Ing. Petr Krill

Ing. Petr Krill

Date of birth: in year 1941

Constituency: Olomouc
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for European Integration. Member from 16. 7. 2002 till 12.05.2004
  • Permanent Commission for Banking. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Regional and Cross-border Cooperation. Member from 12. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 4. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Central America and Caribbean. Member from 29. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Member from 12. 5. 2004 till 24.09.2004
  • Committee for European Affairs. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Committee for Petitions. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Verifier of committee from 1. 10. 2004 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Vice-chairman from 1. 10. 2004 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Iran Parliamentary Friendship Group. Member from 1. 6. 2005 till 20.12.2005
  • Czech republic - Czech Republic Bulgary Inter-Parliamentary Group. Member from 15. 12. 2005 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)