RNDr. Petr Necas

RNDr. Petr Necas

Date of birth: in year 1964

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Social Policy. Member from 5. 11. 2009 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Government of the Czech Republic. Chairperson from 28. 6. 2010 till 10.07.2013
  • Government of the Czech Republic.  from 21. 12. 2012 till 19.03.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)