Ing. Milos Melcak, CSc.

Ing. Milos Melcak, CSc.

Date of birth: in year 1939

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Economics. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • (czech name) Dozorci rada Fondu narodniho majetku Ceske republiky. Member from 22. 10. 2002 till 1.01.2006
  • Subcommittee on the Small and Medium-Size Entreprizes Support. Member from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for an Integrated Rescue System. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Reporting Services. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 29. 1. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Poland Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • Committee for European Affairs. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Foreign Economic Relations and Arms Trade. Member from 24. 11. 2005 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 7.12.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)