JUDr. Stanislav Krecek

JUDr. Stanislav Krecek

Date of birth: in year 1938

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Electoral Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Housing Policy. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Poland Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Judiciary. Member from 12. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Judiciary. Vice-chairman from 12. 6. 2003 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Petitions. Member from 12. 9. 2006 till 1.04.2009
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Vice-chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the Constitution. Member from 6. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Czech republic - the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for issues related to analysis of independence of current operation and future organization of Czech justice. Member from 15. 5. 2009 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for investigating of progression of organized crime and special interest groups into the operation of public administration authorities. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 5.04.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)