Mgr. Ondrej Liska

Mgr. Ondrej Liska

Date of birth: in year 1977

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: SZ

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Unclassified Deputies - Green Party. Member from 3. 6. 2006 till 9.01.2007
  • Committee on Social Policy. Member from 12. 9. 2006 till 7.02.2007
  • Committee on European Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 4.12.2007
  • Committee on Social Policy. Verifier of committee from 13. 9. 2006 till 7.02.2007
  • Committee on European Affairs. Chairman from 13. 9. 2006 till 4.12.2007
  • Permanent Commission on the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 8. 11. 2006 till 4.12.2007
  • Permanent Delegation to the Parliamentary Assembly of the OSCE. Member from 8. 11. 2006 till 4.12.2007
  • Subcommittee on the Czech Presidency of the Council of the European Union. Member from 16. 11. 2006 till 4.12.2007
  • Political group of the Green Party. Member from 9. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Political group of the Green Party.  from 9. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of an Amendment to the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 12. 4. 2007 till 4.12.2007
  • Working Group of the Parliament for discussion with Members of National Council of Austria concerning Nuclear Power Plant Temelin. Member from 9. 5. 2007 till 4.12.2007
  • Government of the Czech Republic.  from 4. 12. 2007 till 8.05.2009
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)