MUDr. Milan Cabrnoch

MUDr. Milan Cabrnoch

Date of birth: in year 1962

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairman from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Medicinal Policies and Health Care Reimbursement. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Medicinal Policies and Health Care Reimbursement. Chairman from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 24. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 16. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Austria. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Germany. Member from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Lithuania. Member from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Switzerland. Member from 11. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Ireland. Member from 1. 4. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Croatia. Member from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Australia and New Zealand. Member from 19. 5. 1999 till 20.06.2002
  • The Board of Directors of the General Health Insurance Company of the Czech Republic. Member from 30. 5. 2000 till 30.05.2004
  • Czech republic - Ireland. Chairperson from 28. 2. 2001 till 20.06.2002
  • Subcommittee on Drug Issues. Member from 26. 4. 2001 till 20.06.2002
  • Subcommittee on Health Care Informatics. Member from 26. 4. 2001 till 20.06.2002
  • Subcommittee on Health Care Informatics. Vice-chairman from 14. 6. 2001 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 20.07.2004
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 20.07.2004
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 16. 7. 2002 till 20.07.2004
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 20.07.2004
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 24. 7. 2002 till 20.07.2004
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 6. 8. 2002 till 20.07.2004
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Member from 1. 10. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on the Health Care Concepts, Drug Policy, Health Care Financing and Heatl Care IT System. Member from 1. 10. 2002 till 20.07.2004
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Vice-chairman from 1. 10. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on the Health Care Concepts, Drug Policy, Health Care Financing and Heatl Care IT System. Vice-chairman from 1. 10. 2002 till 20.07.2004
  • Czech republic - Czech Republic Baltic states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 20.07.2004
  • Czech republic - Czech Republic Baltic states Inter-Parliamentary Group. Chairperson from 11. 12. 2002 till 20.07.2004
  • Subcommittee on Computerization in Social and Health Areas and Effective Management of Health Records. Member from 16. 12. 2002 till 31.05.2004
  • Subcommittee on Drugs and Drug Addiction Issues. Member from 16. 12. 2002 till 20.07.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Ireland Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 12. 2002 till 20.07.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Germany Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 20.07.2004
  • Commission of Enquiry on the Settlement between the Czech Republic and Diag Human. Member from 26. 6. 2003 till 29.06.2004
  • Activities



    ISP (příhlásit)