Mgr. Zdenka Hornikova

Mgr. Zdenka Hornikova

Date of birth: in year 1952

Constituency: Hradec Kralove
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Public Administration, Regional Development and Environment. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Housing Policy. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Regional Development. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Regional Development. Chairwoman from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Physical Education. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - United Kingdom Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Forestry and Water Management. Member from 9. 3. 2005 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Vice-chairwoman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Vice-chairwoman from 26. 9. 2006 till 3.06.2010
  • The Supervisory Board of the State Fund for Housing Development. Member from 8. 11. 2006 till 8.11.2010
  • Subcommittee on Housing Policy. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Regional Development and on use of European Union funding. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 11.04.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 11.04.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)