Doc.Ing. Milos Titz, CSc.

Doc.Ing. Milos Titz, CSc.

Date of birth: in year 1939

Constituency: Pardubice
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 24. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Perm. Comm. for oversight of the Military Intelligence activities. Member from 24. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 16. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for an Integrated Rescue System and Emergency Civil Planning. Member from 30. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Reporting Services. Member from 30. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Reporting Services. Vice-chairman from 15. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly. Member from 16. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Norway. Member from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - USA. Member from 11. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Tunisia. Member from 1. 4. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Australia and New Zealand. Member from 19. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 2. 12. 2002 till 22.07.2003
  • Subcommittee for an Integrated Rescue System. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Reporting Services. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Professional Standing Army of the Czech Republic. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Standing Commission on Supervision of the Disclosure of the State Security Files. Member from 10. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - United Kingdom Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - North Africa Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Canada Inter-Parliamentary Group. Member from 18. 12. 2002 till 15.06.2006
  • European Parliament. Observer from 18. 4. 2003 till 30.04.2004
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • European Parliament. Member from 1. 5. 2004 till 20.07.2004
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 26. 5. 2004 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Aviation and Astronautics. Member from 26. 1. 2005 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 1. 2. 2006 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Chairman from 3. 2. 2006 till 15.06.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)