Mgr. Frantisek Bublan

Mgr. Frantisek Bublan

Date of birth: in year 1951

Constituency: Vysocina
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Prisons. Member from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Inquiry Commission on investigation of infringements and invasion of private and family life of certain persons carried out in order to promote undue influence on the members of the Parliament of the Czech Republic. Member from 18. 2. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 20.10.2012
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 20.10.2012
  • Committee for Defence and Security. Member from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Member from 9. 7. 2010 till 20.10.2012
  • Committee for Defence and Security. Chairman from 9. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Committee on Security. Member from 13. 12. 2011 till 20.10.2012
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 13. 12. 2011 till 20.10.2012
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Chairman from 13. 12. 2011 till 20.10.2012
  • Senate. Member from 20. 10. 2012 till 20.10.2018
  • Senate. Member from 20. 10. 2012 till 20.10.2018
  • Senate. Member from 20. 10. 2012 till 20.10.2018
  • Activities



    ISP (příhlásit)