JUDr. Petr Ibl

JUDr. Petr Ibl

Date of birth: in year 1954

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Member from 16. 7. 2002 till 28.05.2003
  • Committee for Defence and Security. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for oversight of the Security Information Service activities. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Penology. Member from 2. 12. 2002 till 3.04.2003
  • Subcommittee for Reporting Services. Member from 2. 12. 2002 till 3.04.2003
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 2. 12. 2002 till 3.04.2003
  • Standing Commission on Supervision of the Disclosure of the State Security Files. Member from 10. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Standing Commission on Supervision of the Disclosure of the State Security Files. Chairman from 10. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - United Kingdom Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Member from 17. 4. 2003 till 18.02.2005
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Chairperson from 1. 11. 2005 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Member from 15. 3. 2006 till 15.06.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)