Ing. Lenka Andrysova

Ing. Lenka Andrysova

Date of birth: in year 1984

Constituency: Olomouc
Elected on the slate of: VV

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Public Affairs Party. Member from 31. 5. 2010 till 18.04.2012
  • Committee on Public Administration and Regional Development. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Foreign Affairs. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Foreign Affairs. Vice-chairwoman from 8. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the Assembly of Western European Union.  from 24. 9. 2010 till 30.06.2011
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 24. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Tourism. Member from 6. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on National Security Strategy Concept and Armament Policy. Member from 24. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on the Czech Friendship Groups, Presentation of the Czech Republic abroad and Foreign Economic Relations. Member from 24. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United States of America. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Poland. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • The Supervisory Board of the State Fund for Housing Development. Member from 8. 6. 2011 till 8.06.2015
  • Czech republic - the Republic of Azerbaijan. Member from 27. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - Canada. Member from 15. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Unclassified Deputies. Member from 18. 4. 2012 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Public Administration and Information Systems. Member from 1. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Work Group on Tour Guide Activities. Member from 21. 9. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Republic of Armenia. Member from 27. 3. 2013 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)