Mgr. Radek John

Mgr. Radek John

Date of birth: in year 1954

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: VV

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Public Affairs Party. Member from 31. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Government of the Czech Republic.  from 13. 7. 2010 till 21.04.2011
  • Government of the Czech Republic. Vice-chairperson from 13. 7. 2010 till 20.05.2011
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 6. 9. 2011 till 9.11.2012
  • Committee on Security. Member from 12. 12. 2011 till 9.11.2012
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 13. 12. 2011 till 9.11.2012
  • Committee on Security. Chairman from 15. 12. 2011 till 9.11.2012
  • Subcommittee on Police of the Czech Republic. Member from 29. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Subcommittee on the Integrated Rescue System. Member from 29. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Bolivarian Republic of Venezuela. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - ASEAN States (the Kingdom of Thailand, the Republic of Indonesia, Malaysia, The Republic of Philippines, the Republic of Indonesia, Malaysia,the Republic of Phillippines, the Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Canada. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Japan. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Mexiko and Central America and Caribbean States (the United Mexican States, the Republic of Cuba, the Republic of Costa Rica, the Republic of Guatemala, the Republic of El Salvador, the Republic of Honduras, the Republic of Panama, the Republic of Nicaragua). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, Islamic Republic of Iran, State of Palestine, Kingdom of Bahrain). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - South America States (the Argentine Republic, the Republic of Bolivia, the Republic of Ecuador, the Republic of Chile, the Republic of Colombia, the Republic of Peru, the Republic of Paraguay, the Eastern Republic of Uruguay). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - South Caucasus and Central Asia States (the Republic of Kazakhstan, the Republic of Uzbekistan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan, Turkmenistan). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Spain, Portugal. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Commonwealth of Australia, New Zeland. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federative Republic of Brazil. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the French Republic. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Islamic Republic of Afghanistan. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Nordic States (Sweden, the Republic of Finland, the Kingdom of Norway, the Kingdom of Denmark, the Republic of Iceland). Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of India, Sri Lanka. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Korea. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of South Africa. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Turkey. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Socialist Republic of Vietnam. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the State of Israel. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Swiss. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United States of America. Member from 9. 8. 2012 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)