Bc. Pavel Severa

Bc. Pavel Severa

Date of birth: in year 1965

Constituency: Pardubice
Elected on the slate of: K

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Permanent Commission for oversight of the employment of Operational Technique of Police of CR. Member from 24. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly. Member from 16. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - countries of ASEAN. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Greece. Member from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Norway. Member from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Iceland. Member from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Iceland. Chairperson from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Portugal. Member from 10. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - France. Member from 11. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Penology. Member from 5. 3. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Ireland. Member from 1. 4. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Slovenia. Member from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - South Africa. Member from 19. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 2. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 2. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for oversight of the Military Intelligence activities. Member from 26. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 26. 6. 2003 till 26.06.2003
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 26. 6. 2003 till 26.06.2003
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Chairman from 2. 7. 2003
  • Committee for Defence and Security. Member from 10. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 10. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 26. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly. Head of delegation from 31. 10. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 9. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Canada Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Ireland Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 1. 2. 2006 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)