Ing. Milan Urban

Ing. Milan Urban

Date of birth: in year 1958

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Government of Czech Republic.  from 25. 4. 2005 till 16.08.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Economic Affairs. Member from 15. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Economic Affairs. Vice-chairman from 27. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Working Group of the Parliament for discussion with Members of National Council of Austria concerning Nuclear Power Plant Temelin. Member from 9. 5. 2007 till 10.06.2008
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)