho, co tady opakovaně pan premiér tedy lítostivě, dojemně, dojímavě promluví, jedná se o jeho problém, jeho osobní problém, a odkráčí středem. Ještě zapomněl zhasnout.

Já se vrátím věcně k tomu, co tady zaznělo z úst pana premiéra, abyste to věděli vy, poslanci této dolní sněmovny. Samozřejmě že Česká republika žádné platby vracet nebude. Ona je totiž nedostane, protože možná, že to pan premiér neví, ale ten systém funguje tak, že pokud bude Česká republika na základě auditní zprávy povinna vrátit dotace, které čerpaly firmy z holdingu Agrofert - funguje to také u jiných firem a u jiných společností - tak prostě následující dotace České republice jsou zkráceny. Takže kdo na to doplatí? Malí a drobní zemědělci a další ti, ke kterým směřují evropské dotace a mají jim pomoci. To je celé.

Je potřeba také tady jasně říct, že ten dojemný projev pana premiéra byl zcela mimo realitu, protože se dotýkal doby před zpřísněním evropské legislativy. Všichni víme, že minulý rok se evropská legislativa zpřísnila. A budu konkrétní. Podle této legislativy je v konfliktu i ten, kdo má na čerpání dotací ekonomický zájem a kdo se současně podílí na plnění rozpočtu. Jestli to pan premiér je nebo není, přesně to je předmětem této auditní zprávy a předběžný nález jasně říká, že je. Já jsem očekával, že pan premiér přijde, řekne, že za hodinu na webových stránkách Ministerstva financí - paní ministryně tady sedí, možná zadává pokyn svým úředníkům, to by byla dobrá zpráva - anebo na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj budou tyto zprávy zveřejněny, aby byly veřejné, abychom věděli a veřejnost věděla, jakým způsobem na ten problém nahlíží Evropská komise. A také bych očekával, že se k tomu pan premiér postaví jako chlap a oznámí, že v případě, že tyto předběžné nálezy budou potvrzeny, tak jeho firmy, firmy holdingu Agrofert, do koruny všechny dotace vrátí. Do žádného nadačního fondu, ale vrátí je České republice, tak aby nebyl poškozen poplatník, daňový poplatník, a nebyli poškozeni občané České republiky.

Co udělal pan premiér? Odkráčel středem. Dámy a pánové, vážená veřejnosti, já myslím, že to je nabíledni, jakým přístupem tato vláda, jakým přístupem tento premiér přistupuje k zájmům našich občanů. A když hovoří o tom, že chce něco řešit, tak dvě miliardy do sociálních služeb mohl poslat už včera! Čeho jsme byli svědky? Ničeho! Bohužel. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. A nyní tedy vyzývám k vystoupení pana poslance Rakušana, předsedu STANu. Prosím.

 

Poslanec Vít Rakušan: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, své vystoupení jsem avizoval ještě ve chvíli, kdy si tady pan premiér vlády České republiky Andrej Babiš zrovna balil věci. Netušil jsem, že odejde. Stalo se tak. Já tady k prázdné židli mluvit nebudu.

Takto vnímá premiér vlády České republiky parlamentní diskusi. Urazit všechny ostatní, vynadat jim, pobrečet si tady, a ne jak říkal ctěný kolega Výborný odejít středem, odejít bokem s úsměvem na rtech. Takto diskutovat nebudeme. Pan premiér se opět ukázal jako srab! Díky. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl pan Vít Rakušan. Pokračujeme vystoupením s přednostním právem - místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já musím říci, že tady už přestává opravdu veškerá legrace, protože Ladislav Jakl, který je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nominovaným hnutím SPD - a zdůrazňuji, že lidovci se smějí a předseda KDU-ČSL pan Výborný se teď směje tomu, že Ladislav Jakl byl zmlácen podruhé, takže já to tady říkám. Ano, koukám na vás, smějete se, ať to všichni slyší, i toto video zveřejním na sociálních sítích. Teď jste se smál a viděla to celá Sněmovna a víte, o čem bych mluvil.

