Ing. Petr Bendl

Ing. Petr Bendl

Date of birth: in year 1966

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 30. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Health Care. Member from 4. 12. 2013 till 14.05.2014
  • Committee on Agriculture. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - People's Republic of China. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • The Supervisory Board of the General Health Insurance Company of the Czech Republic.  from 6. 2. 2014 till 24.01.2018
  • Czech republic - United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Member from 12. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Integrated Emergency System and Crime Prevention. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Rural Development. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Member from 14. 5. 2014 till 26.10.2017
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Vice-chairman from 10. 6. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, State of Palestine). Member from 22. 1. 2015 till 26.10.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017 till 21.10.2017
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 24. 10. 2017 till 20.11.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)