PhDr. Jan Strasky

PhDr. Jan Strasky

Date of birth: in year 1940
Date of death: in year 2019

Constituency: Eastern Bohemia
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 6. 6. 1992 till 6.06.1996
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 6. 6. 1992 till 6.06.1996
  • Government of Czech Republic. Member from 10. 10. 1995 till 3.07.1996
  • Chamber of Deputies. Member from 1. 6. 1996 till 19.06.1998
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 11. 6. 1996 till 19.01.1998
  • Government of Czech Republic. Member from 4. 7. 1996 till 1.01.1998
  • Political group Freedom Union. Member from 20. 1. 1998 till 19.06.1998
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 10. 2. 1998 till 19.06.1998
  • Activities



    ISP (příhlásit)