RNDr. Libor Ambrozek

RNDr. Libor Ambrozek

Date of birth: in year 1966

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: K

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Verifier from 17. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Public Administration, Regional Development and Environment. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Protection of the Environment and Country. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Protection of the Environment and Country. Chairman from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Public Administration. Member from 24. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Management of Raw Materials and Waste. Member from 24. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Czech Republic - Iran Parliamentary Friendship Group. Member from 12. 12. 2000 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Government of Czech Republic.  from 15. 7. 2002 till 4.08.2004
  • Czech republic - Czech Republic - China Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Arab states Inter-Parliamentary Group. Member from 27. 2. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Government of Czech Republic.  from 4. 8. 2004 till 25.04.2005
  • Government of Czech Republic.  from 25. 4. 2005 till 16.08.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)