Ing. Jan Babor

Ing. Jan Babor

Date of birth: in year 1948

Constituency: Southern Bohemia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Housing Policy. Member from 31. 10. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Housing Policy. Chairman from 31. 10. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the Assembly of Western European Union.  from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Rural Development. Member from 15. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Raw Materials, Waste, Renewable Resources and Protection of the Climate. Member from 21. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - North African states. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the Russian Federation. Member from 14. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Bosnia and Herzegovina. Member from 26. 3. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Territorial Development and Financial Management of Public Administration. Member from 6. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Power Engineering. Member from 6. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Gamekeeping, Fisheries, Apiculture, Gardening, Animal Husbandry and Rural Development. Member from 24. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Nordic States (Sweden, the Republic of Finland, the Kingdom of Norway, the Kingdom of Denmark, the Republic of Iceland). Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Cyprus. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Audit over the Financial Management of Public Administration. Member from 20. 1. 2011 till 29.11.2012
  • The Supervisory Board of the State Fund for Housing Development. Member from 8. 6. 2011 till 8.06.2015
  • Czech republic - the Republic of Azerbaijan. Member from 27. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Kingdom of Morocco. Member from 25. 10. 2011 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Municipal Police Forces and Private Security Services. Member from 29. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Committee on Petitions. Member from 18. 12. 2012 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)