ThMgr. Svatopluk Karasek

ThMgr. Svatopluk Karasek

Date of birth: in year 1942

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: K

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Freedom Union-Democratic Union. Member from 18. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Member from 16. 7. 2002 till 26.06.2003
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 16. 7. 2002 till 16.12.2004
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 16.12.2004
  • Permanent Commission for oversight of the employment of Operational Technique. Member from 24. 7. 2002 till 26.06.2003
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 6. 8. 2002 till 17.09.2002
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Member from 1. 10. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on Drugs and Drug Addiction Issues. Member from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Chairman from 1. 10. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on Drugs and Drug Addiction Issues. Vice-chairman from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 2. 12. 2002 till 22.07.2003
  • Subcommittee for Penology. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Chairman from 2. 12. 2002 till 22.07.2003
  • Permanent Commission for oversight of the Military Intelligence activities. Member from 10. 12. 2002 till 26.06.2003
  • Standing Commission on Supervision of the Disclosure of the State Security Files. Member from 4. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Germany Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Austria Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Switzerland Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Switzerland Inter-Parliamentary Group. Chairperson from 17. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Commission of Enquiry on the Settlement between the Czech Republic and Diag Human. Member from 26. 6. 2003 till 31.03.2005
  • Subcommittee on the Reform of the Pension Scheme and Sickness Insurance. Member from 29. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)