Bc. Pavel Severa

Bc. Pavel Severa

Date of birth: in year 1965

Constituency: Pardubice
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 2. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 2. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for oversight of the Military Intelligence activities. Member from 26. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Chairman from 2. 7. 2003
  • Committee for Defence and Security. Member from 10. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 10. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 26. 7. 2003 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly. Head of delegation from 31. 10. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 9. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Canada Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Ireland Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 1. 12. 2004 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 1. 2. 2006 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 16. 6. 2006 till 9.10.2009
  • Committee on Defence. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Vice-chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the employment of Operational Technique. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of Military Intelligence. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 8. 11. 2006 till 7.02.2007
  • Subcommittee on the Integrated Rescue System. Member from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the Secret Services. Member from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of Military Intelligence. Chairman from 12. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Oversight over Trade in Military Goods. Member from 10. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 7. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Science, Research, Aviation and Astronautics. Member from 20. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Australia and New Zeland. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Scandinavian States. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Canada. Observer from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Italy. Observer from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Observer from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Ireland. Member from 14. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Slovenia. Observer from 15. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Scandinavian States. Chairperson from 26. 4. 2007 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Chairman from 1. 2. 2008 till 9.06.2009
  • Unaffiliated Deputies. Member from 9. 10. 2009 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)