Ing. Alena Paralova

Ing. Alena Paralova

Date of birth: in year 1948

Constituency: Pardubice
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairwoman from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Investment Grants in Health Care and Social Spheres. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 24. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Ireland. Member from 1. 4. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Slovenia. Member from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Australia and New Zealand. Member from 19. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairwoman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Vice-chairwoman from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Persons with Disabilities and with Impaired Ability to Work. Member from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Reform of the Pension Scheme and Sickness Insurance. Member from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Reform of the Pension Scheme and Sickness Insurance. Vice-chairwoman from 1. 10. 2002 till 29.09.2004
  • Subcommittee on Persons with Disabilities and with Impaired Ability to Work. Vice-chairwoman from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Baltic states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Member from 16. 12. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on the Socially Vulnerable Groups. Member from 16. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Drugs and Drug Addiction Issues. Member from 29. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)