Ing. Miroslav Kalousek

Ing. Miroslav Kalousek

Date of birth: in year 1960

Constituency: Southern Bohemia
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Verifier from 17. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Member from 22. 7. 1998 till 3.12.1999
  • Committee for Economics. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Defence and Security. Verifier of committee from 23. 7. 1998 till 3.12.1999
  • Perm. Comm. for oversight of the Military Intelligence activities. Member from 24. 7. 1998 till 3.12.1999
  • Subcommittee for Industry and Construction. Member from 7. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Commission of Enquiry on the State-made decisions on IPB. Member from 10. 7. 2000 till 30.06.2001
  • Commission of Enquiry on the State-made decisions on IPB. Chairman from 11. 7. 2000 till 30.06.2001
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)