Ing. Miloslav Kala

Ing. Miloslav Kala

Date of birth: in year 1963

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Mandate and Immunity Committee. Vice-chairman from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Member from 16. 7. 2002 till 14.10.2004
  • Committee for Economics. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Verifier of committee from 17. 7. 2002 till 14.10.2004
  • Subcommittee for Industry and Construction. Member from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Industry and Construction. Chairman from 27. 11. 2002 till 30.06.2004
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 4. 3. 2003 till 15.06.2006
  • The Supervisory Board of the Czech Consolidation Agency. Member from 25. 2. 2004 till 31.12.2007
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 13.11.2008
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 13.11.2008
  • Activities



    ISP (příhlásit)