To znamená, Láďa Jakl, který členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nominovaným hnutím SPD, byl znovu napaden a zmlácen. Znovu podruhé byl napaden a zmlácen. Tentokrát ve Zlíně, kde byl přítomen v rámci filmového festivalu spolu s dalšími členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Láďa je ve vojenské nemocnici a teď mu píchali injekce opět proti bolesti. Přitom byl několik dní doma pod prášky, protože byl modrý a byl zmlácen ještě z toho sobotního útoku, kdy ho se slovy "ty seš ten lídr SPD" zmlátili, když seděl v metru. Seděl a četl si, vestoje ho zmlátili podle všeho dva lidi. Nemohl se bránit, šedesátiletý člověk.

A já tedy musím říci za nás, že takovýmto politickým terorismem vůči svým odpůrcům se chopili moci skutečně nacisté. To, co předvádí dneska tzv. sluníčkáři, že lidé budou v naší zemi mláceni jen proto, že jsou nějak spojeni názorově s hnutím SPD, to už považuji skutečně za čáru. Musím říci, že lidé budou v naší zemi mláceni jen proto, že jsou nějak spojeni s SPD? Jde o zastrašování spolupracovníků a kolegů z SPD. V této chvíli musíme konstatovat, že je v naší zemi ohrožena demokracie a občanské svobody lidmi, kteří navazují na teror nacistů a fašistů.

SPD kvůli opakovaným útokům znovu navrhne v úterý mimořádný bod Poslanecké sněmovny. A já vás tady žádám, abyste si to prosím promysleli, abychom se skutečně k tomuto postavili, protože není možné, že podruhé během několika dní je kvůli názorům napaden i vámi zvolený člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a zmlácen. Je to člověk, kterému je padesát devět let. Mnozí z vás ho znáte a víte, že je to slušný člověk, který nikomu nic neudělal.

Hnutí SPD odsuzuje politický terorismus vůči lidem s jiným politickým názorem. Tento útok je důsledkem atmosféry nenávisti vůči lidem s odlišným názorem, kterou ve společnosti rozmíchali tzv. sluníčkáři a tzv. liberální demokraté podporovaní mainstreamovými médii.

Morální odpovědnost za tento útok nese i Ministerstvo vnitra i ministr Jan Hamáček, který o SPD šíří lži v tom smyslu, že prý šíří předsudečnou nenávist. Dokonce si k tomu vytvořili nový termín. Nenávist k lidem s odlišným názorem naopak šíří on, ministr vnitra Jan Hamáček.

Neomarxisté, liberální demokraté a sluníčkáři mají plná ústa demokracie, svobody a tolerance. Ale když nepodporujete Evropskou unii na věčné časy a neomarxistickou ideologii a naopak hájíte národní stát, vlastenectví a tradiční konzervativní hodnoty, jste podle nich nacista či rasista, který nemá žádná práva a jehož je třeba zlikvidovat a nejlépe zmlátit! A opakovaně během několika dní. K podobnému politickému teroru dochází už v Německu, kde jsou brutálně napadáni politici euroskeptické AFD.

K napadení Ládi Jakla, který je mým přítelem, a nestydím se za to, došlo již jednou v sobotu 25. května v podvečer přímo v jedoucím vagonu vlakové soupravy v úseku před stanicí náměstí Republiky v Praze. Cituji Láďu: "Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zavolal: Ty jsi Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl," popsal pro server Echo24 situaci. Trvalo plné dva dny, než si toho vůbec všiml pan ministr a než vůbec ta sluníčkářská média zareagovala až poté, co jsem to zdvihl v úterý dopoledne na tiskové konferenci v přímém přenosu ČT24. Takže si můžete porovnat, jakým způsobem mají pozornost jednotlivé takové případy, aniž bych některý z nich chtěl zlehčovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP