JUDr. Jeronym Tejc

JUDr. Jeronym Tejc

Date of birth: in year 1977

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Verifier of committee from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the Constitution. Member from 6. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Chairman from 12. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Member from 20. 6. 2007 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 24. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Mandate and Immunity Committee. Chairman from 9. 7. 2010 till 15.12.2011
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 22. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on the Refrom of the Police of the Czech Republic. Member from 7. 10. 2010 till 6.12.2011
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Committee for Defence and Security. Member from 5. 5. 2011 till 6.12.2011
  • Political group Czech Social Democratic Party. Chairman from 6. 12. 2011 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 13. 12. 2011 till 28.08.2013
  • Committee on Security. Member from 13. 12. 2011 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)